מעון שגריר ארצות הברית באומות המאוחדות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome globe current event 1.svg
יש לעדכן ערך זה. ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, ומאז העריכה האחרונה של הערך אירעו מאורעות הדורשים את עדכונו.
אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית.

מעון שגריר ארצות הברית באומות המאוחדות ממוקם בסוויטה השוכנת בקומה ה-42 של מלון וולדורף אסטוריה שבניו יורק, שהושכרה על ידי מחלקת המדינה של ארצות הברית. המעון מתואר בדיווחים בעיתונות כ"מפואר", והקמתו של הבית הנוכחי ב-1947 סימנה את הפעם הראשונה בהיסטוריה בה שוכנו מגורי שגריר בבית מלון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1947, זמן קצר לאחר ייסוד מזכירות האומות המאוחדות בניו יורק, קיבלה מחלקת המדינה של ארצות הברית חוזה שכירות ארוך-טווח עבור תפוסת מערכת חדרים בעבור שגרירה של ארצות הברית מטעם מלון וולדורף אסטוריה, מלון יוקרה שנבנה ב-1931. הקמת בית השגריר בוולדורף אסטוריה הפכה אותו למלון הראשון בהיסטוריה ששיכן בתוכו מגורי שגריר[1]. בשנת 1960, בית עירוני במנהטן, שהוקם במקור על ידי ג'יי. פי. מורגן בשנת 1921, נתרם לממשלת ארצות הברית על ידי הבעלים דאז ארתור יוטון (Houghton) בכוונה שישמש כמעונו של השגריר האמריקאי לאו"ם. עם זאת, השגריר עדלי סטיבנסון קבע כי הבית לא לטעמו ומלון וולדורף אסטוריה ימשיך להיות מעון השגריר. בית עירוני זה, "סאטון פלייס", הוענק מחדש על ידי ארצות הברית לאו"ם וכיום משמש כמקום מגוריו הרשמי של המזכיר הכללי של האומות המאוחדות[2][3].

ב-1978 דיווח כתב העת "אבוני" כי אנדרו יאנג ומשפחתו בדקו את האפשרות לצאת מהסוויטה בוולדורף אסטוריה ולהיכנס לבית מגורים נורמטיבי במקום. יאנג, שהיה השגריר הראשון שהתגורר בסוויטה עם ילדים צעירים, אמר כי "המעון בוולדורף נחמד מאוד, ונוח, אבל פשוט יש לי בעיה לנסות לגדל ילד קטן בבית מלון". עם זאת, החיפוש "הפך לסוגיה מרכזית באמצעי התקשורת" ויאנג בחר להישאר בסוויטה[4].

החל מ-1999, מחלקת המדינה משלמת 360,000 דולר אמריקני בשנה לחכירת הסוויטה על בסיס נע; החוזה מתחדש מדי עשר שנים עם הארכה אופציונלית אחת או שנתיים לטווח קצר[5].

מדליין אולברייט, ג'ורג' הרברט ווקר בוש, צ'ארלס יוסט, עדלי סטיבנסון, סמנתה פאוור וביל ריצ'רדסון נמנים בין דיירי הסוויטה. במהלך כהונתו כשגריר, העדיף ריצ'רד הולברוק לא להתגורר במלון, ובמקום זאת בחר להשתכן בביתו הפרטי במנהטן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]