נוקלאואיד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תמונה המציגה את המבנה של תא איקריוטי לעומת תא פרוקריוטי

נוקלאואיד ("כמו גרעין") אזור בתא פרוקריוטי וכן במיטוכונדריה ובכלורופלסט, הדוחס בתוכו באופן זמני את כל או את רוב החומר התורשתי. בניגוד לגרעינים של תאים איקריוטיים, אין לנוקלאואידים ממברנה תוך תאית המפרידה באופן פיזי את אזור זה משאר הציטופלזמה.

הגנום של פרוקריוטיים עשוי מסליל אחד של DNA כפול, ואורכו משתנה מאוד מאורגניזם אחד לאחר. הגנום של הפרוקריוטיים, המאוחסן בנוקלאואיד מכונה גם גנופור (genophore). הוא ארוז בתוך ב-DNA supercoil, בעוד הכרומוזומים ארוזים בכרומטין. בדרך כלל בנוי הגנום הפרוקריוטי בצורה מעגלית ובמעטים מהפרוקריוטיים — בצורה קווית. האופי המעגלי של הג'נופור מאפשר שכפול ללא טלומרים. כמו כן, הגנופור של הפרוקריוטיים קטן בדרך כלל מאשר הכרומוזומים של האיקריוטיים.

עדויות מחקריות מצביעות על כך שכ-60% מהנוקלאואיד מורכב מ-DNA, אך שהוא מכיל גם RNA וחלבונים. רוב החלבונים וה-RNA שנמצאו הם בעיקר mRNA וגורמי שעתוק. דחיסת הנוקלאואיד נעשית באמצעות חלבונים המכונים חלבונים נוקלאואידים (nucleoid proteins), אשר נבדלים בפעולתם מההיסטון של התאים האיקריוטיים. בניגוד להיסטון, חלבונים אלה לא יוצרים נוקלאוזומים בהם ה-DNA סובב סביב חלבונים, במקום זאת משתמשים החלבונים הללו במנגנונים שונים המאפשרים קיפול יעיל של ה-DNA.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.