מנצ'קין (משחק קלפים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קופסת המשחק מנצ'קין

מנצ'קין הוא משחק קלפים הומוריסטי, שנוצר כפרודיה על משחקי תפקידים, ובפרט על שיטת המשחק של שחקנים המכונים "מנצ'קינים", המשחקים אך ורק כדי לצבור נק"ן (נקודות ניסיון) ו"לנצח" כדי לעלות דרגות. המשחק תוכנן על ידי סטיב ג'קסון ואוייר בידי ג'ון קובליק. ב-2002 זכה בפרס המקוריות המסורתי של משחקי קלפים. לאחר הצלחתו של המשחק המקורי, יצאו לאור גם מספר הרחבות.

אורכו של המשחק תלוי בכמות המשתתפים ואורך בין שעה לשלוש שעות בערך. כל שחקן מתחיל בדרגה הראשונה ללא גזע, כלומר בן אדם.

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת המשחק, בדומה למשחקי תפקידים אחרים, היא להתקדם בדרגות ולהגיע לבסוף לדרגה 10 באמצעות מגוון דרכים. כל שחקן מתחיל בדרגה 1, ללא מקצוע ומקבל שמונה קלפים, ארבעה קלפי אוצר וארבעה קלפי דלת. המשחק מתנהל בתורות, ובתחילת כל תור חייב שחקן לפתוח קלף דלת אחד ולהראות אותו לכולם. אם מדובר במפלצת השחקן חייב להילחם בה. לכל מפלצת יש רמה מסוימת והשחקן מנצח אותה אם רמתו שלו ועוד סכום כל הבונוסים שמקנים לו התוספים שהוא נושא (רב פעמיים וחד פעמיים) גבוהה מרמת המפלצת. השחקנים האחרים רשאים להתערב בקרב ולהוסיף למפלצת תוספים שיחזקו אותה, או להשתמש בקלפים שיחלישו את השחקן. כמו כן רשאים שחקנים לעזור זה לזה בקרב בתמורה לאוצרות או קלפים שונים. במידה והשחקן מנצח הוא עולה רמה (או שתיים, בהתאם למפלצת) ועליו לשלוף מחפיסת קלפי האוצר מספר קלפים כמצוין על גבי קלף המפלצת ולוקח אותם לידו. אם השחקן מפסיד בקרב עליו לבצע את ה"חדשות הרעות" המצוינות על גבי הקלף. במצב ברור של הפסד יכול השחקן לנסות לברוח מהקרב על ידי הטלת קובייה. במידה שבקוביה יצא 5 או 6 (אלא אם כן יש ברשות השחקן תוספים או יכולות המורות אחרת) השחקן הצליח לברוח ודבר לא קורה. בשלושת המצבים קלף המפלצת מושלך לערימת הזרוקים ותורו של השחקן מסתיים לאחר הקרב או הבריחה.

במקרה שאין מפלצת בקלף הדלת שפתח השחקן, הוא לוקח אותו לידו, אלא אם מדובר במלכודת או קללה במקרה זה השחקן מבצע את הכתוב בקלף. לאחר-מכן הוא יכול לבחור להילחם בקלף מפלצת מהיד שלו. האפשרות השנייה היא לשלוף קלף דלת הפוך ולצרף אותו ליד שלו. בסוף התור רשאי השחקן למכור חפצים בשווי 1000 פיסות זהב או קרדיטים כדי לעלות רמה, אלא אם הוא ברמה 9. בסיום המהלך השני תורו של השחקן נגמר והתור עובר לשחקן הבא. ברגע שאחד השחקנים מגיע לרמה 10 המשחק נגמר והוא מוכרז כמנצח השחקנים האחרים רשאים להמשיך לשחק כדי לקבוע את מקום שני, שלישי וכן הלאה... כחלק היותו של המשחק פארודיה ומשחק ל"מנצ'יקינים" (אנשים שיעשו הכל כדי לקדם את הדמות שלהם, כולל רמאויות) רשאים השחקנים להפר את חוקי המשחק וזו בלבד שהם לא נתפסים, (כלומר שאיש לא גילה את רמאותם) כי אחרת יאלצו לשאת בעונש על רמאות ולרדת דרגה, וכמו כן הרמאות ותוצאותיה מתבטלות ונעשות כאילו נעשו ללא רמאות. כאשר דמות מתה (לפי "חדשות רעות" של מפלצת), מחלקים השחקנים האחרים את חפציה ביניהם ושאר קלפי הדמות נזרקים (הראשון שבוחר הוא בעל הדרגה הנמוכה ביותר, השני הוא בעל הדרגה השנייה הכי נמוכה וכן הלאה...) (לכל דמות מותר לבחור חפץ אחד, חפצים שלא נבחרו נזרקים). בתור שלאחר מות הדמות, הדמות "נוצרת" מחדש כשחקן בעל דרגה זהה לזו שמת איתה ושמונה קלפים (ארבע קלפי דלת וארבע קלפי אוצר), אך ללא מקצוע, גזע או חפצים.

