מכינת מיצר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מכינת מיצר - לאחריות ולמנהיגות חברתית היא מכינה קדם צבאית השוכנת בדרום רמת הגולן ביישוב מיצר ופועלת כאחת מהתוכניות החינוכיות שמפעילה מדרשת מיצר. מכינת מיצר הוקמה בשנת 1998 ומופעלת בה תוכנית חינוכית המיועדת לצועריםחילונים אשר דוחים את שירותם הצבאי בשנה. המכינה מפעילה תוכניות ליווי ותוכניות חינוכיות לבוגרי המכינה במהלך שירותם הצבאי ואחריו. המכינה דוגלת בגישת החינוך ההומניסטי ובניהול העצמי של החניכים בגישה דיאלוגית. גישות אלה באות לידי ביטוי גם במבנה המכינה וכך למשל כמעט שני שלישים מצוות המכינה ומחצית מצוות המורים והמרצים מורכב מנשים כחלק מקידום ערך שוויון ההזדמנויות בחברה והפמיניזם. בין ייחודיה של המכינה ניתן למנות לימודי אמנות כפותחת ומפתחת מרחב של קשב, מחשבה ועשייה ייחודיים התורמים ליצירה ויצרנות.

מעגל שיח במהלך סדרת דרום

ייעוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיתוח בוגרים בעלי אישיות דמוקרטית ואיתנה, שלא מתפתים לרידוד עולמם הרוחני והמעשי, תוך שהם מעורבים, יוזמים ומובילים בסביבתם מתוך השקפת עולם שאינה חוששת מהכרעות ערכיות ברוח המכינה. זאת תוך התמדה באורח חיים של למידה ופיתוח שכלי, רגשי, רוחני וקיום תרבותי המוקיר את מורשת העם היהודי. 

קבלת שבת במכינה

ערכים מנחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. הומניזם: שוויון ערך האדם, כבודו, חירותו והתפתחותו
 2. דמוקרטיה: זכויות האדם, אזרחות פעילה, פלורליזם וסובלנות
 3. אחריות: רגישות ואחריות חברתית וסביבתית
 4. תרבות ישראל: המעגל היהודי, המעגל הציוני, המעגל האזרחי, אהבת העם והארץ
 5. לימוד: רוחב דעת, עושר תרבותי, תודעה ביקורתית, יצירתיות, צניעות ומעשה מתהווה
 6. איכות: חתירה למצוינות תוך תובענות עצמית ועמידה איתנה
 7. יושרה: יושר, הגינות, אמינות, שקיפות וניקיון כפיים
 8. קהילתיות: המעגל הקהילתי, הגשמה קהילתית ועשייה מתוך ולמען סביבת החיים

תחומי ואופן הלימוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקרי הלימוד במכינה הם יהדות, ציונות, פילוסופיה, חינוך, חברה ומגדר, ידיעת הארץ, אמנויות וחקלאות.

אופן הלימוד במכינה מגוון: הרצאות, קבוצות למידה קטנות, "חוגי חניכים" שנפתחים ביוזמה אישית, שיעורי חניך אותם בונה ומעביר החניך בקבוצתו, בית מדרש המקיים חברותות, סמינרים וימי עיון ייעודיים. בנוסף מתקיימות במהלך שנת המכינה סדרות מרוכזות בנושאים שנלמדים במכינה. הסדרות נבנות בשיח משותף של חניכי וצוות המכינה וכוללות התנסות מעשית של החניכים בבניית תכניה, ניהול לו"ז ניהול תקציב ועוד.

בנוסף, המכינה מקיימת אירועים שונים המהווים מפגש בין בוגרי במכינה לדורותיהם ובין חניכי המכינה. מבין אירועים אלה ניתן למנות את יום הכיפורים המכינתי - מסורת שהחלה במכינת מיצר ואומצה בהמשך על ידי מכינות רבות אחרות, ושבת הבוגרים ע"ש דייוויד דמלין המהווה אירוע הכניסה של החניכים לעולם הבוגרים.

