מחווני טיסה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שישיית המחוונים הבסיסית במטוס קל דו-מנועי. משמאל למעלה, בכיוון השעון: מד מהירות, מד אופק מלאכותי, מד גובה, מד מהירות אנכית, מד כיוון טיסה, מד סיבוב ופנייה.

מרבית כלי הטיס מצוידים במערכת מחווני טיסה סטנדרטית אשר מעניקה לטייס מידע לגבי נטיית המטוס, המהירות, הגובה, כיוון הטיסה והמהירות האנכית.

ברוב המטוסים ניתן למצוא את ששת המחוונים הבסיסיים הבאים:

3-Pointer Altimeter.svgמד גובה 
מד הגובה מציג את גובה כלי הטיס (ברגל או במטר) מעל גובה פני הים באמצעות מדידת לחץ האוויר. יצוין כי הגובה הנמדד בשיטה זו אינו גובה אמיתי מעל פני הים, כפי שמצוין במפות טופוגרפיות, אלא "גובה משוקלל לחץ ברומטרי". שיטת מדידה זו מאפשרת לקבל קריאת גובה אחידה בכל כלי הטיס הנמצאים במרחב פיקוח מסוים. לכן חייבים כל הטייסים במרחב זה לכייל את מדי הגובה באותו אופן בהתאם ללחץ הברומטרי המקומי במרחב (QNH). גובה לחץ האוויר המקומי נמסר לטייס על ידי פקח הטיסה עם כניסתו לתחום הפיקוח, או כאשר מתעדכנת מדידת הלחץ בתחומו.


VMS Artificial Horizon.jpg מד אופק מלאכותי 
מד האופק המלאכותי מציג את האוריינטציה של המטוס ביחס לקו האופק של כדור הארץ. מד האופק המלאכותי מציג את העלרוד (זווית שיפוע קדמי ואחורי), את הגלגול (נטייה מצד לצד סביב ציר האורך) והסבסוב (מימין לשמאל ומשמאל לימין). זהו מחוון הכרחי בעת טיסת מכשירים בלילה ובמצבי ראות לקויה ביום. המחוון מחולק לשני צבעים הממחישים את האופק (כחול המייצג את השמים וחום המייצג את האדמה) והוא מיועד להיות אינטואיטיבי לשימוש.


מחווני טיסה במטוס קל דו־מושבי. ניתן לראות את סידור ה-T בצדו השמאלי של הטייס הראשי.
Airspeed-indicator-FAA.PNG מד מהירות 
מד המהירות מציג את מהירות האוויר של המטוס (בקשר או בקמ"ש) ביחס לאוויר המקיף את המטוס על ידי מדידת הלחץ הדינמי בצינור הפיטו של המטוס.


מצפן מגנטי 
מציג את כיוון המטוס ביחס לצפון המגנטי. בעוד שהמצפן המגנטי אמין בטיסה מאוזנת הוא עלול להציג כוון שגוי בעת פנייה, טיפוס, הנמכה והאצה (במצבי טיסה אלה נעזר הטייס במד כיון הטיסה). למטרות ניווט יש לתקן את הכיוון המצוין (אשר מצביע לכיוון הקוטב המגנטי הצפוני) בהתאם לנתונים שונים כדי לקבל את הכיוון האמיתי של הצפון.


לוח מחוונים של דאון, המצויד עבור "טיסת עננים". מד הפנייה והשיפוע ממוקם במרכז למעלה. את מד כיוון הטיסה החליף מחשב מבוסס GPS, המציג גם נתוני רוח ודאייה, וכן מפעיל שני מדי מהירות אנכית דיגיטליים הממוקמים בצד ימין.
C172 heading indicator.jpg מד כיוון טיסה 
מד כיוון הטיסה מציג את כיוון הטיסה ביחס לצפון הגאוגרפי. עקרון הפעולה הוא גירוסקופ מסתובב ולכן הוא נתון לטעויות של היסחפות ויש לבצע תיקוני כיוון מדי פעם על ידי כיול המד לפי המצפן המגנטי. במטוסים מתקדמים (לרבות רוב מטוסי הסילון), מד כיוון הטיסה הוחלף במד מצב אופקי אשר מציג את אותו מידע על כיוון הטיסה אך הוא מסייע גם בניווט ובנחיתת מכשירים.


Turn coordinator - coordinated.svg מד פניה ושיפוע, מתאם פניה 
מד הפניה והשיפוע מציג את כיוון ושיעור הפניה. המד כולל בתוכו מד-שיפוע אשר מציג את 'איכות' הפניה, כלומר מראה האם הפניה מתואמת בצורה נכונה בניגוד לפניה לא מתואמת כאשר המטוס מבצע החלקה. מד הפניה והשיפוע הוחלף בסוף שנות השישים ותחילת שנות השבעים על ידי מד מתאם הפניה החדש יותר. את מד הפניה והשיפוע ניתן לראות רק במטוסים אשר נבנו לפני תקופה זו או בדאונים המיוצרים באירופה.
מד מתאם הפניה מציג את שיעור וכיוון הגלגול כאשר המטוס מבצע גלגול; מציג את שיעור וכיוון הפניה כאשר המטוס אינו מבצע גלגול. המד כולל בתוכו מד-שיפוע אשר מציג בנוסף גם את איכות הפניה.


Variomètre.jpg מד מהירות אנכית 
מד המהירות האנכית, נקרא גם מד שיעור נסיקה והנמכה חש שינויים בלחץ האוויר ומציג את המידע לטייס כשיעור של טיפוס או הנמכה של המטוס ברגל לדקה, מטר לשנייה או קשר.

סידור לוח המחוונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחשת סידור ה-T הבסיסי במטוס קל דו-מנועי.
מחווני הטיסה

בשנת 1937 בחר חיל האוויר המלכותי הבריטי סט של שישה מחווני טיסה בסיסיים כתקן בתא הטייס המודרני, סידור זה נשאר תקני במשך עשרים השנים הבאות.

השישיה הבסיסית אומצה גם על ידי התעופה האזרחית, אך לאחר מלחמת העולם השנייה הסידור שונה:

  • בשורה העליונה: מד מהירות, מד אופק מלאכותי, מד גובה.
  • בשורה התחתונה: מד פניה ושיפוע, מד כיוון הטיסה, מד מהירות אנכית.

ברוב המטוסים שנבנו לאחר 1953 ניתן למצוא ארבעה ממחווני הטיסה המסודרים באופן תקני בצורת T. מד האופק המלאכותי ממוקם במרכז למעלה, מד המהירות משמאלו, מד הגובה לימינו ומד כיוון הטיסה מתחתיו. שני המחוונים הנוספים, מד הפניה והשיפוע ומד המהירות האנכית, ממוקמים בדרך כלל מתחת למד המהירות ומד הגובה אך ניתן גם למקם אותם בצורה חופשית יותר בלוח המחוונים. המצפן המגנטי ממוקם מעל ללוח המחוונים לרוב במרכז השמשה הקדמית. במטוסים חדשים יותר המצוידים בתא טייס מזכוכית, סידור התצוגה תואם לסידור ה-T הבסיסי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מחווני טיסה בוויקישיתוף