פורטל:פיזיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


P physics-2.png

פיזיקה (מהמילה היוונית φυσικός) היא חקר הטבע, במובן הרחב ביותר. פיזיקאים חוקרים את התנהגות החומר והאנרגיה, ואת השפעתם על היקום הסובב אותנו. תאוריות פיזיקליות מתוארות לרוב על ידי משוואות מתמטיות. לתאוריות מבוססות היטב ניתן להתייחס כאל "חוק פיזיקלי", אך כמו כל תאוריה מדעית, ייתכן שהן תשתנינה כתוצאה מתצפיות חדשות, ניסויים או תאוריות מוכללות יותר.
Stephen Hawking.StarChild.jpg

סטיבן הוקינג הוא פיזיקאי בריטי המפורסם בזכות מחקריו אודות תכונותיהם של חורים שחורים. אחד הגילויים הגדולים של הוקינג שנעשה בהמשך לעבודתו של יעקב בקנשטיין הוא התחזית שחורים שחורים פולטים קרינה. קרינה זו מוכרת כיום בשם קרינת הוקינג. הוקינג התפרסם בציבור הרחב הודות לספרו רב המכר "קיצור תולדות הזמן".

על אף שחלה בשנות העשרים לחייו במחלת לו גריג (ALS), ועם הזמן הפך למשותק, המשיך הוקינג לעסוק במדע. כיום נעזר הוקינג במחשב המקובע לכיסא גלגלים ובמסנתז קול על מנת לדבר. סטיבן הוקינג קיבל את פרס וולף בשנת 1988.


והפעם — שאלה פתוחה

יקום מקביל הוא יקום המתקיים, לכאורה, לצד היקום המוכר לנו. קיומם של יקומים מקבילים הוא כרגע בגדר השערה בלבד, והוויכוח לגבי הימצאותם עדיין שריר, כאשר התורות העיקריות שמספקות להם ביסוס מדעי הן מכניקת הקוונטים, תורת היחסות הכללית ותורת המיתרים. קיומם של יקומים מקבילים במסגרת פירוש העולמות המרובים יכול לסייע בפתרון בעיית המדידה בתורת הקוונטים, שלפיה התיאור המתמטי הרציף של מערכת קוונטית "קורס" בעת ביצוע מדידה.

שאלת קיומם של יקומים מקבילים חורגת מתחום הפיזיקה ומעלה עניין פילוסופי וספרותי רב (בעיקר בסוגות המדע הבדיוני והפנטזיה). הדיון בנושא זה מעורר שאלות פיזיקליות מעניינות הנוגעות לתקפות חוקי היקום שלנו ולאופיים של מושגים פיזיקליים מרכזיים כגון "מדידה" ו"אנטרופיה". פירוש העולמות המרובים יכול לסייע גם בפתרון פרדוקסים של מסע בזמן, כמו פרדוקס הסבא, ובכך לתת תמיכה מדעית לאפשרות של מסע בזמן לעבר. אפשרות שנראית כיום כמדע בדיוני בלבד.

Advanced Test Reactor.jpg
קרינת צ'רנקוב היא קרינה הנפלטת כאשר חלקיק נע מהר יותר מן האור בתווך כלשהו, זוהי תופעה המקבילה לבום על קולי. בתמונה נראית קרינת צ'רנקוב הנפלטת מליבה של כור גרעיני מחקרי.


בחלון זה מופיעה תצוגה מתחלפת של ספרי פיזיקה שנועדו להנגשת הפיזיקה לציבור הרחב.

ספר היום:

Hyperspace he.jpg

מיצ'יו קאקו, על-מרחב - אודיסיאה מדעית ביקומים מקבילים, בעיוותי זמן ובממד העשירי, הד ארצי הוצאה לאור, תרגום: עמנואל לוטם, 1998.

מיצ'יו קאקו, פיזיקאי בסיטי קולג' בניו יורק מציג בספר זה את תחומי מחקרו: עולם בעל יותר משלושה ממדים, חורים שחורים, תורת העל-מיתר, חורי תולעת, יקומים מקבילים ועוד.


גיבורי ספרו של ז'ול ורן, "מסע אל בטן האדמה", יוצאים למסע אל מרכז כדור הארץ? מה קורה למשקלם ככל שהם מתקרבים למרכז כדור הארץ (בהנחה שגופם אינו משתנה במהלך המסע), האם הוא עולה, יורד או נותר ללא שינוי?


