פורטל:פיזיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


P physics-2.png

פיזיקה (מהמילה היוונית φυσικός) היא חקר הטבע, במובן הרחב ביותר. פיזיקאים חוקרים את התנהגות החומר והאנרגיה, ואת השפעתם על היקום הסובב אותנו. תאוריות פיזיקליות מתוארות לרוב על ידי משוואות מתמטיות. לתאוריות מבוססות היטב ניתן להתייחס כאל "חוק פיזיקלי", אך כמו כל תאוריה מדעית, ייתכן שהן תשתנינה כתוצאה מתצפיות חדשות, ניסויים או תאוריות מוכללות יותר.
WilhelmRöntgen.JPG

וילהלם קונרד רנטגן היה פיזיקאי גרמני, מגלה קרני X (קרני רנטגן). הוא עסק בבחינת שפופרת ריק במעבדתו ואז גילה כי בשעה שהמתח החשמלי בשפופרת מגיע לרמה מסוימת, גבוהה למדי, נפלטת מהשפופרת קרינה בעלת כושר חדירה גדול. מאחר שרנטגן תהה על מהותה של קרינה זו, שלא ידע מה פשרה, כינה אותה קרינת X, וברבות הימים נקראה קרינה זו על שמו, "קרינת רנטגן". על תגלית זו זכה בפרס נובל לפיזיקה ב-1901 והיה הזוכה הראשון בפרס זה. על שמו נקראים יחידת המידה למדידת קרינה מייננת, רנטגן, והיסוד רנטגניום.


והפעם — החוק השני של התרמודינמיקה וקיומם של חיים

אנטרופיה היא מדד פיזיקלי של מערכת סטטיסטית, כלומר – מערכת של חלקיקים רבים, המתקשר במכניקה סטטיסטית ותרמודינמיקה לאנרגיית החום של מערכת אותה לא ניתן להמיר לעבודה (כלומר, בה לא ניתן "להשתמש"). בהפשטה, ניתן לחשוב על אנטרופיה כעל כמות חוסר הסדר המאפיינת מערכת מסוימת. החוק השני של התרמודינמיקה קובע כי במערכת סגורה כמות האנטרופיה יכולה רק לעלות (ניתן להוכיח כי טענה זו שקולה לכך שזרימת חום ספונטנית מתרחשת תמיד מגוף בעל טמפרטורה גבוהה לטמפרטורה נמוכה). כך, למשל, לו נניח קוביית קרח בתוך חדר מבודד בו הטמפרטורה גבוהה מאוד, יאבד הקרח את מבנהו הגבישי המסודר ויהפוך לנוזל ומשם לגז שלו אין צורה וסדר מוגדרים.

אחת השאלות המתעוררות עקב חוק זה היא השאלה "כיצד מתקיימים חיים, הדורשים צורות מורכבות ובעלות סדר וארגון רב, למרות החוק השני של התרמודינמיקה?". הפתרון לשאלה זו נעוץ בכך שגופם של היצורים החיים איננו מערכת סגורה – הוא מחליף אנרגיה עם הסביבה בתהליכים שונים כגון אכילה וקליטת אור השמש אשר מאפשרים לו לשמר את מורכבותו. באופן מוכלל יותר, תהליך האבולוציה אשר בגינו התפתחו צורות חיים שונות ומורכבות תוך העלאת המורכבות הכוללת של הסביבה מתאפשר עקב העובדה שכדור הארץ איננו מערכת סגורה – הגידול העצום באנטרופיה הנגרם עקב פליטת האנרגיה לחלל מגמד את הירידה הקטנה באנטרופיה הנגרמת בגלל האבולוציה של חיים המארגנים את עצמם.

Dead sea newspaper.jpg
איש צף על פני המים בים המלח


בחלון זה מופיעה תצוגה מתחלפת של ספרי פיזיקה שנועדו להנגשת הפיזיקה לציבור הרחב.

ספר היום:

Elegant universe he.jpg

בריאן גרין, היקום האלגנטי, תרגם עמוס כרמל, הוצאת מטר, 2002. תרגום מחודש מאת עמנואל לוטם, 2012.

הספר מציע את תיאורית המיתרים כתאוריה פיזיקלית כוללת, ודן ברעיונות הבסיס שלה, הישגיה ומשמעותה.


אברהם ויצחק ניצבים בשני קצותיו של מסלול שאורכו קילומטר אחד. כל אחד מהם מתחיל, בו-זמנית, לנוע אל הקצה הנגדי. אברהם עושה זאת בהליכה, ויצחק עושה זאת בריצה, במהירות גדולה פי 2.5 מזו של אברהם. יצחק מגיע לקצה המסלול 6 דקות לפני שאברהם מגיע לקצה המסלול. בכמה דקות עבר אברהם את המסלול?


