מד גובה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. וכן הערך חסר תיאור של מדי גובה לא ברומטריים ושימוש בתעופה, מלבד במטוסי קרב.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
מד גובה בחלון קולסמן

מד גובה הוא מכשיר המשמש למדידת גובה של אובייקט ביחס לגובה אחר קבוע.

מד גובה הפועל על לחץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

גובה יכול להקבע על בסיס מדידת לחץ אטמוספירי. ככל שהגובה רב יותר הלחץ נמוך יותר. כאשר ברומטר מכוייל לא ליניארית, המכשיר נקרא מד גובה על בסיס לחץ או מד גובה ברומטרי. מד גובה מסוג זה נמצא ברוב מטוסי הקרב, וצנחנים מצוידים בשעון יד עם מד גובה מסוג זה. מטפסי הרים משתמשים גם הם במד גובה בנוסף למכשירי ניווט שונים.

מכשיר ניווט בטיפוס הרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניווט בטיפוס הרים, לעיתים מפה טופוגרפית לבדה אינה יעילה לאיתור המיקום עקב צפיפותם של קווי הגובה בתיאור טופוגרפי של אזורים תלולים ומצוקים. מד גובה, ביחד עם המפה הטופוגרפית, יכול לסייע באיתור המיקום המדויק. הוא אמין יותר ולעיתים קרובות מדויק יותר מאשר מקלט GPS למדידת גובה. GPS יכול להיות לא זמין למשל כאשר נמצאים בתוך קניון עמוק, או שאינו יכול לספק גובה בלתי מדויק כאשר כל הלוויינים הזמינים קרובים לפני האופק. מכיוון שהלחץ הברומטרי משתנה עם מזג האוויר, מטפסי הרים צריכים לכייל באופן תכוף את מד הגובה שלהם כאשר הם מגיעים לגובה ידוע, למשל, כאשר הם מגיעים לפסגה המסומנת על מפה טופוגרפית.

שימוש במטוסי קרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

במטוסי קרב ברומטר יבש מודד את הלחץ האטמוספירי מנקודה קבועה מחוץ למטוס. לחץ האוויר יורד כאשר הגובה עולה, בקירוב 100 הקטופסקל כל 800 מטר או אינץ' אחד של כספית כל 000 רגל קרוב לגובה פני הים.

מד הגובה מכוייל כך שהוא יראה את הגובה מעל גובה פני הים, בהתאם למודל מתמטי שנקרא אטמוספירה סטנדרטית בינלאומית (ISA). מטוסי קרב ישנים השתמשו בברומטר יבש רגיל כאשר המחוג עושה פחות מסיבוב אחד מגובה אפס ועד גובה מקסימלי. מטוסי קרב מודרניים משתמשים במד גובה רגיש אשר יש לו מחוג ראשי שעושה מספר רב של סיבובים ומחוגים נוספים אשר מראים את מספר הסיבובים. במילים אחרות כל מחוג מצביע לסיפרה אחרת של הגובה הנמדד.

במד גובה רגיש לחץ היחוס של גובה פני הים ניתן לשינוי על ידי כפתור. לחץ היחוס באינצ'ים של כספית בקנדה ובארצות הברית, ובהקטופסקל בשאר המקומות, מוצג בחלון קולסמן, וניראה בצד הימני של מד הגובה. זה נחוץ מכיוון שלחץ היחוס של גובה פני הים משתנה עם הטמפרטורה והתנועה של מערכות לחץ באטמוספירה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מד גובה בוויקישיתוף