נוקלאואיד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תמונה המציגה את המבנה של תא איקריוטי לעומת תא פרוקריוטי

נוקלאואיד ("כמו גרעין") הוא אזור בתא פרוקריוטי וכן במיטוכונדריה ובכלורופלסט, הדוחס בתוכו באופן זמני את כל או את רוב החומר התורשתי. בניגוד לגרעינים של תאים איקריוטיים, אין לנוקלאואידים ממברנה תוך-תאית המפרידה אותם באופן פיזי משאר הציטופלזמה.

הגנום של פרוקריוטים עשוי מסליל אחד של DNA כפול, ואורכו משתנה מאוד מאורגניזם אחד לאחר. הגנום של הפרוקריוטים, המאוחסן בנוקלאואיד, מכונה גם גנופור (genophore). הוא ארוז בתוך ב-DNA supercoil, בעוד הכרומוזומים ארוזים בכרומטין. בדרך כלל הגנום הפרוקריוטי בנוי בצורה מעגלית ובפרוקריוטים מעטים — בצורה קווית. האופי המעגלי של הגנופור מאפשר שכפול ללא טלומרים. כמו כן, הגנופור של הפרוקריוטים לרוב קטן בהשוואה לכרומוזומים של האיקריוטים.

עדויות מחקריות מצביעות על כך שכ-60% מהנוקלאואיד מורכב מ-DNA, אך הוא מכיל גם RNA וחלבונים. רוב החלבונים וה-RNA שנמצאו הם בעיקר mRNA וגורמי שעתוק. דחיסת הנוקלאואיד נעשית באמצעות חלבונים המכונים חלבונים נוקלאואידים (nucleoid proteins), שנבדלים בפעולתם מההיסטון של התאים האיקריוטיים. בניגוד להיסטון, חלבונים אלה לא יוצרים נוקלאוזומים שבהם ה-DNA סובב סביב חלבונים; במקום זאת משתמשים החלבונים הללו במנגנונים שונים המאפשרים קיפול יעיל של ה-DNA.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.