מתמחה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מתמחה הוא עובד העובר תקופת הכשרה, בהדרכת איש מקצוע בעל ותק וניסיון, על מנת לקבל רישיון הנדרש על פי דין לעיסוק במקצוע מסוים. התמחות נדרשת בדרך כלל במקצועות בהם הרקע העיוני אינו מספיק על מנת לעסוק במקצוע, ויש צורך בתקופת התמחות מעשית, הבאה לאחר השלמת התואר האקדמי. לרוב, עם סיום ההתמחות, עובר המתמחה בחינות, שהן תנאי נוסף לקבלת הרישיון המהווה כשלעצמו תנאי לעיסוק במקצוע בו התמחה. בעל המקצוע המדריך את המתמחה נקרא "מדריך" או "מאמן".

על אף קיומה של המילה העברית "התמחות", יש המכנים את ההתמחות בלועזית "סטאז'", ומתמחה נקרא גם "סטאז'ר". אך אין זה המצב ברפואה (ראו להלן).

תקופת ההתמחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתמחים מקבלים לרוב שכר על עבודתם, אם כי שכר זה נמוך משכרו של בעל מקצוע לאחר התמחות. אורכה של ההתמחות שונה ממקצוע למקצוע. למשל, במדינת ישראל עורכי דין עוברים תקופת התמחות בת שנה, בעוד שרואי חשבון מתמחים במשך שנתיים.

ישנם מקצועות, כגון רפואה, בהם נדרשת ההתמחות גם על מנת לאפשר התמקצעות בתחום מסוים מבין התחומים שבהם עוסק המקצוע, ואילו במקצועות אחרים, כדוגמת עריכת דין, אדם המסיים את התמחותו ועומד בבחינות נחשב ככשיר לעסוק בכל התחומים שבהם עוסק המקצוע.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתמחות בחוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתמחים אינם רשאים לרוב לעסוק בכל פעילות בה עוסק בעל מקצוע שסיים את ההתמחות וקיבל את רישיונו. כך, למשל, על פי דיני מדינת ישראל, מתמחה בעריכת דין אינו רשאי להופיע בבית משפט אלא במהלך חצי השנה האחרונה להתמחותו, ובלוויית מאמנו.

מקצועות שבהם נדרשת התמחות על פי דיני מדינת ישראל כוללים:

ההתמחות ברפואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לימודי הרפואה נמשכים שש שנים אך לשם קבלת תואר ד"ר לרפואה ורישיון לעסוק במקצוע יש צורך בשנת התמחות ברפואה כללית המתבטאת בעבודה מעשית בהשגחת רופאים בכירים במסגרת בית חולים. שנה זוו קרויה "שנת הסטאג'" ובלועזית INTERNSHIP. לעומת זאת, לשם קבלת תואר מומחה באחד ממקצועות הרפואה יש צורך בתקופת התמחות הנמשכת בין ארבע וחצי שנים (ילדים, פנימית, משפחה) ועד שש שנים ויותר בחלק מן המקצועות הכירורגים ובתום התקופה בבחינה. תקופת התמחות זו קרויה בלועזית RESIDENCY.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]