מארי דה פרנס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דיוקנה של מארי דה פרנס

מָארִי דֹה פְרֹנְסצרפתית: "Marie de France" - "מארי מצרפת") הייתה משוררת אשר נולדה ככל הנראה בצרפת וחיה ופעלה באנגליה בשלהי המאה ה-12. כמעט דבר לא ידוע על צעירותה. מה שבכל זאת ידוע הוא שהיא כתבה בניב של צרפתית עתיקה שהועתקה על ידי לבלרים אנגלו-נורמאנים. לפיכך, רוב כתבי-היד שלה נושאים איפיונים אנגלו-נורמאניים. בנוסף, היא תרגמה ספרות רומית.

יש המשערים שמארי דה פרנס נולדה או גדלה במחוז ברטאן בצרפת שכן בפרולוג ל"ספר העלילות" היא כותבת שהיא מעלה על הכתב סיפורים ששמעה בנערותה מאנשי ברטאן.

הגם ששמה האמיתי לא ידוע כיום, היא מכונה "מארי דה פרנס", כינוי שטבע קלוד פושה (Claude Fauchet) בשנת 1581, בעקבות שורה באפילוג של אחד ממשליה: "Marie ai nun, si sui de France", שתרגומה "שמי מארי, אני מצרפת". קיימות מספר דמויות התואמות את זהותה של מארי דה פרנס בסבירות גבוהה: מארי, אם המנזר משפטסברי ואחותו-למחצה של הנרי השני מלך אנגליה; מארי, אם המנזר מרידינג; מארי דה בולון; והדמות המתאימה ביותר לזהותה של מארי - מארי דה מלאן (Marie de Meulan), אשתו של יו טלבוט, ברון קלוויל.

ארבע עבודות יוחסו למארי דה פרנס: "ספר העלילות", ובו תריסר עלילות ברטוניות בנות כ-5,000 שורות, מאה ושלושה "משלי איזופט" (איזופוס הקטן), עיבוד של האגדה על הפורגטוריום של סט. פטריק האירי, והאחרונה - סיפור חייו של קדוש, Seinte Audree, "חיי הקדוש אודרי".

מלומדים תיארכו את עבודותיה של מארי לשנת 1160 לערך לכל המוקדם, ולסביבות 1215 לכל המאוחר, אם כי סביר שהן נכתבו בין 1170 ל-1205 לערך.

אחת מעבודותיה המוקדמות, ספר העלילות, מוקדשת ל"מלך אציל-נפש", ואחרת ל"רוזן ויליאם". יש החושבים שהמלך המדובר הוא הנרי השני או המבוגר בבניו, "הנרי המלך הצעיר". הרוזן ויליאם הנזכר הוא, כנראה, ויליאם ממנדוויל או ויליאם מרשל.

אשתו של הנרי השני, אלינור מאקוויטניה, נודעה ברבים כפטרוניתם של טרובדורים ואמנים אחרים. לפיכך, היו שהעלו את ההשערה שמארי דה פרנס הייתה בת חצרה. ישנן מועמדות רבות נוספות מבין שלל נזירות התקופה שנשאו את השם הנפוץ מארי.

המשוררת האנגלייה מתילדה בתאם כתבה בשנת 1816 פואמה על מארי דה פרנס בשם "העלילה על מארי" ("The Lay of Marie"). ז'וזף בדייה, מגדולי חוקרי הספרות הצרפתים מימי-הביניים, כתב עליה:

Cquote2.svg

מארי דה פרנס היא החוליה המחברת בין שתי פסגות של השירה בצרפת: קרטיין דה טרואה מזה ופרנסואה ויון מזה.

Cquote3.svg
– תרגם אריה סתיו

על-שמה נקרא בית-הספר הגבוה "מארי דה פרנס" במונטריאול.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מארי דה פרנס בוויקישיתוף
  • סיפורי מארי דה פרנס, בתרגומה של ד"ר טובי ביברינג, הוצאת כרמל, 2015.
  • אריה סתיו, לנבל - הג'יגולו על יצועה של היפה בנשות תבל. על "לנבל" (Lanval) מאת מארי דה פרנס (Marie de France), נתיב, גיליון 113, נובמבר 2006.
  • אריה סתיו, עלילות אבירי השולחן העגול - מבחר פרקי שירה מן הסאגה הארתוריאנית, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2007.
  • קת'לין קיפר (עורכת), האנציקלופדיה לספרות של מרים-וובסטר, ספרינגפילד, מסצ'וסטס, 1995.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]