מולדובנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מולדובנית (limba moldovenească, או лимба молдовеняскэ באלפבית קירילי מולדובני) הוא אחד משני שמותיה של השפה הרומנית ברפובליקת מולדובה, כפי שנקבע בחוקתה.[1] לפי הכרזת העצמאות של המדינה,[2] וגם לפי בית המשפט לחוקה שלה, שם השפה הוא "רומנית".

השפה זוהתה על ידי שני המונחים, אך רק המונח "מולדובנית" שימש ברפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית האוטונומית מולדובה, וברפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית המולדובנית. הפתרון, שלעתים גם הכריז על מולדובנית כשפה עצמאית של רומניה, הוצגה בהקשר של המדיניות הסובייטית שבחרה להעצים ולהדגיש את ההבדלים בין המולדובנים לבין הרומנים. הזהות בין שפות האם של בני העם המולדובני לבין הרומנים הודתה באופן רשמי מאז חידוש השימוש בכתב הלטיני בשנת 1989;[3] בעקבות זאת קוראת הכרזת העצמאות של מולדובה העצמאית מ-1991 לשפתם "רומנית". בכל זאת העניקה החוקה העכשווית משנת 1994 מעמד רשמי ל"מולדובנית". מעמדה של השפה הרשמית עוגן בחוק עוד יותר, בתחילת שנות ה-2000, כאשר הפרלמנט של הרפובליקה קבע בחוק את ההגדרות "מולדובנית" ו"רומנית" ככינויים לאותה השפה.[4] בשנת 2013 קבע בית המשפט החוקתי של מולדובה כי השם "רומנית" שניתן לשפה במגילת העצמאות גובר על השם "מולדובנית" מסעיף 13 לחוקת המדינה. האזור הבדלני טרנסניסטריה מכיר ב"מולדובנית" כאחת משפותיו הרשמיות, לצד רוסית ואוקראינית.[5]

הניב הרומני המדובר במולדובה הוא "הדיאלקט המולדובני", ניב שמדובר גם בצפון-מזרחה של רומניה. שתי המדינות משתמשות בכתיב זהה לשפה. באזור הבדלני טרנסניסטריה משתמשים באלפבית קרילי לכתיבת השפה. יש אף המשתמשים בשם "מולדובנית" לתיאור קבוצת ניבים רומניים צפון-מזרחיים שמדוברים באזור שהיה מאוחד פעם בשלטון נסיכות מולדובה (כיום השטח מחולק בין מולדובה לרומניה). ניב מולדובה נחשב לאחד מחמשת הדיאלקטים המדוברים העיקריים של רומניה, כל החמשה נכתבים בצורה זהה; אין הפסקה בלשנית בנהר הפרוט, בגבול שבין רומניה לבין מולדובה.

בהוראה משתמשים בשם "רומנית" לתיאור השפה מאז קבלת העצמאות. בשנת 2007, נשיא מולדובה ולדימיר וורונין ביקש שהשם ישונה ל"מולדובנית", אך בשל לחץ ציבורי הרעיון מעולם לא מומש.[6]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Kamats.PNG ערך זה הוא קצרמר בנושא בלשנות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.