מבצע מרגרטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך ללא מקורות
ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, ואף שהמידע בו כנראה אמין רצוי להוסיף לו מקורות.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ערך ללא מקורות
ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, ואף שהמידע בו כנראה אמין רצוי להוסיף לו מקורות.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מבצע מרגרטהגרמנית: Unternehmen Margarethe) היה מבצע צבאי שערכה גרמניה הנאצית בחודש מרץ 1944. במבצע זה נכנס הצבא הגרמני (הוורמכט) וכבש למעשה את ממלכת הונגריה, מחשש שזו תחליף צדדים במלחמת העולם השנייה. המבצע היה קצר, והסתיים ללא שפיכות דמים. מאוחר יותר תכננה גרמניה לצאת למבצע מרגרטה 2 כדי לכבוש את רומניה באותו אופן, אולם המבצע לא יצא לפועל.

המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הונגריה במלחמת העולם השנייה

להיטלר נודע כי ראש ממשלת הונגריה מיקלוש קאלאי מנהל מגעים חשאיים עם בריטניה וארצות הברית על יציאתה של הונגריה ממלחמת העולם השנייה. המגעים נעשו באישור מצד שליט הונגריה מיקלוש הורטי, והיטלר הבין כי אין לסמוך על ההונגרים. היטלר חשש כי כניעתה של הונגריה תחשוף את אגפו הדרומי, ותנתק מיליון חיילים גרמניים שעדיין לחמו בבלקן כנגד הצבא האדום. ב-12 במרץ 1944, הורה היטלר למפקדי הוורמאכט להכין תוכנית לכיבוש יעדים אסטרטגיים בהונגריה.

ב-15 במרץ הזמין היטלר את הורטי לפגישה עמו בזלצבורג שבאוסטריה, ובכוונה תחילה משך את המשא ומתן כמה ימים. בעוד הורטי נמצא באוסטריה, הצבא ההונגרי נותר ללא מפקדו העליון, והממשלה נותרה ללא הנהגה. כוחות גרמניים עברו בחשאי את הגבול, והשתלטו במהירות על נקודות אסטרטגיות ברחבי הונגריה. המבצע היה מהיר מאוד, ולא נהרגו אנשים במהלכו. היטלר סיים את שיחותיו עם הורטי ב-18 במרץ, וזה האחרון עלה על רכבת שתיקח אותו מאוסטריה להונגריה. כשהגיע להונגריה, הופתע לגלות שהחיילים המברכים אותו לשלום הם גרמנים.

הגרמנים הבהירו להורטי כי אם ברצונו שהונגריה תשמור על אוטונומיה, עליו לפטר את קאלאי ולמנות את דמה סטויאי כראש ממשלה. במקור תכננו הגרמנים לפרק את הצבא ההונגרי, אולם בסופו של דבר הוחלט להשאירו על כנו. הורטי עצמו המשיך להחזיק בתפקידיו, אולם איבד בפועל את כל סמכויותיו לטובת מיופה הכוח הגרמני אדמונד וזנמאייר. התפתחות זו הייתה טראגית ליהדות הונגריה. יהודי הונגריה, שסבלו מאוד תחת משטרו של הורטי, והיו כפופים לחקיקת חוקים אנטי-יהודיים ולמשלוח לעבודות כפייה, אך ברוב המקרים לא נרצחו בהמוניהם, נחשפו עתה למלוא מוראותיה של השואה. הגעתו להונגריה של אדולף אייכמן במרץ אותה שנה הביאה למשלוחם של למעלה מארבע מאות אלף יהודים הונגרים אל מחנה ההשמדה אושוויץ. ביולי הורה הורטי, תחת לחץ בינלאומי, על הפסקת המשלוחים. בשלב זה הייתה הונגריה כולה, פרט לבודפשט, "נקייה מיהודים". זמן קצר לאחר מכן יצאו הגרמנים למבצע פאנצרפאוסט, שלאחריו הודח הורטי ופרנץ סלשי מונה למחליפו.

מרגרטה 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו הונגריה, רומניה לחמה לצד גרמניה במלחמה, אלם בהדרגה, בעיקר בשל קרב סטלינגרד וההוצאות הכלכליות הכבדות של המלחמה, נקעה נפשה של רומניה מהמלחמה. היה ברור שרומניה תפרוש מהמלחמה בהזדמנות הראשונה, ולנוכח הצלחתו של מבצע מרגרטה הראשון, החל היטלר לתכנן את "מבצע מרגרטה 2" לכיבוש רומניה, שבו ייקח חלק גם הצבא ההונגרי. אולם, בהפיכת 23 באוגוסט 1944, הדיח מיכאי הראשון, מלך רומניה את יון אנטונסקו הפרו-נאצי, והודיע על יציאתה של רומניה מהמלחמה. שבוע לאחר מכן נכנס הצבא האדום לבוקרשט. לפיכך בוטלה התוכנית.