אורק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אורק (לטינית: Orc) הוא יצור בדיוני רשע המופיע בספרי פנטזיה ובמשחקי תפקידים. המילה "אורק" היא מילה לטינית שמשמעותה שד או יצור כלשהו של עולם השאול. מילה זו זכתה לפרסום מחודש בזכות סיפורי הארץ התיכונה של ג'.ר.ר טולקין, אשר תיאר את האורקים כחיילי כוחות הרשע הצבאיים של סאורון, שר ואדון האופל. בחלק מהגרסאות המילה אורק היא מילה נרדפת לגובלין.

אורק לפי טולקין, על המגן עינו של סאורון

מקור המילה "אורק"[עריכת קוד מקור | עריכה]

במיתולוגיה הרומאית היה אורקוס שם נרדף לפלוטו, אל השאול. נראה שהשם אורקוס התייחס לצדדים האכזריים והמענישים של אל זה.

פליניוס הזקן תיאר אורקים כמפלצות ים גדולות שיניים. המשורר האיטלקי לודוביקו אריוסטו נתן את השם "אורק" למפלצת הים אשר שבתה את העלמה אנג'ליקה, ושבה נלחם הגיבור רוג'רו, רכוב על גבי היפוגריף. ממפלצת זו נגזר שמו של הדולפין הטורף "אורקה".

במיתולוגיה של ויליאם בלייק ניתן השם "אורק" למפלצת דמוית אנוש, בעלת מאפיינים חיוביים דווקא.

האורק אצל טולקין[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות של אורוק-האי, גזע של אורקים, כפי שהופיע בטרילוגיית סרטי שר הטבעות של פיטר ג'קסון

טולקין חידש את המושג ונתן אותו כשם לאחד הגזעים המאכלסים את הארץ התיכונה בלגנדריום שלו, כדמויי אנוש שוכני יבשה. הם מלוכלכים ומכוערים, אכזריים ואלימים, אומללים וקודרים. ביכולתם אך ורק להרוס, והם יצורים שטופי שנאה אפילו כלפי בני מינם. מקורם המוחלט של האורקים אינו ברור. בעוד שבנו של טולקין, כריסטופר, כתב בסילמריליון שהאורקים נוצרו מבני לילית שעונו ועוותו בידי מורגות', טולקין מעולם לא קבע חד משמעית מהו מקורם. מקורות אפשריים הם אכן בני לילית, אך גם בני אדם, איינור נאמנים למורגות', או אולי הכלאה של כל השלושה. לכל אחת מן האפשרויות נקודת חוזק וחולשה. בהתאם, השאלה אם האורקים הם בני אלמוות או לא היא שאלה פתוחה. אם אכן מקורם של האורקים מבני לילית או מאיינור, אזי האורקים הם בני אלמוות (שכן מורגות' לא יכול היה לשנות את גורלם), אך אם מקורם הוא מבני אדם או מהכלאה בין בני אדם לבני לילית או איינור, אז יכול להיות שהם בני תמותה.
לאחר מפלת מורגות' הן סאורון והן סארומן בשלב מאוחר יותר השתמשו בהם כחיילים. ידוע במיוחד גזע "האורוק-האי", זן גדול ומפותח יותר של אורקים שהופיע במהלך העידן השלישי, אותו טיפח סאורון ומאוחר יותר נוצלו גם על ידי סארומן.

ככלל, באין שר-אופל להנהיג אותם נוטים האורקים להימלט אל למקומות מסתור ומהווים איום מועט על סביבתם. עם זאת קיימת הדוגמה של עיר האורקים גונדבד, שאינה מצייתת לתבנית זו.

בספרים מסוימים שמתארים את הארץ התיכונה האורקים נקראים גובלין, ולמרות זאת שאר הגזעים קראו להם אורקים. בשפה סינדארין נקראים אורק בשם אוֹרְךְ (ברבים: אירך).

אורקים במבוכים ודרקונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במבוכים ודרקונים מגלמים אורקים כמעט תמיד דמויות של נבלים ומשמשים כאחת המפלצות הבסיסיות והנפוצות במשחק (לצד שלדים אל-מתים וגובלינים). עורם ירוק ואחיד. לשחקן יש את האופציה לשחק חצי אורק, בן תערובת בין אורק לאדם, או במקרים נדירים, בין אורק לאלף. הם נחשבים לטיפשים מאד.

אורקים בסדרת משחקי המחשב Warcraft[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק המחשב אשר נוצר בידי חברת המשחקים המצליחה Blizzard מתאר על העולם של ווארקראפט שבו האורקים משתייכים לסיעת ההורד לה משתייכים גם אלפי הדם, האלמתים, הטאורנים, והטרולים. האורקים, לפי העלילה באו מהכוכב אאוטלנד בהנהגתו של גולד'אן, המכשף האורקי הראשון. השער לאאוטלנד נוצר על ידי הקוסם העוצמתי מדיו דרכו האורקים הגיעו לאזורות לראשונה. כשהאורקים הגיעו התחילה המלחמה הראשונה מול בני האדם, שעליה מבוסס המשחק "וורקראפט: אורקים נגד בני אדם". האורקים כמו בשאר הסיפורים עליהם (בשר הטבעות למשל) הם האויבים הנצחיים של האדם. להבדיל מהאורקים שהיו ידועים לשמצה אצל טולקין או במבוכים ודרקונים, בוורקראפט האורקים אינם נחותים לעומת בני האדם, למעשה - אורקים הם אף יצורים בעלי מושבות ויכולות בנייה, לחימה, אימון ואף כישוף. האורקים בסדרת ווארקרפט מתוארים כירוקי או שחומי עור, בעלי ניבים דמויי חזיר אך קטנים יותר, שגודלם לרוב פי אחד וחצי או שתיים (במקרים מסוימים) מבני אדם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אורק בוויקישיתוף