לדלג לתוכן

מרטין טראפ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מרטין טראפ
Martin E. Trapp
מרטין טראפ
מרטין טראפ
לידה 18 באפריל 1877
רובינסון, קנזס, ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 26 ביולי 1951 (בגיל 74)
אוקלהומה סיטי, אוקלהומה, ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שם מלא מרטין אדווין טראפ
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
מקום קבורה בית הקברות פיירלון, אוקלהומה סיטי, אוקלהומה, ארצות הברית
מפלגה המפלגה הדמוקרטית עריכת הנתון בוויקינתונים
מושל אוקלהומה ה־6
19 בנובמבר 192310 בינואר 1927
(3 שנים)
סגן מושל אוקלהומה ה־3
11 בינואר 191519 בנובמבר 1923
(8 שנים)
תחת מושלי אוקלהומה רוברט ויליאמס
ג'יימס רוברטסון
ג'ק וולטון
→ ג'יימס ג'קסון מקאליסטר
מבקר המדינה של אוקלהומה ה־1
16 בנובמבר 19079 בינואר 1911
(3 שנים)
תחת מושל אוקלהומה צ'ארלס הסקל
פרד פרקינסון ←
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מרטין אדווין טראפאנגלית: Martin Edwin Trapp;‏ 18 באפריל 187726 ביולי 1951) היה פוליטיקאי אמריקאי מאוקלהומה, איש המפלגה הדמוקרטית, שכיהן כמבקר המדינה, סגן המושל ומושל אוקלהומה השישי. כסגן המושל השלישי של אוקלהומה, היה טראפ המושל הראשון שהחל לכהן בתפקידו לא לאחר שנבחר בבחירות, אלא שהושבע כמושל לאחר הדחתו של קודמו בתפקיד.

כמושל, היה טראפ אחראי להקמתה של לשכת החקירות של אוקלהומה, לביצוען של תוכניות שימור, ונודע בשל ניסיונותיו לחסל את הקו קלוקס קלאן. הוא החל את הקריירה הפוליטית שלו כפקיד של מחוז לוגאן בטריטוריית אוקלהומה.

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרטין טראפ נולד בעיר רובינסון שבקנזס, וגדל שם עד להגיעו לגיל 12. ב-1889, בעקבות הבהלה לקרקעות, עבר אביו עם המשפחה לנחלה ששכנה במחוז לוגן שבטריטוריית אוקלהומה, במרחק של שבעה מילים מהעיר גתרי. טראפ לא למד בבית ספר, שלא היו מצויים בטריטוריה. תחת זאת הוא רכש את לימודיו מהתחברות ומלמידה משותפת עם שכנו ממשפחת מקדניאל. במקביל ללימודיו הוא עבד בעיתון מקומי. החל מגיל 21 הוא עבד כמורה מוסמך, ומאוחר יותר כסוכן נוסע.

טראפ החל את הקריירה הפוליטית שלו ב-1904, כאשר נבחר מטעם המפלגה הדמוקרטית למשרת פקיד המחוז של מחוז לוגן, משרה בה הוא כיהן בשנים 19051907. ב-16 בנובמבר 1907 התקבלה אוקלהומה כמדינה בארצות הברית. טראפ עזב את תפקידו במחוז, ונבחר כמבקר המדינה הראשון של אוקלהומה. בתפקיד זה הוא שירת עד 1911 תחת מושל המדינה הראשון צ'ארלס הסקל. לאחר כהונתו כמבקר המדינה עבר טראפ לעיר מוסקוגי, שם שלח ידו בעסקי איגרות חוב.

ב-1914 שב טראפ לפוליטיקה של אוקלהומה, כאשר נבחר על ידי המפלגה הדמוקרטית כמועמדה לתפקיד סגן המושל. הוא ניצח בבחירות הכלליות לתפקיד סגן המושל בשלוש מערכות בחירות רצופות, ב-1914, 1918, וב-1922, הישג שהיה תקדים בבחירות למשרה זו. במערכת הבחירות של 1922 הוא זכה ב-60.8 אחוזים מקולות הבוחרים, הישגו הגדול ביותר.[1] כסגן המושל כיהן טראפ תחת המושלים רוברט ויליאמס, ג'יימס רוברטסון וג'ק וולטון. בכהונתו השלישית תחת וולטון כיהן טראפ רק ב-11 החודשים הראשונים. ב-23 באוקטובר 1923, לאחר שנפתח הליך הדחה נגד וולטון, היה טראפ למושל בפועל. במשפט ההדחה נמצא וולטון אשם על ידי הסנאט של אוקלהומה והודח ב-19 בנובמבר. באותו יום הושבע טראפ כמושל אוקלהומה השישי.

