נורבגית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נורבגית (norsk)
מדינות בהן מדוברת: נורבגיה
אזורים בהם מדוברת: צפון אירופה
סך כל הדוברים: 4,600,000
דוברי שפת אם: 4,600,000
כתב: אלפבית לטיני עם התאמות לנורבגית
סיווג משפחתי: הודו-אירופאית

 גרמאנית
  צפון-גרמאנית
   גרמאנית צפונית אינסולרית     נורבגית חדשה

מעמד רשמי
שפה רשמית במדינות: Flag of Norway.svg  נורבגיה
גוף מפקח: מועצת השפה הנורבגית
ראו גם: שפהרשימת שפות
שיעורי העדפת שפות הכתיבה הנורבגיות בעיריות נורבגיה, בין השנים 1936-1991

נורבגיתנורבגית: norsk) היא שפה סקנדינבית מקבוצת השפות הגרמאניות של משפחת השפות ההודו -אירופיות המדוברת בפי כ-4.6 מיליון איש, רובם ככולם בנורבגיה, שם היא משמשת כשפה הרשמית.

השפה דומה מאוד לשבדית ולדנית בהגייה, בדקדוק ובאוצר המלים. הדקדוק הנורבגי, בדומה לשבדי ולדני, פשוט מאוד, ומספר הטיות הפועל מצומצם ביותר וקטן אף ממספר ההטיות באנגלית. לנורבגית מספר ניבים מקומיים. היא נכתבת באלפבית הלטיני, בתוספת מספר אותיות מיוחדות הזהות לאלו שבדנית. בין המאה ה-16 למאה ה-19 הייתה דנית השפה הכתובה הרשמית בנורבגיה.

נורבגית ספרותית וחדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום לנורבגית שתי צורות כתיב רשמיות: בוּקמוֹל (bokmål, "שפת הספר"), ונינורסְק (nynorsk, נורבגית חדשה), ועוד כמה לא רשמיות, בהן ריקְסמוֹל (נורבגית מדינתית) והוגְנורסק.

הנונורשק, הדומה במידת מה לאיסלנדית, הומצא באמצע המאה ה-19 במטרה שהכתיב הנורבגי ישקף את ניב הדיבור הנורבגי המקומי, בניגוד לבוקמול אשר נוצר ישירות מהכתיב הדני ושיקף את ההגייה הדנית.

חלק מהניבים המדוברים של נורבגית דומים יותר לבוקמול, אחרות דומות יותר לנינורסק ועוד אחרות דומות לשתיהן (או מרוחקות משתיהן) בערך באותה מידה. באופן כללי, באזורים בהם מדברים בניב הקרוב לבוקמול כותבים בבוקמול, אולם באזורים רבים כותבים בבוקמול למרות שמדברים בניב הקרוב יותר לנונורסק.

באזורים בהם הניב קרוב לשתי צורות הכתיבה בערך באותה מידה, הבחירה באיזה ניב להשתמש בבתי הספר נתונה בידי השלטון המקומי, בידי ההורים או בידי התלמידים עצמם בבתי ספר תיכוניים ועל יסודיים. בוקמול נפוצה בעיקר בערים ואילו נינורסק - באזורים הכפריים, במיוחד לאורך חופה של נורבגיה, כך שכ 85-90% מאוכלוסיית נורבגיה משתמשת בבוקמול בכתיבה היום-יומית.

קיומן של שתי צורות כתיב גורם לא אחת לבלבול, ורפורמות כתיב רבות במאה ה-20 תרמו אף הן לחוסר האחידות. למילים רבות בנורבגית לא קיימת צורת איות חד-משמעית, אפילו במסגרת צורות הכתיב הנפרדות עצמן.

