מלחמת העבדים השלישית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


Gnome-colors-emblem-development-2.svg
WIKI AND ACADEMIA.PNG
הערך נמצא בשלבי עבודה במסגרת מיזם "עבודות ויקידמיות" עם אוניברסיטת חיפה - הקורס האקדמי "קמפוס רומא". נא לא לערוך ערך זה עד להסרת התבנית. הערות לערך נא להוסיף בדף השיחה.
העבודה על הערך עתידה להסתיים בתאריך 25 יולי 2015. ניתן להסיר את התבנית משחלפו שלושה שבועות מן התאריך הנקוב.


מלחמת העבדים השלישית
תאריך התחלה: 73 לפנה"ס
תאריך סיום: 71 לפנה"ס
משך הסכסוך: כשנתיים
מקום: האימפריה הרומית
תוצאה: ניצחון רומאי מוחלט
הצדדים הלוחמים

צבא של עבדים נמלטים

מפקדים
כוחות

120,000 עבדים נמלטים וגלדיאטורים, לרבות לא-לוחמים; מס' הלוחמים אינו ידוע

8 לגיונות רומאיים (50,000-40,000 איש)

אבידות

כמעט כולם נהרגו בקרבות או נצלבו

אבדות כבדות


מלחמת העבדים השלישית, שנודעה גם בשם מלחמת הגלדיאטורים ומלחמת ספרטקוס הייתה מלחמה שהתרחשה בין כוחות הרפובליקה הרומית לבין צבא עבדים מורדים בהנהגתו של ספרטקוס, בין השנים 73 לפנה"ס ל-71 לפנה"ס. מלחמה זו הייתה אחרונה בסדרת מלחמות העבדים כנגד הרפובליקה הרומית.

מלחמת העבדים השלישית הייתה היחידה מבין מלחמות העבדים שאיימה בצורה ישירה על הרפובליקה הרומית. מלחמה זו הדאיגה את העם בשל ההצלחות החוזרות ונשנות של צבא העבדים המורדים בהנהגת ספרטקוס שהלך וגדל בעקבות הצלחותיו מול כוחות הרפובליקה. המרד דוכא בסופו של דבר במאמץ צבאי מאומץ של מפקד אחד בשם מרקוס ליקיניוס קראסוס, ואף שהמרד דוכא - הוא המשיך להשפיע על הפוליטיקה הרומית במשך שנים רבות. המרד החל כאשר ספרטקוס החליט עם העבדים שהיו משועבדים יחד איתו בווילה של הדומינוס בטיאטוס להחריב את הווילה להרוג את הדומינוס ולצאת לחופשי. משם ספרטקוס אסף אחריו המון של עבדים שהיו משועבדים עד שהפכו להמון שהפך לצבא שלם של עבדים שברצונו לסיים את תקופת העבדות ולהשיג את חרותם

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.