מושל אוקלהומה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמושל אוקלהומה הראשון בתולדות המדינה שהושבע מתוקף תפקידו כסגן המושל במקומו של קודמו, היה טראפ היפוכו הגמור של וולטון. בעוד שוולטון היה פרוגרסיבי ותוקפני, טראפ היה טיפוס שלו ושמרן. בראש רשימת המשימות של טראפ כמושל החדש היה ביצוע קיצוצים בתקציב המדינה כדי לייעל את פעילות הממשל. מיד עם כניסתו לתפקיד, כינס טראפ את בית המחוקקים המדינתי כדי לדון בסוגיה. מיד לאחר מכן בוצעו חקירות של רבים ממשרדי הממשלה, הנציבויות והמחלקות. בדפוס פעולה שמרני, ביטל טראפ רבים מגופי הממשל שלטעמו הועילו למדינה באופן מועט לאחר שהיה צורך בארגון מחדש של גופי השלטון המנופחים.

טראפ הצליח לשכנע את בית המחוקקים לקצץ 10 מיליון דולר בהוצאות שהוחלט על קיומן על ידי וולטון, ובכך לשקם את האשראי של המדינה. משמעות מהלכים אלו הייתה גם ביטולה של התוכנית החדשה של המדינה לאספקת ספרי לימוד וקיצוץ שליש מההוצאות על סיוע לבתי הספר. באמצעות הטלת מס של שלושה סנטים על דלקים, גייס טראפ מספיק כספים כדי לממן את נציבות הכבישים של אוקלהומה. נציבות זו דאגה למיזמי סלילת כבישים שהיו נחוצים מאוד.

בעקבות המגמה הארצית שהחלה ביוזמתו של נשיא ארצות הברית תאודור רוזוולט ב-1907 החל טראפ בתוכנית שימור משאבי הטבע. הוא הקים את נציבות הייעור של אוקלהומה, את נציבות השימור, ואת נציבות הדיג של אוקלהומה, מתוך שאיפה לשמר את הסביבה. טראפ האריך את משך הכהונה של פקידי המחוזות משנתיים לארבע שנים, דאג לחקיקת חוק הניקוז להגנה על המדינה מפני שיטפונות, והעלה את התשלום על רישיונות במדינה.

טראפ הוכיח את עצמו בתחום אכיפת החוק. בפעם הראשונה בתולדותיה של אוקלהומה הוקמה ב-1925 לשכה לחקירות פליליות מדינתית ביוזמתו של טראפ. טראפ ביקש מבית המחוקקים לקבוע ענישה תקיפה יותר בהקשר של אכיפת חוק היובש. הוא גם התמודד עם כוחו העולה של הקו קלוקס קלאן באמצעות חקיקת חוק נגד עטיית מסכות, שבסופו של דבר צמצם את כוחו של הארגון.

ניסיונו להיבחר לכהונה שנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך כל תקופת כהונתו, ראה טראפ את עצמו כ"מושל בפועל" ולא כמושל נבחר. בכל השנים הללו הוא הוכיח את עצמו כאיש ממשל מוכשר וזכה לפופולריות רחבה. רבים הסכימו שעל טראפ להתמודד על בחירה לכהונה שנייה. שאיפה זו הפכה לבעייתית כאשר בסתיו 1926 הוא אכן ניסה להגיש את מועמדותו. חוקת המדינה לא אפשרה אז כהונה של מושל מעבר לתקופת כהונה אחת רצופה, ולפיכך הוא לא היה זכאי להיבחר שוב. טראפ עמד על כך שסעיף זה בחוקה לא נגע אליו, שכן הוא נבחר כסגן המושל וירש את המושל הקודם לאחר שזה הודח מתפקידו.

בית המשפט העליון של אוקלהומה דן בסוגיה. ב-6 ביוני 1926 פסק בית המשפט בתיק "פיצפטריק נגד מקאליסטר" (Fitzpatrick v. McAlister) שטראפ היה "מושל המדינה מהסיבה הפשוטה שהוא משל בה. הוא משל באופן רשמי מסיבה שחלק 16 לחוקה מקנה לו במפורש את הסמכות לעשות כן. לפיכך, הוא המושל הרשמי, ובהיותו המושל הרשמי, הוא הפך לבלתי כשיר לכהן בתקופת כהונה נוספת על סמך ההגבלה שבחלק 4 סעיף 6 של החוקה". בכך נשללה מטראפ הזכות להתמודד בבחירות לכהונה נוספות.

כהונתו של טראפ כמושל תמה באופן רשמי ב-10 בינואר 1927, עם השבעתו של הנרי ג'ונסטון כמושל אוקלהומה השביעי.

שנותיו האחרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר תום כהונתו כמושל, המשיך טראפ להיות בעל תפקיד מרכזי במפלגה הדמוקרטית באוקלהומה, אף על פי שהוא לא החזיק עוד בשום משרה פוליטית. ב-1930 הוא ניסה שוב להיבחר כמושל, אך לא זכה במועמדות המפלגה, לאחר שהפסיד לויליאם מארי. הוא שב לאוקלהומה סיטי ובילה את שארית חייו כסוכן השקעות.

מרטין טראפ נפטר באוקלהומה סיטי ב-26 ביולי 1951, בגיל 74. הוא נטמן בבית הקברות פיירלון שבעיר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מרטין טראפ בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]