לחידות נוספות

תחומים עיקריים:
מבעד לעדשה - מבט על תחום נבחר
אסטרופיזיקה היא ענף פיזקלי רחב מאוד העוסק בחקר מבנה היקום, הכוכבים ותכונותיהם השונות ובאינטראקציות בין גופים שמימיים ובהכללה - בכל התופעות החורגות מן האטמוספירה של כדור הארץ. הכלים הפיזיקליים בהם נעשה שימוש בתחום זה רבים ומגוונים ומתפרשים על פני דיסציפלינות רבות, ביניהן מכניקה, אלקטרומגנטיות, יחסות, קוונטים, תרמודינמיקה ועוד. כיוון שכיום רוב המחקר האסטרונומי מתבצע בעזרת כלים פיזיקליים, נהוג להתייחס אל האסטרונומיה והאסטרופיזיקה, הלכה למעשה, כאל תחום אחד.

מבט על תחומי משנה נוספים


תאוריות מרכזיות
מכניקה ניוטונית | תורת הגלים | תורת החשמל והמגנטיות הקלאסית | תורת היחסות | תורת הקוונטים | תורת השדות הקוונטית | המודל הסטנדרטי

תאוריות מוצעות:
תאוריה מאוחדת גדולה | תורת המיתרים | תורת M | סימטריית-על | כבידה קוונטית לולאתית

תאוריות שאינן בזרם המחשבה המרכזי:
היתוך קר | התאוריה הדינמית של הכבידה | פירוש העולמות המרובים | אֵתֵר מאיר | אנרגיה אורגונית | תאוריית שדה מאוחד

משולחנו של חוקר - מבט על תורה נבחרת

תורת היחסות הפרטית, היא תאוריה פיזיקלית, שהייתה מהפכנית בזמנה, כשפורסמה על ידי אלברט איינשטיין בשנת 1905. התאוריה באה לענות על קשיים בהבנת התנהגות האור. תאוריה זו היא התאוריה הראשונה תחת הכותרת תורת היחסות. אחריה פרסם איינשטיין בשנת 1915 את תורת היחסות הכללית.

מבט על תורות נוספות

ערכי ליבה
פיזיקאים פיזיקאיםזוכי פרס נובל לפיזיקה
חלקיקים חלקיקים אלמנטרייםחלקיקים מרוכביםחלקיקים חזוייםרשימת החלקיקים המלאה
כוחות היסוד כוח הכבידההכוח האלקטרומגנטיהכוח הגרעיני החלשהכוח הגרעיני החזקהכוח האלקטרו-חלש
יחידות מידה יחידות מידהיחידות מידה למסה ולמשקליחידות מידה לאורךיחידות מידה למהירותיחידות מידה לזמןיחידות מידה לשטחיחידות מידה לנפחיחידות מידה לאנרגיהיחידות מידה לטמפרטורהמערכת היחידות הבינלאומית
תחומים משיקים אלקטרוניקהאסטרונומיהביופיזיקהגיאופיזיקההיסטוריה של הפיזיקההנדסהכימיהכימיה פיזיקליתננוטכנולוגיהפיזיקה מתמטיתפיזיקה רפואית
Article.gif

אדווין האבל - אורניום מועשר - אלברט איינשטיין - ארנסט לורנס - ג'ון דזמונד ברנל - השדה המגנטי של כדור הארץ - חוקי קפלר - חור שחור - טלסקופ החלל האבל - מאיץ LHC - מכניקה קלאסית - פוטון - קשת בענן - רוזלינד פרנקלין - שריקה - מרחב-זמן - נוקליאוסינתזה‎

P mathematics.svg
P chemistry.svg
Q space.svg
P geology.png
P technology.png
פורטל המתמטיקה פורטל הכימיה פורטל מדעי החלל פורטל הגאולוגיה פורטל הטכנולוגיה


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • כאן אפשר למצוא ערימה של קצרמרים בתחום הפיזיקה שרק מחכים שירחיבו אותם.
  • מה שווה דף ערכים מבוקשים אם לא מתייחסים אליו?
  • הציעו "תמונה נבחרת" או קטעים חדשים כ"סוגיה נבחרת". תמונות נבחרות וסוגיות נבחרות מוצגות דרך קבע בעמוד הראשי של הפורטל.
  • מסגרות התוכן של הפורטל צריכות את עזרתכם! ישנם עוד תחומים, תאוריות, אישים ונושאים מעניינים רבים עליהם ניתן לכתוב!

מצאו ערכים לשיפור בנושא פיזיקה: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים