פורטל:פיזיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

P physics-2.png

פיזיקה (מהמילה היוונית φυσικός) היא חקר הטבע, במובן הרחב ביותר. פיזיקאים חוקרים את התנהגות החומר והאנרגיה, ואת השפעתם על היקום הסובב אותנו. תאוריות פיזיקליות מתוארות לרוב על ידי משוואות מתמטיות. לתאוריות מבוססות היטב ניתן להתייחס כאל "חוק פיזיקלי", אך כמו כל תאוריה מדעית, ייתכן שהן תשתנינה כתוצאה מתצפיות חדשות, ניסויים או תאוריות מוכללות יותר.
Max planck.jpg

מקס קרל לודוויג פלאנק היה פיזיקאי גרמני שהסברו לספקטרום הקרינה של "גוף שחור" היה הצעד הראשון בפיתוח מכניקת הקוונטים.בשנת 1899 הוא גילה קבוע חדש, קבוע פלאנק, המשמש לצורך ביצוע חישובים רבים, למשל – אנרגיה של פוטון. בהמשך אותה שנה, הוא תיאר את יחידות פלאנק למדידות המתבססות על קבועים פיזיקליים. שנה לאחר מכן, הוא תיאר את החוק לקרינת חום, שנקרא מאז חוק פלאנק לקרינת גוף שחור. חוק זה הפך לבסיסה של מכניקת הקוונטים, שהופיעה עשר שנים מאוחר יותר תוך שיתוף פעולה עם נילס בוהר ועם אלברט איינשטיין.

והפעם — אפקט

אפקט דוֹפּלֶר מתייחס לתופעה של שינוי בתדירות ובאורך הגל הנפלט ממקור גל אשר נמצא בתנועה יחסית למקום המדידה. דוגמה טובה היא מכונית צופרת אשר נמצאת בתנועה יחסית לאדם העומד בצד הכביש. האדם מרגיש את השינוי בתדירות גלי הקול כשהמכונית עוברת על פניו. כאשר המכונית מתקרבת אליו, תדירות הקול גבוהה מתדר הצופר הרגיל (הצליל הנשמע גבוה יותר), וכאשר המכונית מתרחקת, התדירות נמוכה מתדר הצופר (הצליל נמוך יותר).

אפקט דופלר מתרחש גם בתזוזה של מקור הגל יחסית לצופה וגם במקרה של תזוזת הצופה יחסית למקור הגל, כלומר התנועה היחסית היא זו שקובעת את קיומו ואת גודלו. אפקט דופלר בגלי אור, המוכר בתור הסחה לאדום, איפשר למדוד תנועה של גרמי שמים רחוקים. בפרט הוא איפשר לאדווין האבל לנסח את חוק האבל ולמדוד את התפשטות היקום.

Pahoehoe toe.jpg
בתמונה ניתן לראות לבה מהסוג המכונה "פָּהוֹיהוֹי" – לבה נוזלית מאוד שנקרשה ומכילה גזים מומסים. לפי צבעה של הלבה ניתן להעריך את הטמפרטורה שלה בעזרת חוק וין בכ-1000 עד 1200 מעלות צלזיוס, הערכה שתואמת את המדידות האחרות.

בחלון זה מופיעה תצוגה מתחלפת של ספרי פיזיקה שנועדו להנגשת הפיזיקה לציבור הרחב.

ספר היום:

Elegant universe he.jpg

בריאן גרין, היקום האלגנטי, תרגם עמוס כרמל, הוצאת מטר, 2002. תרגום מחודש מאת עמנואל לוטם, 2012.

הספר מציע את תיאורית המיתרים כתאוריה פיזיקלית כוללת, ודן ברעיונות הבסיס שלה, הישגיה ומשמעותה.

גיבורי ספרו של ז'ול ורן, "מסע אל בטן האדמה", יוצאים למסע אל מרכז כדור הארץ. מה קורה למשקלם ככל שהם מתקרבים למרכז כדור הארץ (בהנחה שגופם אינו משתנה במהלך המסע), האם הוא עולה, יורד או נותר ללא שינוי?


מבעד לעדשה – מבט על תחום נבחר
אקוסטיקה הנו תחום פיזיקלי העוסק בחקר הקול ובתנותודיו דרך תווכים שונים ובסוגיות הקשורות בקול כגון יצירתו, בקרה, שליחה, קבלה ואפקטים הקשורים בקול. המדען העוסק בקול, האקוסטיקאי, עוסק בנושאים החופפים במעט לאלו של מהנדס האקוסטיקה. ענף זה שימושי במיוחד לתכנונם של חללים הדורשים תכונות אקוסטיות מיוחדות (כגון אולמות קונצרטים) ולתכנון כלי נגינה.
תאוריות מרכזיות
משולחנו של חוקר – מבט על תורה נבחרת

התורה האלקטרומגנטית היא תורה אשר פותחה בסוף המאה ה-19 על ידי מספר מדענים ובראשם ג'יימס קלרק מקסוול. תורה זו מאחדת את הכוח החשמלי והכוח המגנטי לכדי תופעה אחת הנקראת "אלקטרומגנטיות" כך ששני כוחות אלה המוזכרים לעיל הם, הלכה למעשה, היבטים שונים של אותה התופעה הקשורים זה בזה.
את הבסיס המתמטי לתורה זו, המקובלת כיום במדע, ניתן לתמצת בארבע משוואות המכונות משוואות מקסוול. בין ההישגים הגדולים הנובעים מתורה זו ניתן לכלול את הבנת אופיו של האור כגל אלקטרומגנטי.

ערכי ליבה
פיזיקאים פיזיקאיםזוכי פרס נובל לפיזיקה
חלקיקים חלקיקים אלמנטרייםחלקיקים מרוכביםחלקיקים חזוייםרשימת החלקיקים המלאה
כוחות היסוד כוח הכבידההכוח האלקטרומגנטיהכוח הגרעיני החלשהכוח הגרעיני החזקהכוח האלקטרו-חלש
יחידות מידה יחידות מידהיחידות מידה למסה ולמשקליחידות מידה לאורךיחידות מידה למהירותיחידות מידה לזמןיחידות מידה לשטחיחידות מידה לנפחיחידות מידה לאנרגיהיחידות מידה לטמפרטורהמערכת היחידות הבינלאומית
תחומים משיקים אלקטרוניקהאסטרונומיהביופיזיקהגיאופיזיקההיסטוריה של הפיזיקההנדסהכימיהכימיה פיזיקליתננוטכנולוגיהפיזיקה מתמטיתפיזיקה רפואית

Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • כאן אפשר למצוא ערימה של קצרמרים בתחום הפיזיקה שרק מחכים שירחיבו אותם.
  • מה שווה דף ערכים מבוקשים אם לא מתייחסים אליו?
  • הציעו "תמונה נבחרת" או קטעים חדשים כ"סוגיה נבחרת". תמונות נבחרות וסוגיות נבחרות מוצגות דרך קבע בעמוד הראשי של הפורטל.
  • מסגרות התוכן של הפורטל צריכות את עזרתכם! ישנם עוד תחומים, תאוריות, אישים ונושאים מעניינים רבים עליהם ניתן לכתוב!

מצאו ערכים לשיפור בנושא פיזיקה: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)