לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "גרייהאונד"

סקריפט החלפות (על ידי)
(סקריפט החלפות (על ידי))
ישנן עדויות לכלבים מטיפוס זה עוד משנת 3500 לפני הספירה, כשהעתיקה מביניהם נמצאה בכד קבורה בעיר העתיקה [[שושן (עיר)|שושן]] (דרום [[איראן]]) וגילה מוערך משנת 4200 לפנה"ס. תיעודים נוספים לגרייהאונד נמצאו על גבי [[ציור קיר|ציורי קיר]], [[פסל (יצירה)|פסלים]] ו[[תחריט]]ים. הגזע תפס מקום של כבוד בחיי היום יום וערכו היה רב גם כרכוש, דבר שהתבטא ב[[מסחר]] רב עם המצרים.
 
מ[[מצרים]] נדד הגרייהאונד, דרך נתיבי המסחר, גם ל[[יוון העתיקה]], ושימש בעיקר לציד [[ארנב]]ות וצבאים - "גרייאוס" משמע לצוד, בשפה היוונית. ב[[יוון]] הונצח הגזע על גבי כדים וציורים ומוזכר רבות בכתבי ה[[מיתולוגיה]].
 
ב[[ימי הביניים]] חלה דעיכה מסוימת בפופולריות הגזע, השתמשו בו פחות ל[[ציד]], והגרייהאונד הפך לסמל מעמד תרבותי של אנשי ה[[אצולה]] וה[[כמורה]].
 
בשנת [[1016]] הוחמרו ב[[אירופה]] חוקי הציד. בשנת 1014 נחקקו ב[[אנגליה]] חוקים המכונים "The English Forest Laws" ע"יעל ידי המלך הדני קנוט הגדול, שמלך גם באנגליה, ובהם איסור על פשוטי העם להחזיק בכלבים אלה. החוק בוטל רק לאחר 400 שנים.
 
משום חזותו האצילית והייחודית של הגזע, הִרְבָּה הגרייהאונד להעסיק את אומני התרבויות השונות בהם היה קיים, ונחשב לאחד הגזעים המצוירים ביותר [[אומנות|באמנות]], החל מתקופת [[מצרים העתיקה]], [[יוון]], [[רומא העתיקה|רומי]], ימי הביניים וב[[רנסאנס]].
 
==הגרייהאונד ב[[ישראל]]==
כלבי גרייהאונד הראשונים הובאו לארץ מ[[שווייץ]] בשנת [[1971]].
 
על פי רשימות ה[[החוג הישראלי לכלבי רוח|חוג הישראלי לכלבי רוח]] מספר הפרטים מגזע זה עמד קרוב לשישים פרטים, שמתוכם שמונה המלטות עם ארבעים ושמונה גורים, כאשר רובם של הכלבים הם מקווי תערוכות ולא מקווי מירוצים.
* [https://www.sighthounds.co.il/greyhound החוג הישראלי לכלבי רוח-גרייהאונד]
* [http://hidot-yahadut.blogspot.com/2017/03/blog-post.html/גזעיהחוג/גרייהאונד/tabid/625/Default.aspx<span style="color: ColorName;">חידות ביהדות - מי מופיע פעמיים בפרקי שירה ומדוע?</span>]
 
 
[[קטגוריה:הקבוצה העשירית של הפדרציה הבינלאומית לכלבנות]]