לחידות נוספות

תחומים עיקריים:
מבעד לעדשה - מבט על תחום נבחר
אקוסטיקה הנו תחום פיזיקלי העוסק בחקר הקול ובתנותודיו דרך תווכים שונים ובסוגיות הקשורות בקול כגון יצירתו, בקרה, שליחה, קבלה ואפקטים הקשורים בקול. המדען העוסק בקול, האקוסטיקאי, עוסק בנושאים החופפים במעט לאלו של מהנדס האקוסטיקה. ענף זה שימושי במיוחד לתכנונם של חללים הדורשים תכונות אקוסטיות מיוחדות (כגון אולמות קונצרטים) ולתכנון כלי נגינה.

מבט על תחומי משנה נוספים


תאוריות מרכזיות
מכניקה ניוטונית | תורת הגלים | תורת החשמל והמגנטיות הקלאסית | תורת היחסות | תורת הקוונטים | תורת השדות הקוונטית | המודל הסטנדרטי

תאוריות מוצעות:
תאוריה מאוחדת גדולה | תורת המיתרים | תורת M | סימטריית-על | כבידה קוונטית לולאתית

תאוריות שאינן בזרם המחשבה המרכזי:
היתוך קר | התאוריה הדינמית של הכבידה | פירוש העולמות המרובים | אֵתֵר מאיר | אנרגיה אורגונית | תאוריית שדה מאוחד

משולחנו של חוקר - מבט על תורה נבחרת

היתוך קר הוא מונח המתאר תהליך תאורטי של היתוך גרעיני המתקיים ומפיק אנרגיה בטמפרטורת החדר. תהליך כזה, לו היה אפשרי, יכול היה להוות מקור אנרגיה זול וזמין. למרות שהוכרז בעבר מספר פעמים על הצלחה במימוש תהליכי היתוך קר, כל הניסיונות לחזור על הניסויים נכשלו. בין הפיזיקאים מוסכם שאין כל תהליך ידוע של היתוך קר, וככל הנראה, תהליך כזה כלל לא ייתכן.

מבט על תורות נוספות

ערכי ליבה
פיזיקאים פיזיקאיםזוכי פרס נובל לפיזיקה
חלקיקים חלקיקים אלמנטרייםחלקיקים מרוכביםחלקיקים חזוייםרשימת החלקיקים המלאה
כוחות היסוד כוח הכבידההכוח האלקטרומגנטיהכוח הגרעיני החלשהכוח הגרעיני החזקהכוח האלקטרו-חלש
יחידות מידה יחידות מידהיחידות מידה למסה ולמשקליחידות מידה לאורךיחידות מידה למהירותיחידות מידה לזמןיחידות מידה לשטחיחידות מידה לנפחיחידות מידה לאנרגיהיחידות מידה לטמפרטורהמערכת היחידות הבינלאומית
תחומים משיקים אלקטרוניקהאסטרונומיהביופיזיקהגיאופיזיקההיסטוריה של הפיזיקההנדסהכימיהכימיה פיזיקליתננוטכנולוגיהפיזיקה מתמטיתפיזיקה רפואית
Article.gif

אדווין האבל - אורניום מועשר - אלברט איינשטיין - ארנסט לורנס - ג'ון דזמונד ברנל - השדה המגנטי של כדור הארץ - חוקי קפלר - חור שחור - טלסקופ החלל האבל - מאיץ LHC - מכניקה קלאסית - פוטון - קשת בענן - רוזלינד פרנקלין - שריקה - מרחב-זמן - נוקליאוסינתזה‎ - אקוסטיקה תת-מימית

P mathematics.svg
P chemistry.svg
Q space.svg
P geology.png
P technology.png
פורטל המתמטיקה פורטל הכימיה פורטל מדעי החלל פורטל הגאולוגיה פורטל הטכנולוגיה


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • כאן אפשר למצוא ערימה של קצרמרים בתחום הפיזיקה שרק מחכים שירחיבו אותם.
  • מה שווה דף ערכים מבוקשים אם לא מתייחסים אליו?
  • הציעו "תמונה נבחרת" או קטעים חדשים כ"סוגיה נבחרת". תמונות נבחרות וסוגיות נבחרות מוצגות דרך קבע בעמוד הראשי של הפורטל.
  • מסגרות התוכן של הפורטל צריכות את עזרתכם! ישנם עוד תחומים, תאוריות, אישים ונושאים מעניינים רבים עליהם ניתן לכתוב!

מצאו ערכים לשיפור בנושא פיזיקה: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים