כמו צמח בר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כמו צמח בר הוא שיר אהבה ובלדה של המשוררת רחל שפירא. הולחן על ידי נחום היימן. נושאי השיר הם עלילות האהבה, הכוללות עליות, מורדות, פרדה וגעגועים, המשוחחים עם עלילת הספר "דודי ורעי" של הסופרת נעמי פרנקל. "כמו צמח בר" נעשה אהוד מאוד, וזכה לביצועים רבים, הידוע שבהם של חוה אלברשטיין, וכן של סי היימן (בִּתו של המלחין).[1] בשל מילות הפרדה וההכרזה על סופיותם של היחסים והחיים בצוותא, יחד עם תיאורי החוויות והרגשות המעמיקים והמעודנים, הוא התפרש בציבוריות הישראלית גם כשיר בטרם סוף החיים, יש כאלו הרואים בשיר גם את קולה ורגשותיה המתדלדלים של צלע שלישית הפורשת הצידה מתוך הכרה וידיעה שכלתנית שלא תמומש אהבתה לאהובה. באותו הקשר של שכול ואבלות כללי. מקובל לנגן אותו בימי זיכרון, אזכרות ומועדים וימים טובים.

יצירת השיר ותכניו[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיר נכתב, על פי תיאורה של המשוררת: "בשעתו כשיר הנושא של סרט הטלוויזיה "דודי ורעי", ... הוא נכתב כפרשנות שלי לדמות המרכזית בסרט. מה שלא כל כך הייתי מודעת אליו כשכתבתי אותו, זה שדרך הפרשנות לדמות כתבתי משהו די מדויק על עצמי. כמו שקורה הרבה פעמים השיר התנתק לחלוטין מהסרט, אבל בעקבות הסרט והשיר נעמי פרנקל כתבה ספר ששמו "צמח בר".[2]

השיר המחורז כולל שלושה בתים.

הבית הראשון פותח בהכרזה על פרדה קרובה במילים:

"מָחָר, אֲנִי אֶהְיֶה כֹּה רְחוֹקָה
אַל תְּחַפְּשׂוּ אוֹתִי"

האני השרה מתארת במילים רומזות וחדות את השתלשלותה של פרשיית אהבה בעבר קרוב, אשר כללה סערות ומשברים ביחסיה עם מאהבה-אהובה, הנמצא, כך מרומז במילה "מִדבּר", בסביבה מרוחקת, אולי באזור גבוה. והיא מדמה את עצמה ל"צמח בר", שצמיחתו באביב וקמילתו בקיץ.

הבית השני מתאר בפרוטרוט פואטי את תקופת הסערה והמשברים עם האהוב, שהביאה לפרדה הצפויה. האני השרה מתארת בגלוי וברמז מעורבים רגשות עזים, "תשוקה" והתמודדות עימה, כך במילים:

" רָצִיתִי לְנַחֵם -
אֲבָל מָרְדָה בִּי תְּשׁוּקָתִי."

הבית השלישי מפרט את הרגשות והחוויות שהיו מנת חלקה של האני השרה ביחסי האהבה הסוערים. ומסיים בחזרה מסכמת על הכרזת הפרדה, בנוסח הראשון, כך במילים המתארות:

" ... גַּעֲגוּעִים
הָיוּ יָמִים טְרוּפִים.
הָיָה כְּאֵב חָבוּי
וּרְגָעִים מְכֻשָּׁפִים."

והיא מסכמת:

"אֲנִי אֶהְיֶה לְצֵל חוֹלֵף בִּשְׂדוֹתֵיכֶם
לְסוֹד נִסְתָּר.
הֱיוּ שָׁלוֹם, אֲנִי חָיִיתִי בֵּינֵיכֶם
כְּמוֹ צֶמַח בַּר. "

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו: סי היימן, כמו צמח בר, במופע שנערך ב-22.11.09 לכבודם של דובי זלצר ונחום היימן זוכי פרס ישראל. המופע נערך ב"משכן האומנויות" בהשתתפות זמרים שונים עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון בניצוחו ובעיבודו של דוד קריבושי (YouTube).
  2. ^ ראו: רחל שפירא,כמו צמח בר, בתוך: אסף נבו (עורך), המצעד הגדול של ישראל, באתר mooma.