הבדלים בין גרסאות בדף "האג'י גיראי הראשון"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
(←‏עלייתו של האג'י גיראי לשלטון והקמת הח'אנות העצמאית של קרים - 1449: דיפלומה הביא לדף פירושונים ולא היה ערך מתאים שם. הסרת הקישור הפנימי)
מתוקף תפקידו, הרגיש האג'י גיראי זכאי לטעון לכתר של אורדת הזהב, כולל לזה של ריבון הנסיכויות הרוסיות. אורדת הזהב, לעומת זאת, לא הכירה במעמדו. באותה תקופה, למעשה, אורדת הזהב התפצלה לשלוש ח'אנויות: של קרים, של [[קאזאן]] וזו של סראי או "האורדה הגדולה"{{הערה|H.Inalcik שם}}. רוב השנים בן ברית של "הרפובליקה הפולנית-ליטאית", האג'י גיראי פעל ב בחסות יחסית של מדינה זו.
בהחלטותיו בנוגע לשלום או מלחמה, למשל היה חייב לעדכן את המנהיגים הפולנים-ליטאים.
הוא תרם לצמצום האיום שהיוותה אורדת הזהב בשביל אזורי הגבול המזרחיים של הממלכה היאגילונית. לכן בעיני ההיטוריוגרפיםההיסטוריוגרפים הפולנים מן המאות ה-15-16, האג'י גיראי מוצג כשומר בסף של הגבולות האוקראינים של הממלכה וכבן ברית נאמן של המלכים בקרקוב.
 
באביב [[1442]], כפי שמעידים מקורות ג'נובזים, ניצח האג'י גיראי את כוחות יריבו , הח'אן מסראי, סעיד אחמד הראשון, ובעזרת הדוכס הגדול קזימיר, איתו כרת ברית רשמית ב[[1445]], עד לאוגוסט [[1449]] הצליח להרחיב את שלטונו על כל חצי האי קרים (כולל קרץ', טאמאן, קאבארדה, קפצ'ק, והענקת חסות לקאפה) ועל אזורים נוספים מסביב. הצטרפו אליו שני שבטים טטרים חדשים, כולל הקירים טואמנים בפיקודו של הביי אימינבק בק משבט שירין.

תפריט ניווט