פלסמיד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. וכן חסר הסבר מפורט יותר מהו פלסמיד. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
פלסמידים (2) לצד DNA כרומוזומלי (1) בתא חיידק

פלסמיד הוא מקטע DNA שאינו חלק מה-DNA הכרומוזומלי, ומתפקד כיחידה עצמאית המסוגלת להשתכפל בעצמה. הפלסמיד לרוב מופיע בחיידקים, אך יכול להופיע גם באורגניזמים אאוקריוטיים (כדוגמת Saccharomyces cerevisiae) והוא בעל צורה מעגלית ומורכב מ-DNA דו גדילי.

הפלסמיד מכיל גנים שאינם חיוניים לחיידק על מנת לשרוד בתנאים רגילים. בתא יחיד עשויים להימצא מספר פלסמידים זהים בכמות משתנה, מאחד עד אלפים בתנאים מסוימים. בתהליך של העברה גנטית אופקית, הקרוי קוניוגציה, חיידק תורם (חיידק בעל פלסמיד) מסוגל להעתיק מידע גנטי לחיידק מקבל (חיידק שהיה חסר פלסמיד, או -F). באופן זה מועברות לחיידק המקבל תכונות ובהן (כאשר מועתקים הגנים מהפלסמיד עצמו) היכולת "לתרום" בעצמו.

סוגי חיידקים תורמי פלסמיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

1. במצב +F המטען הגנטי המועבר בקוניוגציה הוא של הפלסמיד בלבד. החיידק המקבל הופך אפוא לבעל פלסמיד ומסוגל להפוך גם לתורם.

2. במצב HFR הפלסמיד עבר איחוי ל-DNA הכרומוזומאלי, וכתוצאה מכך מועברים בקוניוגציה ראשית כל גנים מה-DNA הכרומוזומאלי. העברת הגנים מהפלסמיד נדחית, וזמן הקוניוגציה קצר מכדי שתכונות מהפלסמיד יועברו לחיידק המקבל. לכן, חיידק שקיבל פלסמיד מתורם מסוג HFR לרוב יוותר חסר פלסמיד. מצב HFR הוא הפיך, כלומר, פלסמיד שהתאחה עם ה-DNA הכרומוזומאלי עשוי לעיתים לשוב ולהפרד ממנו.

3. במצב 'F נפרד הפלסמיד מה-DNA הכרומוזומאלי שהיה מאוחה בו (HFR) ולקח איתו תכונות של ה-DNA הכרומוזומאלי (לו נפרד ממנו בלי לקחת תכונות, היה שב החיידק למצב +F רגיל). במקרה כזה, קוניוגציה תתרחש כמו במצב +F והפלסמיד בלבד יועתק אל חיידק מקבל. אולם, בניגוד למצב +F, כאן יועתק במסגרת הפלסמיד גם מידע מה-DNA הכרומוזומאלי של התורם.

אפיזומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השוואה בין פלסמידים (למעלה) ואפיזומים (למטה). (1) DNA כרומוזומלי, (2) פלסמידים או אפיזומים, (3) הכפלת התא, (4) DNA כרומוזומלי עם אפיזום המשולב בו

אפיזומים הם פלסמידים המסוגלים להשתלב ב-DNA הכרומוזומלי. דבר זה מאפשר להם להישאר יציבים במשך זמן רב, להיות מוכפלים עם כל הכפלה של התא, ולעיתים אף להשתלב לצמיתות בחומר התורשתי של החיידק.

חשיבותם האקולוגית של הפלסמידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלסמידים מקנים יתרון למיקרו-אורגניזמים שבהם הם מבוטאים, פלסמידים רבים מקודדים לחלבונים המקנים עמידות לאנטיביוטיקה כגון החלבון בטא לקטמאז המנטרל את פעילות הפניצילין. כמו כן פלסמידים מקודדים לחלבונים המאפשרים מסלולים מטבולים ייחודיים, לדוגמה שימוש בלקטוז כמקור אנרגיה.

מכיוון שגנים מן ה-DNA הכרומוזומלי העשויים לעבור מתורם 'F, והפלסמיד יכול לעבור מחיידק לחיידק- אם חיידק היה רגיש לסוג מסוים של אנטיביוטיקה וחיידק אחר העביר לו את הפלסמיד של העמידות אליה, החיידק המקבל יהיה עמיד לאנטיביוטיקה. לתהליך המעבר קוראים תהליך הטרנספורמציה, מלשון העבר (Transform). ישנם סוגים של חיידקים שאינם יכולים לקבל פלסמידים מסוימים. ליכולת לקבל פלסמיד קוראים קומפטנטיות.

פלסמידים בשרות הביולוגיה המולקולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפלסמידים הם כלי חשוב במעבדות גנטיקה וביוכימיה. ניתן ליצור פלסמידים מהונדסים, בהם משתמשים על מנת להחדיר גן רצוי לתוך חיידקים קומפטנטים. מאחר שיעילות ההחדרה של הפלסמיד אל החיידקים איננה מוחלטת, נדרשת דרך להבדיל בין חיידק אשר הוחדר אליו פלסמיד לבין חיידק ללא פלסמיד ("סלקציה"). משום כך הפלסמיד מהונדס כולל גן לעמידות לאנטיביוטיקה כלשהי. העמידות לאנטיביוטיקה מאפשרת לחיידק אשר אליו הוחדר הפלסמיד להתרבות בקצב מהיר יותר מחיידק אשר לא הוחדר אליו הפלסמיד, במצע גידול המכיל אנטיביוטיקה. על מצע הגידול מוצק (לרוב נעשה שימוש במצע מזון המכיל אגר), יתרבו החיידקים העמידים לכדי מושבות הניתנות לזיהוי בעין בלתי מזוינת.

תהליך דומה מבוצע גם בשמרים, עם הבדלים מסוימים באופי הסלקציה.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פלסמיד בוויקישיתוף