לדלג לתוכן

מדבריות קליפורניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המדבריות של קליפורניה בקליפורניה:

המדבריות של קליפורניהאנגלית: Deserts of California)[1][2] הן מדבריות במדינת קליפורניה שבארצות הברית אשר לכל אחת מהן מערכת אקולוגית ובתי גידול ייחודיים משלהן. המדבריות של קליפורניה מהווים גם אזור תיירותי פופולרי.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן שלושה מדבריות עיקריות במדינת קליפורניה – מדבר מוהאבי, מדבר קולורדו (אנ'), ומדבר האגן הגדול (אנ').  מדבר מוהאבי נתחם בהרי טהאצ'פי מצפון-מערב, בהרי סן גבריאל והרי סן ברנרדינו מדרום, ומשתרע מזרחה עד לגבול של קליפורניה עם אריזונה ולגבול של קליפורניה עם נבדה. מדבר קולורדו ממוקם בפינה הדרום-מזרחית של קליפורניה, וממשיך לתוך מקסיקו ואריזונה. מדבר האגן הגדול שוכן ממזרח לסיירה נבדה ומשתרע מזרחה לתוך מדינת נבדה.

המדבריות מקיפות חלקים מהמחוזות לאסן, פלומאס, מונו ואיניו + כל מחוז אימפריאל + חלקים ממחוזות לוס אנג'לס, קרן, סן דייגו וריברסייד + ורוב צפון ומזרח מחוז סן ברנרדינו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני שהאירופאים גילו את אמריקה הצפונית התגררו באזור זה שבטים אינדיאנים, כמו שבט המוהאבי (באזור מדבר מוהאבי), שבט הצ'מהואווי (באזור מדבר האגן הגדול) ושבט הקוצ'אן (באזור מדבר קולורדו) – כולם היו ציידים-לקטים.[3]

החל מהמאה ה-18 מגלי הארצות האירופאים החלו לחקור את אזור המדבריות. פרנסיסקו גארס, נזיר פרנציסקני, היה האירופאי הראשון שחקר את מדבר קולורדו ומדבר מוהאבי – במהלך שנת 1776.[4] גארס תיעד בכתביו מידע רב אודות הילידים שגרו באותה העת באזור המדבריות.

מאוחר יותר, כאשר האינטרסים האמריקאיים החלו להתפשט לעבר קליפורניה, החלו מגלי ארצות אמריקאים שונים החלו גם כן לחקור את מדבריות קליפורניה. בשנת 1826 חקר ג'דדיה סמית את מדבר האגן הגדול ואת מדבר מוהאבי, ולבסוף הגיע למיסיון סן גבריאל.[5][6] ג'ון פרימונט חקר את מדבר האגן הגדול, והוכיח כי מים לעולם לא זרמו ממנו אל האוקיינוס.

הבהלה לזהב בקליפורניה האיצה באופן מהותי את הפעילות הכלכלית באזור המדבריות של קליפורניה. באותה התקופה כריית כסף, זהב ועופרת הפכו לפעילויות בולטות במדבר מוהאבי ובמדבר האגן הגדול.[7]

תיירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1994 נחקק החוק להגנת המדבריות של קליפורניה במטרה להגן על מיליוני הדונמים אשר בפארק הלאומי עמק המוות, בפארק הלאומי עץ יהושע, ובשמורה הלאומית מוהאבי. בתוך הפארקים והשמורות הללו המבקרים יכולים לצפות בנופים, צמחים ובעלי חיים ייחודיים.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ University of California Press - The California Deserts
  2. ^ Visit Greater Palm Springs - The California Deserts
  3. ^ "History & Culture". Mojave National Preserve. National Park Service.
  4. ^ "Fr. Francisco Garces". Profiles in Mojave Desert History. Digital-Desert.
  5. ^ Gilbert, Bil (1973). The Trailblazers. Time-Life Books. pp. 96–100, 107.
  6. ^ Smith, Alson J. (1965). Men Against the Mountains: Jedediah Smith and the South West Expedition of 1826–1829. New York: John Day Co.
  7. ^ Norris, Robert M.; Webb, Robert W. (1990). Geology of California. New York: Wiley. pp. 211–2, 248.


ערך זה הוא קצרמר בנושא גאוגרפיה של ארצות הברית. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.