לאופן הכתיבה של נורבגית יש גם ממד פוליטי, על פני ספקטרום הנע בין שמרני לרדיקלי. הבוקמול נחשב לשמרני מתון והנינורסק נחשב לרדיקלי מתון, בגלל הרפורמות שנעשו במטרה לקרב את צורות הכתיבה הללו אחת לשנייה. הריקסמול יותר שמרני מהבוקמול והתפצל מהבוקמול מתוך התנגדות לרפורמות. ההוגנורסק נמצא בין הבוקמול לנינורסק נוטה במידת מה לרדיקליות.

ממשלת נורבגיה נדרשת על פי חוק לתמוך בשתי צורות הכתיבה הרשמיות, ובאופן כללי התלמידים בנורבגיה לומדים, גם אם באופן שטחי, את שתי הצורות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השפות הסקנדינביות התפתחו מהשפה הנורדית העתיקה של הויקינגים אשר עד המאה ה-11 הייתה דומה מאוד בכל מרחבי סקנדינביה ובעקבות הוויקינגים גם הגיעה מעבר לגבולות סקנדינביה. השפה הנורדית נכתבה במקורה באלפבית הרוני. עם בוא הנצרות לנורבגיה ב-1030 נחשפו תושבי סקנדינביה לאלפבית הלטיני ולאחר כמאה שנים החלו להופיע כתבים נורדיים שהשתמשו באלפבית הלטיני. בסביבות המאה ה-11, החלה השפה הנורדית להבדל לשפה מזרחית באזורי דנמרק ושבדיה ומערבית בנורבגיה ואיסלנד. בתחילת המאה ה-14 החלו תושבי נורבגיה ואיסלנד לדבר בשפות שנבדלו במידה רבה זו מזו ושפות אלו מכונות בימינו נורבגית עתיקה ואיסלנדית עתיקה. בין השנים 1350-1525 עברה הנורבגית העתיקה שינויים שכללו הפשטה מורפולוגית, קביעת כללים תחביריים יותר נוקשים וקליטה של אוצר מילים מהגרמנית הנמוכה. שינויים דומים עברו על הדנית והשבדית, אולם לא על האיסלנדית.

החל מ-1397 ועד 1814 הייתה נורבגיה חלק מאיחוד חלקי ואחר כך מלא עם דנמרק. בעקבות זאת, שימשה הדנית כשפה הכתובה של נורבגיה וכשפה של האליטה למעמדים רשמיים. אצל האליטה הנורבגית נוצר דיאלקט נורבגי-דני אשר שימש להם כשפת אם. השפעת הדנית על הנורבגית ניכרת עד היום בניב של אוסלו וסביבתה.

עם השתחררותה מהשליטה הדנית, נכנסה נורבגיה לאיחוד כפוי עם שבדיה. הדגשת השוני בין השבדית לנורבגית הייתה אחת הדרכים בהן השתמשו הנורבגים לבטא את עצמאותם. בעקבות כך התפתחו הבוקמול והנינורסק.

פונולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיצורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פונמות בנורבגית‏[1]
סדקי ענבלי וילוני חכי כפוף בתר־
מכתשי
מכתשי שִנִּי שפתי־
שִנִּי
דו־
שפתי
אפי ŋ ɳ ‏n m
סותם k ɡ ʈ ɖ ‏t d p b
חוכך h [χ ʁ] ç ʂ ʃ ‏s f
מקורב j ʋ
מקורב צדי ɭ ‏[l [ɫ
מקיש [ɽ] ‏ɾ
רוטט ‏[r]

תנועות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועות בנורבגית מזרחית תקנית
דיפתונגים בנורבגית מזרחית תקנית
תנועות בנורבגית
אחורית כמעט-אחורית מרכזית כמעט-קדמית קדמית
סגורה uː · ʉ̟ː · iː · yː
כמעט-סגורה ʊ · ʏ · ɪ̟ · ʏ̟
חצי-סגורה ø̽ · · eː
אמצעית o̞ː · ə · ɛ̝
חצי-פתוחה œ̱ ·
כמעט-פתוחה ɐ̱̹ · (ː)‏æ
פתוחה · (ː)‏ɑ̈


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מכיל גם אלופונים דקדוקיים וחופשיים