סוגי קלפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק המנצ'קין מכיל מספר גדול של סוגי קלפים, שכל אחד מהם משמש לפעולה אחרת במשחק. הקלפים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות: קלפי דלת וקלפי אוצר.

קלפי דלת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מפלצת - כל קלף מפלצת מורכב מכמה חלקים. בראש הקלף מופיע רמת המפלצת שמיוצגת בערך מספרי. מתחת לרמה, מופיע שמה של המפלצת. בדרך כלל שמות המפלצות הם פרודיה על שמות מוכרים או מושגים מהעולם עליו מבוסס המשחק. מתחת לשמה של המפלצת מופיע תיאור קטן שלה, לעיתים מלווה ביכולת מיוחדת שמעניקה לה בונוס מסוים בקרב, קובעת נגד מי היא תילחם או מצריכה לעשות פעולה מסוימת לפני הקרב. במרכז הקלף מופיע איור של המפלצת. מתחת לאיור יופיעו ה"חדשות הרעות", שקובעות מה השחקן צריך לעשות במידה והוא מפסיד. בפינה הימנית למטה יופיע מספר קלפי האוצר שמי שמנצח את המפלצת צריך לשלוף מקופת קלפי האוצר. במפלצות שרמתן גבוהה או שווה ל-15 יופיע בפינה השמאלית התחתונה כיתוב שאומר כי מי שמנצח מפלצת זו עולה שתי רמות ולא אחת.
 • קללה/מלכודת - קלפי הקללות והמלכודות הם קלפים שעל גבם מופיע הוראה מסוימת, בדרך כלל לרעת השחקן, שעל השחקן שעליו מוטלת הקללה או המלכודת לבצע. ניתן להיות מושפע מקלף כזה אם פתחת כזה בשלב הראשון של התור (פתיחת דלת) או אם שחקן אחר הטיל השתשמש בקלף כזה נגדך. מלכודות יכולת להשפיע על השחקן באופן מיידי, כמו איבוד דרגה, או באופן מתמשך, כמו קבלת בונוס שלילי לשלושת הקרבות הבאים. לאחר ביצוע ההוראה קלף המלכודת מושלך לערמת הזרוקים, ניתן להטיל קללות על שחקנים אחרים אם השחקן שולף קלף קללה/מלכודת בשלב "חיפוש הצרות" או בשלב "בזוז את החדר".
 • תוספים למפלצות - קלפי התוספים למפלצות יכולים להקנות למפלצות בונוס חיובי או שלילי לדרגת הקרב שלהן. הבונוסים הללו נעים בין תוספת של או הפחתה של עד 10 רמות, וניתן להשתמש בהם במהלך קרב במטרה להחליש את המפלצת בה אתה נלחם עד דרגה 1, או לחזק אותה על מנת להקשות על שחקן אחר שנלחם במפלצת.
 • מקצועות / גזעים - מקצועות/גזעים הם קלפים הנותנים למשתמש בהם יכולות, בונוסים ומוגבלויות מסוימים בהתאם למקצוע/גזע. כמו כן מקצועות מעניקים רשות או איסור לשאת חפצים מסוימים. בכל רגע נתון יכול שחקן להיות בעל מקצוע אחד, אלא אם כן בידו קלף "סופר מנצ'קין" למקצועות או "למחצה" לגזעים, שמאפשר לו להיות בעל שניים. אם שחקן שולף קלף מקצוע או גזע בתור קלף דלת פתוח ואין ברשותו מקצוע אחר, הוא חייב להשתמש בו. אם יש ברשותו מקצוע אחר, השחקן יכול לבחור האם להחליף ביניהם, או להשליך את הקלף שפתח. ארבעת המקצועות במשחק המנצ'קין המקורי הם אשף, נוכל, לוחם וכהן. בגרסת "Clerical Errors" נוסף מקצוע הטרובדור. בגרסת "De-Ranged" נוסף מקצוע הסייר, השחקן יכול להחליט בכל עת כי הוא אינו רוצה את המקצוע שלו ולזרוק את הקלף. ארבעת הגזעים במשחק המנצ'קין המקורי הם אלף, גמד, בן-מחצית וכמובן, בן-אנוש - מקצוע זה הוא ברירת מחדל אם אין לשחקן קלף מקצוע. בגרסת "הגרזן העל טבעי" נוסף גזע האורקים. בגרסת "Clerical Errors" נוסף גזע הננסים.
 • עוזרים - קלפי עוזרים הוכנסו למשחק במנצ'קין בין כוכבים. זהו שם כללי למגוון קלפי העוזרים ששמם משתנה מחבילת הרחבה אחת לשנייה (כמו משרתים ב"Munchkin Bites" או עוזרים ב"מנצ'קין בין כוכבים"). לכל עוזר יכולת משלו שעוזרת לשחקן אליו הוא מתלווה. היכולות נעות החל מבונוסים שונים בקרב וכלה בתוספת ארבע ידיים לנשיאת חפצים. בכל רגע נתון יכול כל שחקן להשתמש בעוזר אחד, אלא אם כן בידו קלף או יכולת הקובעת אחרת. יכולת משותפת לכל העוזרים היא שברגע הפסד בקרב ניתן להקריב אותם במקום להפסיד. אם שחקן פתח קלף עוזר כדלת פתוחה, ואין ברשותו קלף עוזר אחר על השולחן, הוא חייב להשתמש בו. אם יש ברשותו עוזר אחר, עליו לבחור ביניהם ולהשליך את זה שאינו רוצה.
 • רמאות - קלף "רמאות" הוא קלף המאפשר לשחקן המשתמש בו לשחק בכל חפץ שהוא רוצה, גם אם אינו עומד בדרישות לשחק בו, כמו ידיים פנויות, מקצוע/גזע מתאים ועוד. בכל משחק מנצ'קין מופיע קלף רמאות אחד (למעט מנצ'קין בלנדר).
 • חיות רכיבה - נוסף בהרחבה הרביעית של מנצ'קין. ישנן חיות שניתן לרכוב עליהן, הן נותנות תוספים ולחלקן יכולות נוספות כמו הטלת קובייה כדי לבטל קללות. חיות הרכיבה המופיעות הן תרנגולת, צב, סוס, נשר, גרביל ודרקון.
 • שונות - ישנם קלפי דלת חסרי קטגוריה המעניקים למשחק בהם בונוס חד פעמי, יתרון מסוים בקרב או יכולות מיוחדת.

