לדלג לתוכן

מוחמד אבן סעוד – הבדלי גרסאות

נוספו 79 בתים ,  לפני 7 חודשים
מ (סדר תבניות בסוף הערך (בוט סדר הפרקים))
היה [[אמיר]] העיירה דרעייה, בתקופתו החל [[מוחמד אבן עבד אל-והאב]] להפיץ את תורת ה[[והאביה]], אל-והאב טען כי המודרנה על חידושיה החומריים והתאולוגיים השונים עיוותו את האסלאם. הוא נלחם בחלחול של האמונות הטפלות לתוך האסלאם (כמו הסופיות), וראה כעיקר האמונה את יחודו של אללה, ובעקבות כך ראה בסגידה למוחמד ולנאמניו פוליתאיזם,
 
לאחר שאל-והאב גורש מן אלעוינה השכנה, הזמינו אבן סעוד לגור תחת חסותו. השניים החליטו לעבוד יחד כדי ליישם את [[והאביה|רעיונותיו]] של אבן עבד אל-ווהאב על טיהור ה[[אסלאם]] מחידושים (כפירה) על ידי החזרתו אל עקרונות ה"אמת" של האסלאם כפי שהם ראו אותו. בתו של עבד-אל-והאב אף נישאה למוחמד אבן סעוד.
 
ההסכם, שנחתם בשנת [[1744]] ובעקבותיו נכבש חבל הארץ נג'ד, היווה את תחילתה של המדינה הסעודית הראשונה (האמירות של דירייה) והמנוע הדתי-אידאולוגי לפעולתה. בעקבות שיתוף הפעולה ביניהם העניק אל-והאב ובעקבותיו [[עולמא|חכמי ההלכה]] הווהאבים לגיטימציה לשלטונו של בית סעוד, ואבן סעוד השתמש בתורת הווהאביה כסיבה להרחבת שלטונו ב[[חצי האי ערב|חצי האי]], הווהאביה סייעה בידו אף בכך שהיא יצרה מכנה איסלאמי משותף, שסייע לגשר על חיכוכים בין שבטיים, וליצירת כוח פוליטי והאבי מאוחד בראשותו של אבן סעוד.
1,595

עריכות