לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "פרנסואה ויון"

הוסרו 81 בתים ,  לפני 5 שנים
מ
(תיקון תאריך היעלמותו לפי הוויקיפדיה הצרפתית (ערך מומלץ שם))
{{לשכתוב|טעויות עובדתיות וצורך בעריכה רבה|נושא=אישים|נושא2=מדינות אירופה}}
[[תמונה:Francois Villon.jpg|ממוזער|פרנסואה ויון]]
'''פרנסואה ויון''' ([[צרפתית]]: '''François Villon'''; ב-[[19 באפריל]]{{הערה|בספרו של Jacques Charpier, "FRANCOIS VILLON", מצוין שהוא נולד ב-19 באפריל (סגנון חדש) או 1 באפריל (סגנון ישן) ובצרפתית 1er avril 1431 (vieux style) ou 19 avril 1431 (nouveau style)}} [[1431]] - [[1463]] לערך נעלם, יש סברה כי מת באפריל 1463) היההוא [[שם עט|שם העט]] של François de Montcorbier או François Des Loges, [[משורר]] [[צרפת|צרפתי]], [[רוצח]], [[גנב]] ו[[נווד]]. את יצירותיו הנודעות הן ''Ballade des Pendus'' ו-''Testaments'' שנכתבוכתב בעת שהייתו בכלא. שמו האמיתי הוא: François de Montcorbier או François Des Loges והשם François Villon הנו שם בדוי. יש סברה כי מת באפריל 1463.
 
==חייו==
ויון נולד ב-1431 לערך ב[[פריז]]. קרוב לודאי כי נולד למשפחה ענייה וכי אביו מת בצעירותו. אימו חיה עד היותו בן 30 לפחות ועליה כתב את אחת ה[[בלדה|בלדות]] המפורסמות שלו. נראה כי ויון היה אדם של חיי הוללות, בייחוד בזמן תקופת לימודיו ב[[אוניברסיטת פריז]]. נראה כי ויון קיבל אימץ את שם משפחתו מאחד הפרופסורים לחוק קאנוני אשר לקח אותו תחת חסותו ושיכן אותו בביתו.
 
המשורר היה לסטודנט לאומנות, בגיל מוקדם ללא ספק, ייתכן כשהיה כבן שתים עשרה. הוא סיים תואר ב.א ב-[[1449]] ותואר מאסטר ב-[[1452]]. אחד האירועים המרכזיים בחייו אירע ב-[[5 ביוני]] [[1455]], כאשר הרג כומר בעת קטטה ברחוב. עונשו של ויון אשר נמלט מפני החוק נקבע כהגלייהכהגליה, אשר נמחלה לו מאוחר יותר. ב-[[1456]] נקלע לצרה נוספת בקטטה בה נחבל קשות, שבעקבותיה נמלט לצפון צרפת. לפני עזיבתו את צרפת חיבר את ''Petit testament'' או ''Lais'', המבטא מרירות פנימית על חיים מבוזבזים, כפי שבא לידי ביטוי ביצירה החשובה ממנה שאחריה, ''Grand testament''.
 
במרץ [[1457]] החלה חקירה על גניבתגנבת 500 כתרי זהב אשר הובילה בסופה של חקירת חברי כנופיות סטודנטים, אל ויון אשר עמד בראש כנופיית הפורצים. ויון גורש מהאזור ובמשך ארבע שנים היה למשוטט והיה חלק מכנופיית גנבים תועים. מקיץ [[1461]] עד אוקטובר אותה שנה ישב בכלא על שוד כנסייה.
 
ב-[[1461]], בהיותו בן שלושים, כתב את ''Grand testament'', יצירה אשר הקנתה לו זיכרון נצח. שנה לאחר מכן שב להסתבך עם החוק, עד שנאסר ונשפט לתליה, שהומרה לגירוש. מאותו זמן ואילך לא נזכרים עוד פרטי חייו, והם ניתנים להשערה וניחוש בלבד.
 
== בלדת התלויים ==
 
מאת: פראנסוא ויון
 
מצרפתית: [[אברהם עוז]]