דיאלקטיקה חינוכית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכינת מיצר מהווה דגם לחינוך פרוגרסיבי-מלווה המכיר בחשיבות החוויה הסובייקטיבית של היחיד בהנהגה של רעיונות חדשניים ולקיחת אחריות מוסרית. התוכנית החינוכית ומבנה הלו"ז מכוונים כך כדי שהחניכים יגלו יוזמה מתוך אחריות אישית ורצון להשפיע. כך למשל שנת המכינה מחולקת ל-3 שלישים שמתחילים במכין-מכינה ונגמרים בחודשיים של ניהול עצמי מלא כולל ניהול תקציב ובניית לו"ז. המכינה פועלת למעורבות ועשייה חינוכית וחברתית בגולן.

מעורבות בקהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל חניך מתנדב אחת לשבוע במהלך השנה בשני אופנים: עזרה ותמיכה באחר והשפעה על הסביבה.

בנוסף לעיתים נערכים פרויקטים שנתיים על ידי חניכי המכינה: שיפוץ שמורת גמלא והעיר העתיקה; סידור תוואי נחל סמך; וביקורים אצל ניצולי שואה בדגש על קשרים חברתיים עם קשישים. החניכים משתתפים גם באירועים משותפים עם תושבי מיצר, בעבודה חקלאית תומכת בחקלאי האזור, באימוץ מקטעים בשביל הגולן ובקיום חגים עם אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.

תוכניות המשך לבוגרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שנת המכינה מתקיימות תוכניות המשך לבוגרי המכינה אשר מהוות מעין "קומה שנייה" לשנת המכינה:

 • תוכנית 'נטעים' - תוכנית לאומית חקלאית לבוגרי צבא. באביב 2012 הוקמה 'נטעים' - תוכנית לאומית חקלאית לבוגרי צבא על ידי המדרשה למנהיגות ואחריות חברתית – מיצר. במסגרת התוכנית פועלים מספר גרעינים חקלאיים בקיבוצים ברחבי הגולן. התוכנית משלבת עבודה חקלאית לצד לימודי תוכן ערכיים ואיכותיים, ומטרתה לתת מענה מעמיק לצעירים בוגרי צבא המחפשים נתיב הגשמה משמעותי וייחודי.
 • תוכנית 'שחרית' - חודש עבודה חקלאית כחלק מהתמיכה בחקלאי האזור.
 • תוכנית 'החלוץ' - הגשמה בקבוצה ועשייה חברתית. "החלוץ" הוא מרכז רעיוני המוקדש לעיסוק בתכנים חברתיים, ציוניים ויהודיים. "החלוץ" הוקם על ידי בוגרים ממכינות מיצר, רבין, גליל עליון, מעגן מיכאל, בשיתוף של מכינות נוספות עם המדרשה באורנים ובית יגאל אלון.
 • גרעין 'בראשית' - גרעין בוגרים לליווי חינוכי עם חניכי המכינה.
 • גרעין שריון - גיוס ושירות משותף בחיל השריון כמנוף להגשמה בצה"ל בתפקידי פיקוד וקצונה קרביים.

כל מחזור שמסיים את שנת המכינה מלווה על ידי שניים ממדריכי המחזור למשך שנתיים משירותם הצבאי על מנת לגבש מפגשי שיח ומפגשים חברתיים, ליווי במהלך השירות הצבאי וגיבוש רעיונות המשך. בנוסף למכינה ארגון בוגרים המנוהל על ידי מועצה המורכבת מבוגרי המחזורים השונים ומפעילה תוכניות עבור בוגרי המכינה, מקיימת רשת בוגרים ועוד.

צוות ניהולי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אריאל שגיא – יו"ר עמותת המדרשה
 • ליעד סולנקו – מנכ"ל המדרשה וראש המכינה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]