לדלג לתוכן

תורה ועבודה – הבדלי גרסאות

נוספו 33 בתים ,  לפני 12 שנים
מ
תיקון קישור לדף פירושונים, עריכה
מ (בוט החלפות: סיסמה ;)
מ (תיקון קישור לדף פירושונים, עריכה)
'''תורה ועבודה''' הוא מונח המבטא את הקשר בין [[מצוות תלמוד תורה|לימוד התורה]] ובין ה[[עבודה (כלכלה)|עבודה]]. לרוב הדבר מתבטא בצורך לחלק את הזמן ביניהם כך שהאדם יוכל להתפרנס בכבוד, וגם ללמוד תורה, אך מדובר גם בשאלה [[ערך (סוציולוגיה)|ערכית]], לגבי מידת האפשרות של השילוב בין שניהם, והאם הדבר רצוי.
 
בקרב מרבית ה[[יהדות חרדית]] כיום, מקובל להקדיש את כל היום ללימוד תורה, על אף חיי הדוחק הכרוכים בכך. לעומת זאת בתקופה שקדמה ל[[שואה]], נהגו רבים מן החרדים ואף רבנים, לעסוק גם במשלוח יד כלשהו כגון קמעונות ומסחר. בניגוד לכך [[ציונות דתית|הציונות הדתית]] רואה את השילוב בין התורה והעבודה כאפשרי ואף ראוי, וביטוי לכך בעובדה שתנועת הנוער המובילה בציונות הדתית, [[בני עקיבא]], קבעה מונח זה כסמלה.
 
עם זאת, חלק מן הדתיים הלאומיים, מעדיפים לקבל מעמד של בן ישיבה, עם סיום הלימודים התיכוניים או לפניהם, על מנת לדחות את הגיוס ולמלא את יומם בלימוד תורה, לפחות עד החתונה, ולעתים גם אחריה. כך לדוגמה נהוג בישיבת [[מרכז הרב]]. כמו כן חלקם מעדיפים להרשם ל[[ישיבת הסדר]] בה מתקיים הסדר עם הצבא כך שחלק מן זמן השירות מוקדש ללימודים בישיבה וחלקו לשירות צבאי.
 
== ראו גם ==
* [[תורתו אומנותו]]
* [[יששכר וזבולון]]
* [[נאמני תורה ועבודה]]
* [[מצוות תלמוד תורה#איסור הנאה מדברי תורה|איסור הנאה מדברי תורה]]
 
== קישורים חיצוניים ==
* הרב אליעזר מלמד, [http://www.yeshiva.org.il/midrash/shiur.asp?id=2924 לימוד בכולל או עבודה - מה עדיף?], באתר הישיבה בית א-ל.
* [http://www.inn.co.il/News/News.aspx/174117 תורה ועבודה - יותר בציבור החרדי], באתר ערוץ 7.
*[http://milhemet-tora.blogspot.com/ ריכוז מאמרי ההתנגדות לחיי תורה ללא דרך ארץ]
 
== הערות שוליים ==
{{הערות שוליים}}
<references />
 
{{הלכה}}
[[קטגוריה:יהדות]]
159,349

עריכות