נעמי פרלוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Naomi Perlov by the photographer Anne-Sylvie Bonnet, 2019

נעמי פרלוב (נולדה ב-13 באוגוסט 1959) היא המנהלת האמנותית של מרכז סוזן דלל, כוריאולוגית (אנ') (כתבת תנועה בשיטת רודולף בנש (אנ')), מורה למחול מודרני, אסיסטנטית ומנהלת חזרות של הכוריאוגרף הצרפתי אנז'לאן פרלז'וקאז', המנהלת האמנותית, לצד אופיר דגן, של ה"מסלול להכשרת רקדנים" תל אביב-יפו והמייסדת והמנהלת האמנותית, לצד שרון רובינוב בידרמן, של "פירוק והרכבה- קורס מתודי למורים למחול".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נעמי פרלוב נולדה בשנת 1959 בקיבוץ ברור חיל, בת למירה ווינפלד, מורה לאנגלית (1933 קרקוב, פולין) ולאביה דוד פרלוב, חתן פרס ישראל לקולנוע במאי קולנוע ישראלי. לנעמי אחות תאומה, יעל פרלוב. נעמי נשואה לתולי חן - איש סאונד בקולנוע ולהם שתי בנות, נדיה וליה.

פרלוב החלה את דרכה האמנותית בעולם המוזיקה כנגנית חצוצרה וקלרינט. בגיל 14 החליטה לעזוב את הנגינה לטובת עולם המחול והחלה ללמוד ב"אולפן בת-דור" תל אביב, בית הספר המוביל למחול בניהולה של הגברת ז'נט אורדמן ובתמיכתה של הברונית בת שבע דה רוטשילד. באולפן "בת דור" זכתה בהכשרה מקצועית בבלט הקלאסי והתמקצעה בארבע טכניקות בולטות של המחול המודרני: טכניקת גרהאם, קנינגהם, הורטון ולימון שנלמדו על ידי מורים מהארץ ומחו"ל ביניהם: רודה מנס, דורינה לאור, שילה לוי, מילטון מיירס, שרה סוגיארה וויולה פארבר .

פרלוב התגייסה לצה"ל בשנת 1979 ושירתה לצד עובדות סוציאליות במשרד הביטחון במחלקה לשיקום נכי צה"ל. עם שחרורה, רקדה שנה בלהקת "בת שבע 2" בניהולו האמנותי של הכוריאוגרף פול סנסרדו.

בשנת 1980 החליטה להיחשף לטכניקות נוספות וטסה לארצות הברית ולאירופה. לאחר חצי שנה בארצות הברית, טסה לפריז שם השתקעה 8 שנים. בשנתיים הראשונות למדה ולימדה בבית הספר Schola Cantorum Paris, שבין בוגריו נמנה גם הכוריאוגרף אנז'לאן פרלז'וקאז'.

בשנת 1983 עברה ללונדון[דרושה הבהרה] לטובת לימודי כתב התנועה(אנ') של רודולף בנש(אנ'), אליו התוודעה לראשונה באולפן "בת דור". פרלוב הוכשרה ב-Benesh Institute of Choreology במשך כשנתיים וסיימה לימודיה בהצטיינות Honors.

ניהול חזרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי לקבל תעודת כוריאולוגית, היה על פרלוב לבצע סטאז' עם סיום לימודי כתב התנועה. בעקבות היכרותה המוקדמת עם פריז והשפה הצרפתית צוותה לעבוד עם הקבוצה המודרנית של האופרה בפריז Groupe de recherche chorégraphique de l'Opéra de Paris.

בעקבות הצלחתה בסטאז', הוזמנה בתומו להצטרף ללהקתה של רז'ין שופינו(אנ') כאסיסטנטית וככוריאולוגית. שופינו הייתה הכוריאוגרפית הבולטת בצרפת באותם ימים ועבדה רבות בשיתוף פעולה[1] עם מעצב האופנה העולה ז'אן פול גוטייה. פרלוב עבדה לצד שופינו כ-4 שנים, עד שנת 1988, וזכתה לסייר עם הלהקה בסיבוב הופעות בינלאומי.

בשנת 1988 הוזמנה פרלוב לשמש ככוריאולוגית, אסיסטנטית ומנהלת חזרות של הכוריאוגרף האלבני-צרפתי Angelin Preljocaj. היא עבדה עם פרלז'וקאז' באופן רציף בצרפת כשנה עד 1989. באותה התקופה יצר הכוריאוגרף את יצירתו הקאנונית על המוזיקה של איגור סטרווינסקי, "כלולות" (Noces) שעסקה בטקס החתונה במסורות הבלקניות. במהלך כתיבת הפרטיטורה, החליטה לחזור לארץ להינשא ולהקים משפחה. הקשר האמנותי ההדוק שנרקם עם פרלז'וקאז' נמשך עד היום ומחזיר אותה לעבוד לסירוגין בצרפת ובישראל. פרלוב מוזמנת לשחזר את עבודותיו של פרלז'וקאז' בבתי אופרה, להקות מחול ובתי ספר ברחבי העולם כגון: Paris Opera, La Scala-Milano, Deutsche Oper Berlin, Marinsky Ballet Saint Petersburg, New York City Ballet, NDT The Hague, Royal Danish Opera Copenhagen, Royal Swedish Ballet Stockholm, Opera di Roma, Theater ,Saarbrücken,Stanislavsky Theater, Opera National de Bordeaux.

מאז חזרתה לארץ, עבדה פרלוב כמנהלת חזרות עם מספר להקות ויוצרים ישראלים, ביניהם: להקת מיומנה, עמנואל גת, מיכאל גטמן, שלומי ביטון, רועי אסף ונועה שדור.

