לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "אותיות השימוש"

הוסרו 4 בתים ,  לפני שנתיים
replaced: לעתים ← לעיתים (2) באמצעות AWB
מ (@26070714 שחזור הבוט - לגרסא של משתמש:Ovedc)
(replaced: לעתים ← לעיתים (2) באמצעות AWB)
 
אותיות השימוש הן:
[[ב]], [[ה]], [[ו]], [[כ]], [[ל]], [[מ]], [[ש]].
 
כל אחד מ[[עיצור]]י מש"ה וכל"ב מלווה בתנועה, אשר משתנה בתנאים מסוימים,{{הערה|שם=לשון|שרה אבינון (2000). עיין ערך: לשון, הבנה והבעה. תל אביב: מט"ח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית.}} כפי שיפורט בהמשך.
 
* '''[[ה"א הידיעה]]''' - האות ה"א הבאה לפני שמות, כדי להורות על כך שהם ידועים ומפורשים. למשל: '''ה'''בית ו'''ה'''ילד.
 
* '''[[ה"א השאלה]]''' - האות ה"א הבאה לפני שם או פועל להבעת שאלה או תמיהה. למשל:
**[[הרצחת וגם ירשת]]?
**'''ה'''ידעתם מה מתרחש בכל הבוסתנים בלילה בו שותקים הצרצרים והתנים?
 
* '''וי"ו החיבור''' - האות וי"ו הבאה להורות על חיבור וצירוף של דברים או פעולות. למשל:
** אני '''ו'''אתה נשנה את העולם.
** ו' החיבור מנוקדת בדרך כלל ב[[שווא]] נע כתוצאה של חיטוף. עם זאת, לפני [[עיצורים שפתיים|העיצורים השפתיים]] בומ"פ או אותיות המנוקדות בשווא, [[תנועה (פונולוגיה)|התנועה]] של ו' החיבור משתנה ל[[קובוץ ושורוק|שורוק]] כתוצאה מ[[הידמות]], והעיצור וי"ו נאלם (אינו הגוי). זאת פרט לאות י' המנוקדת בשווא, אשר לפניה ו' החיבור תנוקד בחיריק מלא (העיצור יו"ד נאלם). בנוסף, לפני חטפים חלה הידמות לתנועת ה[[חטף]] של האות שאחרי ו' החיבור{{הערה|שם=לשון}}.
** [[דגש קל|הדגש הקל]] המופיע באותיות בג"ד כפ"ת בראש מילה יוסר כאשר מצטרף אליה ו' החיבור. זאת משום שאז הן כבר אינן נמצאות בראש מילה ו-ו' החיבור אינה מנוקדת בשווא נח. בעברית המודרנית, שינוי זה משפיע רק על הגייתן של האותיות ב', כ' ו-פ'{{הערה|שם=לשון}}.
 
* '''וי"ו ההיפוך''' - האות ו' הבאה להורות על היפוך הזמן של הפועל (מעבר לעתיד או מעתיד לעבר). שימוש זה נפוץ במקרא. דוגמאות:
** ויאמר (=הוא אמר),
** הספר '''ש'''קראתי,
** הבית '''ש'''קניתי.
 
* אותיות היחס '''בכל"מ''' - אותיות אלה מצטרפות אל שמות ופעלים בהוראות שונות: כמו, בזמן, בתוך, לציון מטרה, להוראת מקום, זמן וכדומה. דוגמאות:
** '''ב'''עודני '''ב'''יער; ממשתתפי הכנס דיברו '''ב'''גרמנית, '''ב'''אנגלית, '''ב'''צרפתית ו'''ב'''רוסית.
** '''מ'''רחוק ו'''מ'''כאן.
 
לעתיםלעיתים מצטרפות למילה אותיות שימוש אחדות, למשל: "וכשקראתי".
 
==דגש חזק אחרי אותיות מש"ה==
 
ב[[כתיב]] [[ניקוד העברית בת ימינו|המנוקד]] מסומן דגש חזק אחרי אותיות מש"ה בכל מקרה פרט ל[[עיצורים גרוניים]], שאינם נכפלים. במקום זאת יש לפעמים שינויים בתנועות שלפני אותיות גרוניות, כמו למשל [[תשלום דגש]]{{הערה|שם=לשון}}.
העיצורים הגרוניים יכולים לעתיםלעיתים להשפיע על הניקוד של אותיות השימוש מ"ם ו-ה"א הבאות לפניהן{{הערה|שם=לשון}}.
 
==ניקוד אותיות כל"ב==
 
* '''אית"ן''' - אותיות אלה באות לפני פועל בעתיד להוראת הכינויים שלי. למשל: '''א'''מצא, '''י'''מצא, '''נ'''מצא ו'''ת'''מצא.
 
* '''תמיהו"ן''' - אותיות אלה באות אחרי פועל בעבר להוראת הכינויים השונים. לדוגמה: ביצע'''תי''', כתב'''תן''', אכל'''תם''', קנ'''תה''', קני'''נו'''.
 
* '''הכנוי"ם''' - אותיות אלו באות לסמן את הגופים בנטיות השונות: יד'''ך''', יד'''י''', יד'''ו''', יד'''ן''', יד'''ם'''; בקר'''ני''', בקר'''ו''', בקר'''ם''' וכו'.