קלפי אוצר[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • חפצים - חפצים הם קלפי האוצר העיקריים והם מהווים חלק חשוב במשחק. כל חפץ נותן לשחקן המשתמש בו בונוס מסוים, תוספת לדרגת הקרב, בונוס לבריחה, איבר נוסף ועוד. קלף חפץ מוגדר כחפץ אם יש לו שם מוגדר, יכולת מסוימת וערך בפיסות זהב או קרדיטים. חפצים מתחלקים לשתי קבוצות: חפצים לשימוש רב פעמי וחפצים לשימוש חד פעמי, כלומר רק למשך הקרב הספציפי בו החפץ משוחק. לחלק מהחפצים הרב פעמים יש הגדרה כשריון, כיסוי ראש, נעליים או כמות הידיים הפנויות הנחוצות כדי להשתמש בחפץ. כל שחקן מתחיל כשהוא רשאי לשאת שריון אחד, כיסוי ראש אחד, זוג נעליים אחד וחפץ או חפצים בשווי שתי ידיים. ישנם קלפים ויכולות המאפשרים לשחקן לשאת חפצים בשונה מהמצב ההתחלתי. ברגע שחפץ בו השחקן משתמש מושמד, בין אם הוא רב או חד פעמי, הבונוס אותו הוא מקנה לשחקן מפסיק.
 • תוספים לחפצים - תוספים לחפצים הם קלפים שניתן לשחק בהם רק בצירוף לחפץ. התוספים מעניקים לחפץ אליו הם מוצמדים יכולת נוספת, בדרך כלל הגדלת בונס הקרב שהם נותנים. ברגע שהחפץ אליו התוסף מוצמד מושמד, גם התוסף מושמד.
 • עלה דרגה - קלפי עלה דרגה הם קלפים נפוצים יחסית, והם מאפשרים לשחקן המשחק בהם לעלות דרגה באופן מידי. לעיתים קלפי עלה דרגה תלויים בתנאי מסוים שעל השחקן המשחק בהם לבצע במטרה לעלות דרגה. לא ניתן להשתמש בקלף זה כדי לעלות מדרגה 9 ל-10.

