לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ספק (עיסוק)"

נוספו 8 בתים ,  לפני 3 שנים
מ
בוט החלפות: לעיתים
מ (קישורים פנימיים)
מ (בוט החלפות: לעיתים)
* ב[[אשראי ספקים]]: אשראי שספק נוהג להעניק ל[[לקוח (כלכלה)|לקוח]]ותיו (בדרך כלל לקוחות עסקיים). במתכונת אשראי זאת, ספק מוצרים או שירותים מספק את המוצר או מעניק את השירות ללקוח, אך לא מקבל את התשלום בעבורו באופן מיידי אלא כעבור זמן. ב[[ישראל]] מוכר מתן אשראי כזה בשם "שוטף פלוס" ובו התשלום מתבצע מספר הימים המצוין לאחר ה-1 בחודש העוקב, כך "שוטף פלוס 30" לעסקאות שבין 1 לבין 28 בפברואר ישולמו ב-30 במרץ. מספר ימי האשראי מעבר לשוטף תלוי בהסכם בין הספק ללקוח.
 
המסלול מהיצרן אל הצרכן הסופי כולל לעתיםלעיתים [[שרשרת אספקה]] הכוללת מספר ספקים, שכל אחד מהם (מלבד הראשון בשרשרת) הוא גם לקוח של קודמו בשרשרת. דוגמה - שרשרת האספקה של [[בנזין]] למכונית פרטית:
* חברה העוסקת בהפקת [[נפט]] שואבת אותו מהאדמה. המוצר המסופק: נפט גולמי.
* [[חברת ספנות]] מובילה את הנפט הגולמי ל[[בית זיקוק]]. השירות המסופק: [[הובלה ימית]].
* [[מכלית (משאית)|מכלית]] מובילה את הבנזין מבית הזיקוק ל[[תחנת דלק]]. השירות המסופק: הובלה יבשתית.
* תחנת הדלק מוכרת את הבנזין לצרכן הסופי, בעל המכונית הפרטית.
כל גורם בשרשרת אספקה זו גובה [[מס ערך מוסף]] מהגורם הבא אחריו בשרשרת, ולעתיםולעיתים כרוכים בתהליך [[מס]]ים נוספים, כגון [[מס קנייה]] ו[[בלו (מס)|בלו]]. כאשר הלקוח חייב ב[[ניכוי מס במקור]] מתשלומיו לספקים, ולספק אין פטור מניכוי מס במקור מתשלומים המגיעים לו, מלווה התשלום בניכוי מס במקור (אך בדרך כלל ספק מצטייד בפטור כזה, הניתן לו מ[[רשות מסים|רשות המסים]]).
 
בפעילותו של ספק המספק מוצר ללקוחות ניתן לזהות פעילויות אחדות:
* [[הפצה]] - העברת המוצר ל[[סיטונאי]] וממנו ל[[קמעונאי]], המוכר את המוצר ללקוח.
 
בארגונים גדולים ההתקשרות עם ספקים נעשית באמצעות מחלקת רכש, לעתיםלעיתים באמצעות [[מכרז]] ולעתיםולעיתים בדרך אחרת שמטרתה בחירת הספק המתאים ביותר (לפי קריטריונים של [[מחיר]], [[איכות]] וכדומה). בישראל חייבת [[רשות ציבורית בישראל|רשות ציבורית]] לערוך מכרז טרם התקשרות עם ספק, בהתאם ל[[חוק חובת מכרזים]]. עסק שזכה להיות ספק של לקוח הידוע בהקפדתו על איכות נוהג להציג זאת כחלק מהמוניטין שלו. דוגמה לכך היא ספקים של [[מלוכה|בתי מלוכה]].{{הערה|[http://www.royal.gov.uk/MonarchUK/Symbols/Royalwarrants.aspx Royal warrants] באתר של בית המלוכה הבריטי}}
 
קשר בין ספק ללקוח נעשה במשך שנים רבות במפגש פנים אל פנים ביניהם, במקומות מפגש כגון [[חנות]], [[שוק (מסחר)|שוק]] ו[[יריד]]. התפתחות אמצעי ה[[תקשורת]] הוסיפה דרכי התקשרות נוספות, כגון הזמנה טלפונית ו[[מסחר אלקטרוני]].