לדלג לתוכן

סרט קומדיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סצנה מסרט הקומדיה הראשון – L'Arroseur arrosé (צר') ‏(1895)

קומדיה היא סוגה קולנועית הכוללת סרטים שמטרתם המרכזית להצחיק ולשעשע את צופיהם, ומתאפיינת בדרך כלל באווירה קלילה ובנטייה לסיום העלילה בסגירה חיובית והרמונית[1].

התפתחות הסוגה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצירות רבות בתקופתו המוקדמת של הקולנוע נטו להומור פיזי, הפונה לקהל רחב, והכילו בדיחות, סיטואציות משעשעות וסלפסטיק. בהגדרה הרחבה של סרטי הקומדיה, סרט הקומדיה הראשון שנוצר עשוי להיות סרטם של האחים לומייר, "L'arroseur arrosé[1]" (אנ') ("המשקה המושקה"[2]) משנת 1895[1].

בתקופת סרטי הטריקים ותקופת הראינוע היו נפוצות יצירות קומדיה עתירות הומור סלפסטיק, ששאבו השראה מהסגנון שהיה מקובל במופעי מיוזיק הול ווודוויל[1] – מופעי בידור שהיו נפוצים מזה מספר עשורים ושילבו מופעים של זמרים, קומיקאים, רקדנים, שחקנים ובדרנים בעלי כישרונות ייחודיים כמו קוסמים, להטוטנים ומאלפי חיות[3][4].

לצד התפתחות ההומור הפיזי בקולנוע, התפתח במקביל גם סגנון קומי מעודן יותר, ששאב השראה מהקומדיה התאטרלית, ושילב אותה עם אלמנטים של רומנטיקה ומלודרמה שהגיעו ממסורות של ספרות ותיאטרון של המאה ה־19 באירופה, ויצרו יחד מעין קומדיות מצבים. בשנות ה־20 וה־30, יצירותיהם של ארנסט לוביטש וססיל ב. דה-מיל האמריקאים, וכן יצירות בקולנוע הפורטוגזי, שתרמו להצלחתן העולמית של הקומדיות הרומנטיות, חיזקו את מעמדו של סגנון קומי זה[1].

התפתחות הקומדיה בבוליווד

[עריכת קוד מקור | עריכה]

תעשיית הקולנוע של בוליווד היא בין הגדולות בעולם, הנפוצה בהודו ובמדינות רבות נוספות[5].

סרט הקומדיה המלא הראשון שהופק בהודו היה "Returned" משנת 1921, ועסק באי ההתאמה התרבותית של צעיר שחזר מלונדון להודו. לאחר עצמאות הודו בשנת 1947, התגבשה מסורת קולנועית בבוליווד ובה בסרטים רבים ישנן דמויות קומיות המוצגות כאתנחתא קומית במרווחי זמן קבועים, וההומור היה בעיקר פיזי[5].

בשנות ה־70 וה־80 התקרבו סרטים שהם סרטי קומדיה "מלאים" אל המיינסטרים, כאשר בשנות ה־70 הופקו סרטי קומדיה העוסקים בחיי היומיום של דמויות "נורמטיביות" ממעמד הביניים. בשנת 1983 הופק הסרט "Jaane Bhi Do Yaaron" שאמנם נכשל בקופות, אך בהדרגה התקבל בקהל הרחב במעמד של סרט פולחן. בשנות ה־90 עבר הקולנוע הבוליוודי כולו ליברליזציה שהשפיעה גם על סוגת הקומדיה, וכן באותה עת הפך נפוץ יותר תחום ההומור המילולי – דוגמת משחקי מילים וניסוחים בעלי כפל משמעות[5].

בסוף המילניום ובתחילת שנות ה־2000 החלו להיטי הקומדיה הבוליוודיים לצבור פופולריות גם מחוץ להודו, וחלקם הפכו לשוברי קופות מכניסים במיוחד[5].