משחקים נוספים בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההרחבות למנצ'קין[עריכת קוד מקור | עריכה]

באנגלית יצאו למנצ'קין שבע הרחבות שונות, ממסופרות מ-2 עד 8. מתוכן הארבע הראשונות תורגמו לעברית.

מנצ'קין בין כוכבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק ראה אור בשנת 2002 והוא משחק המנצ'קין העצמאי (בניגוד לחבילת הרחבה) השני בסדרה. המשחק ממקם את השחקנים בחלל, ובדומה למשחק המקורי, השחקנים נלחמים במפלצות, שבגרסה זו הן מבוססות על סרטי מדע בדיוני כמו "מלחמת הכוכבים" ו"מסע בין כוכבים". למשחק יצאה ההרחבה "מנצ'קין בין כוכבים 2-מלחמת המחופשים". המשחק תורגם לעברית, עם הרחבתו, בסוף 2012.

Munchkin Bites (מאנצ'קין נשיכות)[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד המשחקים המצליחים בסדרה, אשר משוחק בבית רדוף כביכול. המשחק הוא פארודיה על שיטת המשחק "עולם החשכה" World of Darkness. למשחק יצאה ההרחבה באנגלית Munchkin Bites 2: Pants Macabre.

סופר מנצ'קין (מנצ'קין על)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההרחבה הרביעית למנצ'קין המתרחשת בעיר מלאה בנבלים, שתפקידם של השחקנים, בתור גיבורי על, להביס. המשחק מהווה פרודיה על תעשיית גיבורי העל, כולל חוברות הקומיקס, הסרטים, הסדרות והמוצרים הנלווים. גם כאן חוקיו של המשחק הים לחוקי המשחק המקורי וניתן לשחק בו לבד, או בערבוב עם חבילות נוספות. למשחק יצאה ההרחבה "סופר מנצ'קין (מנצ'קין על) 2-גלימה לכל צרה". המשחק תורגם לעברית, עם הרחבתו, בסוף 2012.

Munchkin Fu (מנצ'קין-פו)[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק מנצ'קין שעוסק בנינג'ות.

Munchkin Zombies(זומבי-מנצ'קין)[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק מנצ'קין שעוסק בזומבים.

Munchkin Impossible (מנצ'קין בלתי-אפשרי)[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק מנצ'קין שעוסק שמבוסס על הנושא של סרטי ריגול, וסדרות כגון משימה בלתי-אפשרית.

Munchkin Conan (מנצ'קין קונאן)[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק מנצ'קין שעוסק שמבוסס על הספרים של קונאן, ובו תוכלו לשחק את קונאן ושאר חבריו.


Star Munchkin 2 - Disguised War
[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק ראה אור בשנת 2002 והוא משחק המנצ'קין העצמאי (בניגוד לחבילת הרחבה) השמיני בסדרה. המשחק ממקם את השחקנים בחלל עם עוד דברי קושי, ובדומה למשחק המקורי, השחקנים נלחמים במפלצות, שבגרסה זו הן מבוססות על סרטי מדע בדיוני כמו "מלחמת הכוכבים" ו"מסע בין כוכבים" ועוד חלליות וחייזרים שאינם בסרטים. המשחק תורגם לעברית בסוף 2013.

מנצ'קין בעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחקים הבאים בסדרת מנצ'קין תורגמו לעברית:

 • מנצ'קין ערכת הבסיס
 • מנצ'קין 2 - גרזן על-טבעי.
 • מנצ'קין 3 - תיקול כוהני.
 • מנצ'קין 4 - רכיבה בוהמית.
 • מנצ'קין בין כוכבים (Star Munchkin).
 • מנצ'קין בין כוכבים 2 - מלחמת המחופשים
 • סופר מנצ'קין (Super Munchkin).
 • סופר מנצ'קין 2 גלימה לכל צרה (The Narrow S cap)


במקור התרגום לעברית בוצע על ידי חברת כוכבי-כסף, בפברואר 2012 הזכויות על התרגום עברו לחברת הקוביה[1] כל תרגום לעברית כולל גם שני קלפים חדשים וייחודיים להוצאה העברית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]