דלי (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Aquarius - דלי
Aquarius
שם לועזי Aquarius
סמליות נושא המים
עלייה ישרה 23 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏−15
שטח נראה 980 מעלות מרובעות
במקום ה-10
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
2
הכוכב הבהיר ביותר β בדלי (Sadalsuud)
(בהירות נראית 2.9)
ממטרי מטאורים
מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏65+ ו-°‏90-
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש אוקטובר

דלי הוא המזל ה-11 בגלגל המזלות, בין גדי לדגים והשמש עוברת בו בין אמצע פברואר לאמצע מרץ. סמלו הוא Aquarius.svg - זרם מים והוא בדרך כלל מתואר כאיש השופך מים מתוך כד. זהו אחד המזלות המוכרים העתיקים ביותר, והאזור בו הוא ממוקם נקרא לעתים 'הים' הודות למזלות המימיים האחרים שנמצאים בו: ארידנוס, לווייתן, דגים ועוד. לעתים מתואר נהר הארידנוס כנובע מהדלי של נושא המים.


גרמי שמים מעניינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ערפילית הסליל או NGC7293 היא הערפילית פלנטרית הקרובה ביותר, כ-650 שנות אור והיא לכן בעלת הגודל הנראה הגדול ביותר. הקוטר הנראה שלה הוא כ-16 דקות קשת - כמחצית מגודל הירח. למרות גודלה היא אינה בהירה ונראית ככתם מעורפל במשקפת או בטלסקופ. רק צילום בחשיפה ארוכה מאפשר לראות את שני סלילי הגז שמעניקים לה את שמה.

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במיתולוגיה היוונית זוהתה הקבוצה כגנימדס - נער יפה תואר שזאוס חשק בו וחטף אותו לאולימפוס, שם הוא מונה להיות מגיש המים (או הנקטר) לאלים.

ערפילית הסליל


קבוצות כוכבים על גלגל המזלות

טלהשורתאומיםסרטןאריהבתולהמאזנייםעקרבקשתגדידלידגים

88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור