לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "גאורג סימון אוהם"

clean up באמצעות AWB
(clean up באמצעות AWB)
גאורג סימון אוהם נולד במשפחה פרוטסטנטית ב[[ארלנגן]] שב[[בוואריה]] (אז ב[[האימפריה הרומית הקדושה|אימפריה הרומית הקדושה]]). אביו היה מסגר ואימו הייתה ביתו של חייט בעיר. האב רכש את השכלתו באופן עצמאי ודאג להביאם לרמת השכלה מצויינת באמצעות ידע זה. משבעת ילדי המשפחה הגיעו לבגרות רק שלושה: גיאורג, אחיו הצעיר מרטין, לימים מתמטיקאי נודע, ואחותם הצעירה אליזבת ברברה. כשהיה גיאורג בן עשר, נפטרה אם המשפחה.
 
שלושת ילדי המשפחה הגיעו עוד בילדותם להישגים גבוהים ב[[מתמטיקה]], ב[[פיזיקה]], ב[[כימיה]] וב[[פילוסופיה]]. מגיל 11 עד גיל 15 למד בגימנסיה בעירו, שלא היה בה דגש מספיק כל מדעי הטבע, למורת רוחו ובניגוד לחינוכו. בזה יש דימיון בין האחים אוהם לאחים [[משפחת ברנולי|ברנולי.]]
 
=== השנים באוניברסיטה ===
מתוך דאגה להשכלה שלו נשלח אוהם ל[[שווייץ]] שם קיבל ב-1806 משרת [[מורה]] למתמטיקה. המתמטיקאי קרל כריסטיאן פון לנגסדורף (המנחה האקדמי שלו) עזב את אוניברסיטת ארלנגן ב-1809 וגם אוהם רצה לעזוב יחד איתו ולעבור ל[[אוניברסיטת היידלברג]], אך הוא שמע לבסוף לעצת המנחה שלו ולמד מתמטיקה באופן פרטי תוך שהוא מעיין, בהמלצת לנגסדורף, בעבודותיהם של [[לאונרד אוילר]], [[פייר סימון לפלס]]. ב[[מרץ]] 1809 עזב את משרת ההוראה בבית הספר והחל להיות מורה פרטי
 
ב[[נשאטל]] . לאחר שנתיים של לימוד והוראה פרטית שב אוהם ב[[אפריל]] [[1811]] לאוניברסיטת ארלנגן.
 
=== תקופת ההוראה ===
אוהם קיבל את הדוקטורט שלו מאוניברסיטת ארלנגן ב- [[25 באוקטובר]] 1811 והצטרף לצוות הפקולטה כמרצה מן המניין. הוא עזב לאחר שלושה סמסטרים משום שהוא לא יכול היה להתקיים מן המשכורת הזעומה שקיבל והוא לא ראה לעצמו עתיד מזהיר שם. ממשלת בוואריה הציעה לו משרה מורה למתמטיקה ולפיזיקה בבית ספר ברמה נמוכה בעיר [[במברג]]. הוא החל ללמד שם ב[[ינואר]] [[1813]]. כיוון שלא היה מרוצה מעבודה זו כתב ספר לימוד בגיאומטריה כדי להוכיח את יכולותיו. בית הספר שבו לימד נסגר ב[[פברואר]] [[1816]] והוא נשלח על ידי הממשלה לתגבר לימודי מתמטיקה בבית ספר רב אוכלוסין ב[[במברג|במברג.]] .
 
לאחר שהשיג משרה זו שלח אוהם את כתב היד השלם של ספר הגיאומטריה אל [[פרידריך וילהלם השלישי, מלך פרוסיה]], וזה התלהב מהספר והציע לו משרת מורה בגימנסיה בעיר הגדולה [[קלן]] . בבית ספר זה היה דגש רב על הוראת מדעים ואוהם נדרש ללמד גם פיזיקה. במעבדה בבית הספר החל לערוך ניסויים בפיזיקה, מה שהיה קל לו כיוון שהיה בן של מסגר והייתה לו שליטה מסוימת במכשירים מכניים.
 
ב-1827 פרסם את ספרו "מחקר מתמטי של מעגלים גלווניים". בית הספר לא העריך את עבודתו והוא התפטר. ב-1833 פנה אל המכון הפוליטכני של [[נירנברג]] , והועסק שם. ב-1852 הפך לפרופסור לפיזיקה ניסויית ב[[אוניברסיטת מינכן|אוניברסיטת מינכן.]] .
 
ב-1849 הוציא את ספרו "תרומות לפיזיקה מולקולרית" ובהקדמתו כתב שהוא מקווה להוציא כרך שני ושלישי שלו "ואם אלוקים יתן לי אורך ימים, גם כרך רביעי". היה בעל אמונה דתית חזקה.
 
נפטר במינכן ב-1854.
 
== חוק אוהם ==
החוק פורסם בספרו "מחקר מתמטי של מעגלים גלווניים" והוא קובע שהזרם נמצא ביחס ישר למתח על המוליך. החוק נתגלה למעשה על ידי המדען הבריטי [[הנרי קוונדיש]] אך הוא לא פרסם אותו. רק ב- 1879 נתגלה שהוא היה המגלה הראשון ולכן החוק קרוי עד היום על שמו של אוהם דווקא. למרות השפעתו העצומה בימינו, בזמנו היא נתקבל בקרירות ודיי בזלזול. הספר עוסק בתיאוריה הכללית של אוהם על החשמל ובעיקר בהבדליה מתיאוריות החשמל של [[ז'אן-בטיסט ז'וזף פורייה|ז'וזף פורייה]] ושל [[קלוד לואי מרי אנרי נאוויה|קלוד לואי נאוויה.]] בעבודה זו הונח הבסיס לתורת המעגלים החשמליים.
 
==ראו גם==
 
{{קצרמר|אישים}}
 
{{מיון רגיל:אוהם, גאורג סימון}}
[[קטגוריה:פיזיקאים גרמנים]]