מצוות קידוש השבת בדברים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מצוות קידוש השבת בדברים
(מקורות עיקריים)
מקרא ספר שמות, פרק כ"ח, פסוק ח'
משנה תורה משנה תורה לרמב"ם, הלכות שבת, פרק כ"ט, הלכה א'
ספרי מניין המצוות ספר המצוות לרמב"ם, מצוות עשה קל"ה; ספר החינוך, מצווה לא

מצוות קידוש השבת בדברים היא מצוות עשה מהתורה שתוכנה הוא אזכור של קדושת השבת באמירה.

מצווה זו מתקיימת על ידי הקידוש בליל שבת, וההבדלה במוצאי שבת.

מצווה זו היא המצווה הל"א במניין המצוות על פי ספר החינוך, מצווה עשה כ"ט בספר מצוות גדול, והמצווה הקנ"ה במניין המצוות של הרמב"ם.

מקור המצווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור המצווה הוא הפסוק בעשרת הדברות:

זכור את יום השבת לקדשו

הרלב"ג בפירושו לתורה מבאר את טעמה של מצווה זו:

זכור את יום השבת לקדש אותו משאר הימים. וזאת הזכירה היא בדיבור, לא בלב לבד, והיא תהיה בכניסתו וביציאתו. ובזה ישלם קידוש יום השבת מבין שאר הימים, רוצה לומר שנזכור ההבדל אשר בין יום השבת לשאר הימים, כדי שנזהר מעשיית מלאכה בו. והנה זאת הזכירה אשר בכניסתו קראו אותה רבותינו ז"ל 'קידוש', ואשר ביציאתו קראוה 'הבדלה'. וכל זה נכלל בתיבת 'קידוש' כי הקידוש הוא הִבָּדֵל דבר מדבר.

דיני המצווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנה חובה על אזכור קדושת השבת בליל שבת, דבר הנעשה על ידי אמירת פרשת 'ויכולו' בתפילת ערבית של שבת, ועל ידי הקידוש הנעשה על היין בתחילת סעודת ליל שבת, וכן בהבדלה הנעשית בסיומה של השבת. בנוסף ישנו איסור על אכילה ושתייה מזמן כניסת השבת ועד לאחר הקידוש, וכן מצאת השבת ועד עשיית ההבדלה.

ישנה מחלוקת האם מדין התורה די בקידוש הנעשה באמירה (כדוגמת אמירת 'ויכולו' בתפילת ליל שבת), בעוד המצווה לערוך את הקידוש על יין היא מדרבנן (דעת הרמב"ם), או שאף עריכת הקידוש על היין היא חובה מהתורה (דעת רש"י).

הקידוש הנעשה ביום השבת הוא תקנה מדרבנן, היות שמדין התורה די בקידוש הנעשה בליל שבת.

דינים הנלמדים אגב המצווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגמרא מובאת דרכו של שמאי שהיה מזכיר את השבת בעת שהיה קונה דבר לשבת ביום חול, דבר אותו למד ממצווה זו ('זכרה עד שלא תבוא'). בנוסף היו שהסמיכו למצווה זו השארת מנה יפה שהזדמנה בימות החול, לשבת. דבר נוסף שהוזכר אגב מצווה זו הוא מניית ימי השבוע על פי יום השבת ('ראשון בשבת', 'שלישי בשבת', כפי שנאמר בשיר של יום בתפילת שחרית). גם תקנת עירוב תבשילין הוסמכה למצווה זו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]