משאלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ממנהגי יום ההולדת: נשיפה על נרות העוגה תוך הבעת משאלה
פיה המציעה משאלות בסיפור "שבע המשאלות"

משאלה היא תקווה או רצון לדבר מה.

בסיפורת, המשאלה עשויה להיות אמצעי המניע את העלילה.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתרבויות מסוימות קיימים מנהגים בהם אנשים מעודדים לבקש משאלה, כגון במהלך מנהג כיבוי הנרות הדולקים על עוגת יום הולדת; כשרואים כוכב נופל בלילה; כשנופל ריס; ובזריקת מטבע לתוך באר או מזרקה.

בסיפורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

משאלה בסיפורת היא בקשה המהווה את מרכז הסיפור. לרוב היא בבסיס מחזה מוסר בו הפרוטגוניסט נדרש לבחור בין הטוב לרע. לעתים היא חלק קטן מהסיפור, אך לרוב משמשת כאמצעי המניע את העלילה.

"סיפורי אלף לילה ולילה" מבוססים על משאלות, במיוחד סיפורו של אלאדין, בו הוא מוצא מנורת קסמים ומשפשף אותה כדי לנקותה, ופתאום יוצא מתוכה שד המגשים את משאלותיו בעזרת כוחות נסתרים והופך את אלאדין לאיש עשיר. הוא אף נישא לבת המלך, והשד מקים עבורם ארמון מפואר.

במרבית הסיפורים העוסקים במשאלות, מי שמגשים אותם הם שדים, רוחות או בעלי חיים הניחנים בכוחות מיוחדים אך נאלצים להיות מוגבלים לאובייקטים שגרתיים (כגון השד במנורה של אלאדין). שחרור הישות מאפשר למשחרר להגשים משאלה.

ספקי משאלות אחרים יכולים להיות חפצים דוממים. דוגמה לכך היא כפת הקוף בסיפור של ו. ו. ג'ייקובס (W. W. Jacobs). הסיפור עוסק בכפת הקוף המשמשת כחפץ קסם המעניק שלוש משאלות, אשר פונות נגד מביען. מגמת הסופר היא להעלות את נושא הגורל כדבר עליון, אשר אינו ניתן לשינוי.

מספר המשאלות הניתנות בסיפורים משתנה. אלדין קיבל בסיפור מספר בלתי מוגבל של משאלות. אולם המספר הנפוץ ביותר הוא המספר הטיפולוגי 3, כדוגמת "שלוש המשאלות המגוחכות" של שארל פרו.

בסיפורים רבים נוסח המשאלה חשוב ביותר. לדוגמה, דמויות נוהגות להגיד: "הלוואי והייתי עשיר"; ניתן להתייחס לניסוח באופן מילולי, כך שהגשמת המשאלה תהיה שהאדם היה עשיר בתקופה מסוימת בעבר, אך כיום הוא כבר לא. דוגמה נוספת היא המשאלה "אני רוצה להיות עשיר", שמובילה לכך שהאדם יהיה עשיר בעתיד, אך לא בהכרח עכשיו.

בעיה נפוצה היא הגשמת המשאלה באופן מילולי מדי או באופן זדוני, שיוצר מצוקה עבור מבקשה. לדוגמה, בקשה לעושר המוענקת על ידי ביטוח חיים של אדם אהוב, או על ידי הגשמת משאלה שהנמען לא ביקש, רק מכיוון שהשתמש בפועל "רוצה".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Maria Tatar, The Annotated Brothers Grimm, W. W. Norton & company, London, New York, 2004 ISBN 0-393-05848-4

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משאלה בוויקישיתוף