מושל וירג'יניה המערבית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מושל וירג'יניה המערבית
Governor of West Virginia
Seal of the Governor of West Virginia.svg
Governor Jim Justice 2017.jpg
איוש נוכחי ג'ים ג'אסטיס
תאריך כניסה לתפקיד 16 בינואר 2017
דרכי מינוי נבחר בבחירות ישירות
תחום שיפוט וירג'יניה המערביתוירג'יניה המערבית וירג'יניה המערבית
מושב המשרה צ'ארלסטון, וירג'יניה המערבית
משך כהונה קצוב ארבע שנים
ייסוד המשרה 20 ביוני 1863
Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של מושל וירג'יניה המערבית
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

מושל וירג'יניה המערביתאנגלית: Governor of West Virginia) הוא המושל וראש הרשות המבצעת של מדינת וירג'יניה המערבית. על המושל מוטלת החובה לאכוף את חוקי המדינה והסמכות לאשר או להטיל וטו על הצעות חוק שהועברו בבית המחוקקים של וירג'יניה המערבית, לכנס את בית המחוקקים בכל עת.

מאז קבלתה של וירג'יניה המערבית אל ארצות הברית ב-20 ביוני 1863, במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית, 34 גברים כיהנו כמושלי וירג'יניה המערבית. שניים מהם, ארץ' מוּר (המושל ה-28 וה-30) וססיל אנדרווד (המושל ה-25 וה-32), כיהנו כמושלים בשתי תקופות כהונה בלתי רציפות. מור היה המושל שכיהן את תקופת הכהונה הארוכה ביותר: שלוש-עשר שנות כהונתו השתרעו על פני שלוש תקופות כהונה. מושלה הראשון של המדינה, ארתור בורמן, כיהן את תקופת הכהונה הרציפה ביותר והתפטר שבוע לפני תום הקדנציה השלישית שלו. דניאל פרנסוורת' היה אז נשיא הסנאט של וירג'יניה; הוא כיהן כמושל בפועל במהלך שבעת הימים האחרונים של כהונת בורמן ונהפך למושל שכיהן במשך הזמן המועט ביותר.

על מנת לכהן כמושל וירג'יניה המערבית, על המתמודד למשרד המושל להיות לפחות בן שלושים שנה, ועליו להיות תושב וירג'יניה המערבית בחמש השנים שקדמו להתמודדותו. על פי החוקה הנוכחית של וירג'יניה, אשר אושרה ב-1872, המושל מתחיל את תקופת כהונתו בת ארבע השנים ביום שני הראשון שלאחר יום רביעי השני בחודש ינואר שלאחר הבחירות. החוקה המקורית של המדינה מ-1863 הגבילה את תקופת הכהונה של המושל לשנתיים בלבד.

תפקידו של סגן המושל אינו מוזכר בחוקה; אם נבצר מן המושל לכהן בתפקידו, נשיא הסנאט של וירג'יניה המערבית יכהן כמושל בפועל. אם יכהן נשיא הסנאט כמושל בשנתו האחרונה של המושל המקורי, תערכנה בחירות חדשות לתפקיד. הצעת חוק שנתקבלה בשנת 2000 מעניקה לנשיא הסנאט את תואר הכבוד "סגן המושל".

מושל וירג'יניה הנוכחי הוא ג'ים ג'אסטיס מהמפלגה הרפובליקנית, שנכנס לתפקידו ב-16 בינואר 2017.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]