מדריך הטרמפיסט לגלקסיה (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מדריך הטרמפיסט לגלקסיה
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
עטיפת ה־DVD של הסרט
עטיפת ה־DVD של הסרט
מבוסס על מדריך הטרמפיסט לגלקסיה מאת דאגלס אדמס
בימוי גארת' ג'ניגס עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי דאגלס אדמס
ניק גולדסמית'
דרק אוונס
רובי סטמפ
תסריט קיירי קירקפטריק, דאגלס אדמס עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה ניוון הווי
שחקנים ראשיים מרטין פרימן
זואי דשנל
מוס דף
סם רוקוול
ביל ניי
אנה צ'נסלור
ג'ון מלקוביץ'
אלן ריקמן
ווריק דייוויס
מוזיקה ג'ובי טלבוט
צילום איגור ג'אדו-לילו
מדינה הממלכה המאוחדת
ארצות הברית
חברת הפקה Spyglass Entertainment
האמר וטונגס
Everyman Pictures
חברה מפיצה סרטי טאצ'סטון
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 28 באפריל 2005 ארצות הבריתארצות הברית
משך הקרנה 110 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה סרט הרפתקאות, סרט קומדיה, סרט מדע בדיוני, סרט מבוסס יצירה ספרותית עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב כ־50 מיליון דולר
הכנסות 104.4 מיליון דולר (אוגוסט 2012)
הכנסות באתר מוג'ו hitchhikersguide
פרסים מועמדות לפרס ארטיוס אחד, שני פרסי אמפייר, שני פרסי "פרס בחירת בני הנוער", ניצחון לפרס הקדימון המוזהב ומועמדות לפרס קדימון מוזהב אחר[1], ראו בפירוט בפסקה "פרסים ומועמדויות".
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מדריך הטרמפיסט לגלקסיה הוא סרט מדע בדיוני קומי משנת 2005. הסרט מבוסס על ספר באותו שם שנכתב על ידי דאגלס אדמס. הסרט בכיכובם של מרטין פרימן, זואי דשנל, מוס דף, סם רוקוול ואלן ריקמן. התסריט נכתב על ידי דאגלס אדמס (הסרט עלה לאקרנים אחרי שאדמס מת) וקריי קירקפטריק. הסרט הופק על ידי דאגלס אדמס, ניק גולדסמית', דרק אוונס ורובי סטמפ, והופץ על ידי חברת סרטי טאצ'סטון. הסרט יצא לאקרנים ב־28 באפריל 2005[2].

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הסרט, צעיר בריטי בשם ארתור דנט (מרטין פרימן) מתעורר ומגלה שדחפורים עומדים בפתח ביתו כדי להרסו. פורד פרפקט (מוס דף), ידידו של ארתור, משכנע אותו להגיע ביחד לפאב, שם הוא מספר לו שכדור הארץ עומד להחרב, ומגלה לו שהוא אינו בן אנוש - למעשה הוא חייזר מכוכב סמוך לביטלג'וז, ועובד ככתב שטח עבור "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" - ספר אלקטרוני שהוא האורים והתומים של כל המטיילים בתקציב נמוך ברחבי היקום. כשהם יוצאים מהפאב מגיעות חלליות של חייזרים המכונים "ווגנים" במטרה להשמיד את הפלנטה, אך מספר מועט של שניות לפני ההחרבה פורד לוקח מגבת (שלפי סדרת הספרים נחשבת כפרט שימושי מאוד), מציל את עצמו ואת ארתור באמצעות מכשיר המאפשר להם לקחת טרמפ בחללית.

ארתור ופורד שוהים זמן מה בחללית, אך כשהם מתגלים על ידי הווגנים הם מושלכים לחלל. באותו זמן עברה חללית ששמה "ליבת הזהב", וארתור ופורד נכנסו אליה בתור טרמפיסטים. בחללית הם פוגשים את זאפוד ביבלברוקס (סם רוקוול), נשיא הגלקסיה, בעל שני ראשים ושלוש זרועות, ידוע בכך שגנב את החללית ליבת הזהב ובגלל הגנבה הווגונים רודפים אחריו, את טריליאן (זואי דשנל), ארצנית, אשתו של זאפוד וחברתו של ארתור, ואת מרווין (משוחק על ידי ווריק דייוויס ומדובב על ידי אלן ריקמן), רובוט דיכאוני.

זאפוד מסביר לארתור ופורד שבכוכב הלכת מגרתיאה, מחשב העל "הרהור עמוק" חישב את התשובה לחיים, היקום וכל השאר במשך 7 מיליון שנים וחצי, ולבסוף מצא שהתשובה היא 42. הבעיה שהתעוררה מהתשובה היא שלא היה ברור מה הייתה השאלה, ולכן המחשב בנה מחשב על גדול יותר, כדי לחשב את השאלה, אך לזאפוד ולטרישה לא היה ידוע על המחשב שהוא בנה. בגלל זה, זאפוד מחפש את כוכב הלכת מגרתיאה, כדי לשאול את המחשב הרהור עמוק, איזה מחשב הוא בנה ואיפה הוא נמצא.

