מזל דלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל מזל דלי
נושא המים
בול ישראלי המוקדש למזל דלי
קבוצת הכוכבים דלי, כפי שנראים בעין בלתי מזוינת.

מזל דלי הוא אחד משנים עשר המזלות שבגלגל המזלות. באסטרולוגיה המערבית, "בן מזל דלי" הוא מי שנולד בין 21 בינואר לבין 18 בפברואר (לערך). במסורת היהודית מתייחס מזל דלי אל חודש שבט. בלוח השנה במגילות קומראן משויך מזל דלי לחודש טבת. מושג זה מתייחס לרעיון שבתקופה הנתונה מיקום השמש באזור השמיים המוקצה למזל דלי האסטרולוגי. כיום, אין חפיפה בין קונסטלציית הדלי לבין אזור השמיים של מזל דלי בגלל נדידתן של נקודות השוויון.

מזל הדלי, במקור הלועזי מסומל על ידי אדם הנושא כד מים – "Aquarius".

מזל דלי ביהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המזלות דלי ומאזניים מוזכרים בנבואת ישעיהו "נחמו נחמו עמי":

מִי תִכֵּן אֶת רוּחַ ה' וְאִישׁ, עֲצָתוֹ יוֹדִיעֶנּוּ? אֶת מִי נוֹעָץ וַיְבִינֵהוּ וַיְלַמְּדֵהוּ בְּאֹרַח מִשְׁפָּט, וַיְלַמְּדֵהוּ דַעַת וְדֶרֶךְ תְּבוּנוֹת יוֹדִיעֶנּוּ? הֵן גּוֹיִם כְּמַר מִדְּלִי וּכְשַׁחַק מֹאזְנַיִם נֶחְשָׁבוּ, הֵן אִיִּים כַּדַּק יִטּוֹל.

ובספר יצירה:

י"ב אותיות פשוטות, חקקן חצבן צרפן, וצר בהן י"ב מזלות, ואלו הן: טל"ה שו"ר תאומי"ם סרט"ן ארי"ה בתול"ה מאזני"ם עקר"ב קש"ת גד"י דל"י דגי"ם. ואלו הם י"ב חדשים בשנה: ניס"ן איי"ר סיו"ן תמו"ז א"ב אלו"ל תשר"י חשו"ן כסל"ו טב"ת שב"ט אד"ר. ואלו הן שנים עשר מנהיגים בנפש: שתי ידי"ם, שתי רגלי"ם, שתי כליו"ת, כב"ד, מר"ה, המס"ס, קיב"ה, קרקב"ן וטחו"ל.

ספר יצירה פרק ה', רמז ה'

אין התייחסות למזל זה בספר הזהר.[1]

הדלי במיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במיתולוגיה היוונית דמותו של נושא המים קושרה אל פוסידון, אל הים במיתולוגיה היוונית אשר שולט במים.

מזל דלי באסטרולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזל דלי הוא אחד משלושת מזלות יסוד האוויר, יחד עם מזל תאומים ומזל מאזניים. הוא משתייך לקבוצת המזלות הקבועים, יחד עם מזל שור, מזל אריה ומזל עקרב. הכוכב השליט של מזל דלי הוא אורנוס, אם כי אסוציאציה זו היא מודרנית. באסטרולוגיה ה"קלאסית" – עוד לפני גילויו של אוראנוס – השתמשו בכוכב שבתאי במקומו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ באתרי הקבלה והאסטרולוגיה במרשתת, מרבים לצטט זוהר (לפרשת פנחס) המתייחס לאותיות צ' ו־ב', אך במקור אין כל ציטוט מסוג זה בספר הזהר. הפסוקים המשובשים מועתקים מאתר לאתר ("שא את ראש בני ישראל"), ונראה שהמקור הוא שיבוש של כתב קבלי מאוחר – המסביר את הכתוב בספר היצירה.