לסרטי הקומדיה מבנה קלאסי נפוץ, ובו סיטואציה עלילתית שמסתבכת וגורמת לסדרה של קשיים, טעויות או בלבולים, שבתומה סיום שמביא את העלילה לפתרון ברור ומסודר[1].

הסרטים הקומיים מתאפיינים בדרך כלל באווירה קלילה[1], ובהכללה נוטים לקבל ביקורות צוננות יותר בהשוואה לסוגות אחרות, ונחשבים "איכותיים" פחות, אם כי נכונותה של תדמית זו שנויה במחלוקת[6][7]. כך או אחרת, ממעטות הקומדיות לזכות בפרסי הקולנוע החשובים, בהשוואה לסרטי הדרמה[8][9].

הקומדיה, ובמיוחד הדרמות הקומיות[10], משקפת את הערכים והאמונות של החברה בה נוצרה, הן מבחינת סגנון ההומור והן מבחינת הנושאים עליהם מתבדחים[11].

שחקנים בולטים בז'אנר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שסרטי קומדיה זוכים בממוצע פחות בפרסי אוסקר, בהשוואה לסרטי דרמה למשל[8][9], שחקנים שונים זכו בפרס לשחקן או לשחקנית הטובים ביותר, או שחקן או שחקנית המשנה הטובים ביותר, עבור הופעה בסרטי קומדיה. בין שחקנים אלו ישנם קווין קליין על תפקידו ב"דג ושמו וונדה" (1988), ג'ק פאלאנס ב"תעצרו את העיר, אני רוצה לרדת!" (1991), מריסה טומיי ב"בן דודי ויני" (1992) ואלן ארקין "מיס סאנשיין הקטנה" (2006)[12].

להצגת שחקנים בולטים בז'אנר – לחצו על "הצגה" משמאל

במאים בולטים בז'אנר

[עריכת קוד מקור | עריכה]
להצגת במאים בולטים בז'אנר – לחצו על "הצגה" משמאל

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ 1 2 3 4 5 6 7 A definition for a comedy film, דארטמות' קולג'
 2. ^ רם גלבוע ותומר קמרלינג, למה סרטים מצחיקים מצחיקים, באתר ynet, 21 במאי 2009
 3. ^ vaudeville, אנציקלופדיה בריטניקה
 4. ^ music-hall-and-variety, אנציקלופדיה בריטניקה
 5. ^ 1 2 3 4 Maithili Ganjoo, Laughter Through the Ages: Role of Comedy Films in Shaping Bollywood, Global Media Journal-Indian Edition; Volume 12 Issue1; June 2020
 6. ^ Michael Arell, Why are Comedy Films so Critically Underrated?, אונירסיטת מיין, ‏5-2012
 7. ^ 1 2 3 4 5 6 Austerlitz, Saul, Another fine mess : a history of American film comedy, Chicago, Ill. : Chicago Review Press
 8. ^ 1 2 Nathaniel Lee, There's a formula to winning the Oscars, and it's all in the statistics, businessinsider, ‏Feb 7, 2020
 9. ^ 1 2 KEVIN O’KEEFFE, Which Movie Genres Perform Best at the Oscars?, backstage, ‏JANUARY 26, 2018
 10. ^ דן אוריין, דרמה טלוויזיונית (עמ' 25-23, 31-28, 38-36), הוצאת מכון מופ"ת, ‏תשס"ד
 11. ^ Costanzo, William V., When the world laughs : film comedy east and west, Oxford University Press, 2020
 12. ^ Comedic Performances That Got Oscars Credit, פרס אוסקר
 13. ^ Laurel and Hardy, אנציקלופדיה בריטניקה
 14. ^ סטפני זאכריק, Gene Wilder, TIME Magazine, 9/12/2016, כרך 188, גיליון 10/11
 15. ^ Steve-Martin, אנציקלופדיה בריטניקה
 16. ^ ריצ'רד קורליס (אנ'), Leslie Nielsen, כרך 176, גיליון 24, ‏12/13/2010