לאחר טיסה ממושכת הם מגיעים לכוכב הלכת ווילוודל 6, שם נמצא המה קוולה (ג'ון מלקוביץ'), המתחרה של זאפוד בבחירות לנשיא הגלקסיה, וזאפוד מחליט לבקר אותו. המה קוולה הודיע לו שיש לו את הקואורדינטות למגרתיאה. הוא לוקח את אחד מראשיו של זאפוד כבן ערובה, ומבקש ממנו להביא לו אקדח שנוצר על ידי המחשב "הרהור עמוק", האקדח מאופיין בכך שמי שנורה על ידי האקדח אינו מת, אלא מבין דברים לפי נקודת המבט של היורה. כשהם מתכוונים לצאת מכוכב הלכת, הווגונים חוטפים את טרישה. זאפוד, ארתור ופורד טסים לכוכב הווגונים על מנת לשחרר אותה. טרישה מגלה שזאפוד חתם על הוראות להשמדת כדור הארץ, וכשהוא, ארתור ופורד מצליחים לשחרר אותה היא כועסת על זאפוד, על החלטתו להשמיד את כדור הארץ. הם חוזרים לליבת הזהב ובורחים מהווגונים.

בעזרת הקואורדינטות למגרתיאה, הם מצליחים להגיע למגרתיאה, אך כוכב הלכת היה סגור זמנית. הם מתעקשים להיכנס למגרתיאה, ולכן נשלחים אליהם 2 טילים גרעיניים. ארתור מפעיל את הטייס הבלתי סביר (אפשרות לעבור למקום אחר ביקום בבת אחת) על מנת לברוח, אך הם מגיעים לאן שהם היו לפני הפעולה של הטייס הבלתי סביר. משני הטילים הגרעיניים שנשלחו אליהם, טיל אחד הפך לכד פרחים והשני ללוויתן. הם נוחתים על מגרתיאה, ושם יש שערים לממדים אחרים. זאפוד הצביע על השער ש"לפי תחושתו" הוא השער הנכון, וכולם חוץ מארתור ומרווין מאמינים לו ונכנסים לשער, ואכן, הם מוצאים את המחשב "הרהור עמוק". המחשב אומר לזאפוד, פורד וטרישה שהמחשב שהוא בנה כבר הושמד, וכך הם מבינים שהמחשב הוא בעצם כדור הארץ. זאפוד מוצא את האקדח שהמה קוולה ביקש ממנו. הוא פתאום רואה שני עכברים, ואלה לוקחים אותו, את פורד ואת טרישה משם. בינתיים, בא אדם שהציג את עצמו לארתור כסלארטיבארטפאסט (ביל ניי) ואמר לו שעליו לבוא עמו. מרווין נשאר לבדו.

הוא עושה לו סיור בגיבוי של כדור הארץ (שעדיין נמצא בתהליך בנייה) שנקרא "כדור הארץ 2", ומספר לו שהעכברים חכמים מבני האדם ומבצעים עליהם ניסויים. ארתור חוזר לביתו בכוכב הלכת החדש, שם הוא מוצא את פורד, זאפוד וטרישה, אוכלים. הוא מוצא שם גם זוג עכברים, שרוצים לדעת את השאלה שהתשובה לחיים, היקום, וכל השאר עונה לה, ולכן הם רוצים את המוח שלו. הם כמעט מצליחים לפתוח לו את הראש, אך ברגע האחרון הוא מצליח להרוג אותם.

הווגונים, שרודפים אחרי זאפוד משום שגנב את החללית, מצליחים למצוא אותו בסוף בכדור הארץ 2. גם מרווין, שנעלב על כך שנשאר לבד במגרתיאה, הצליח להגיע לשם. הווגונים פותחים בירי, וזאפוד, טרישה, פורד וארתור נכנסים לקרוואן כדי להסתתר, אך מרווין נפצע מהיריות ומאבד את ההכרה. האקדח שזאפוד, טרישה ופורד לקחו ממגרתיאה, נשאר על השטח שבו הווגונים יכולים לירות, והם רוצים לקחת אותו כדי לירות בווגונים. הם מנסים להגיע לשם, אך הווגונים יורים בהם והם חוזרים לקרוון. לבסוף מרווין מתעורר, לוקח את האקדח ויורה על הווגונים. מכיוון שמי שנורה על ידי האקדח רואה את הדברים מנקודת המבט של היורה, הווגונים נהיים מדוכאים ונופלים זה על זה, והם מפונים משם כעבור זמן מה. הסרט נגמר כשסלרטיבארטפאסט אומר לארתור שהעבודה על כדור הארץ 2 נגמרה והחיים מוחזרים לכדור הארץ. זאפוד, טרישה, פורד, ארתור ומרווין טסים בחללית למסעדה בסוף היקום.

קטעים מהספר האלקטרוני "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" (בקולו של סטיבן פריי) מלווים את הסרט לכל אורכו ומהווים מעין דמות מספר (כפי שהיה גם בספר ובסדרת התסכיתים שקדמו לספר).

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדמות המשוחקת השחקן/ית
ארתור דנט מרטין פרימן
פורד פרפקט מוס דף
זאפוד ביבלברוקס סם רוקוול
טריליאן זואי דשנל
מרווין ווריק דייוויס (דמות), אלן ריקמן (קול)
המה קוולה ג'ון מלקוביץ'
סלארטיברטפאסט ביל ניי
קווסטולר רונטוק אנה צ'נסלור
"מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" סטיבן פריי (קול)
"הרהור עמוק" הלן מירן (קול)

פרסים ומועמדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט היה מועמד לפרס ארטיוס לסרט הקומדי עם הליהוק הטוב ביותר. הסרט זכה בשני פרסי אמפייר לסרט הבריטי הטוב ביותר והקומדיה הטובה ביותר, פרס בחירת בני הנוער לסרט הפעולה-הרפתקה הנבחר והראפר הנבחר בסרט מוס דף, פרס הקדימון המוזהב לקול הטוב ביותר וניצחון בפרס הקדימון המוזהב לקדימון הכי מקורי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורות

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הפרסים באתר IMDb
  2. ^ גואל פינטו, סרטים חדשים, באתר הארץ, 10 במאי 2005