Restaging
1999 Le Parc - Paris Opera Bastille, France 2009 Le Parc - Paris Opera Garnier, France

La Stravaganza - New York City Ballet, U.S.A

In June 2009 assisted to the Israeli/French choreographer Emanuel Gat for his new work

Winter Variation - presented at the ‘Lincoln Centre’, at the ‘ADF’ and ‘Festival Montpellier’.

2000 Noces - Ballt Gulbenkian Lisbon, Portugal

Le Parc - Paris Opera Garnier, France

Le Parc - Berlin Oper, Germany

2010 Noces - Royal Swedish Ballet Stockholm, Sweden

Noces - CNSMDP Paris, France

In oct 2010 restaged For Heaven's Sake by Itzik Galili for the Berlin Oper Ballet

2001 Rite of Spring - Deutsche Staatoper Berlin, Germany

Audition for the Royal Ballet London, U.K

2011 Noces - CNSMDP Paris, France

Le Parc - Marinsky Ballet Saint Petersburg, Russia

2002 Casanova - Paris Opera Garnier, France 2012 La Stravaganza - Ballet de Capitole Toulouse, France

Audition for Astana Opera, Kazakhstan

2003 Noces - ABCDance Company St. Polten, Austria 2013 Noces - ArtEz Arnhem, Holland

Le Parc - Paris Opera Garnier, France

2004 Noces - NDT The Hague, Holland

Le Parc - Deutsche Staatoper Berlin, Germany

La Stravaganza - Ballet de Lorraine Nancy, France

Rite of Spring - Deutsche Staatoper Berlin, Germany

2014 Noces - Maslool -Professional Dance Program Tel-Aviv, Israel
2005 Le Parc - Paris Opera Garnier, France

La Stravaganza - La Scala Milano, Italy

2015 Noces - National Opera of Tirana, Albania

La Stravaganza - National Opera of Tirana, Albania

La Stravaganza - Ballet Preljocaj Aix en Provence, France

2006 Noces - Ballet Preljocaj Aix en Provence, France

La Stravaganza - Royal Danish Ballet Copenhagen, Denmark

2016 Noces - Ballet Junior de Genève, Switzerland

Le Parc - Opera di Roma, Italy

2007 Le Parc - La Scala-Milano, Italy

Rite of Spring - Skanes Dansteater Malmo, Sweden

Medee - Paris Opera Garnier, France

2018 Le Parc - Marinsky Ballet Saint Petersburg, Russia

La Stravaganza - National Opera of Tirana, Albania

2008 Le Parc - Paris Opera tour to Tokyo & Kyoto, Japan

La Stravaganza - Theater Basel Ballet, Switzerland

2019 Noces - Ballet Stanislavsky, Moscow, Russia

La Stravaganza - Saarland State Theater, Germany

La Stravaganza - Opera National de Bordeaux, France

Noces - - Royal Swedish Ballet Stockholm, Sweden

Le Parc - Paris Opera Garnier, France

ניהול אמנותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1993 הוזמנה פרלוב להיות מנהלת החזרות של "אנסמבל בת שבע" ובין השנים 1998-1994 שימשה כמנהלת אמנותית שותפה של האנסמבל לצדו של אוהד נהרין. פרלוב סיירה יחד עם האנסבל בסיבוב הופעות באוסטריה, גרמניה, הולנד ובלגיה.

בתקופת הניהול האמנותי יזמה ואצרה פרויקט "וידאו-דאנס" שהיה לראשון מסוגו בישראל, במסגרתו נוצרו אחת לשנה סרטי "וידאו-דאנס" של רקדני האנסמבל בשיתוף פעולה עם בתי הספר לקולנוע המובילים בארץ[2]. בעקבות פרויקט זה, הוזמנה ב-1998 להוביל אמנותית פרויקט דומה במחלקה המודרנית של הקונסרבטוריון בפריז, שם החליטה כי הסרטים יהיו בהשראת משוררים צרפתיים מהמאה העשרים. בין 1997–1999 ניהלה אמנותית פרויקט "וידאו-דאנס" לבני נוער בקורס מתא"ן, גבעת חביבה.

בין השנים 1999–2006 ניהלה אמנותית במרכז סוזן דלל את התחרות הדו-שנתית "גוונים במחול", ליוצרים ישראלים צעירים.

בשנת 2008 קיבלה את הניהול של "המסלול להכשרת רקדנים" בתל אביב-יפו מידי שלי גונן סגל, יחד עם אופיר דגן. ה"מסלול" פועל במרכז ביכורי העיתים של עיריית תל אביב-יפו ונתמך על ידי משרד התרבות. מטרת ה"מסלול" לשלב רקדנים מצטיינים בצבא בעולם המחול המקצועי בארץ ובחו"ל. במסגרת הלימודים הדו-שנתי זוכים הרקדנים לעבוד עם מיטב המורים והכוריאוגרפים ולהופיע בכ-40 מופעים בשנה.

בשנת 2014 מונתה פרלוב למנהלת האמנותית של פרויקט "בעקבות" ביוזמת מועצת הפיס לתרבות ואמנות, המזמין כוריאוגרפים ליצור יצירות מחול בהשראת יצירות קאנוניות מהמחול הישראלי שנוצרו משנות ה-50 עד 1990 והיוו אבני יסוד משמעותיות למחול העכשווי בארץ.

משנת 2004 -2018 נעמי לימדה בסמינר הקיבוצים סטודנטים להוראה לתואר ראשון B.E.D מחול מודרני.

בשנת 2015 הקימה, לצד שרון רובינוב בידרמן את "פירוק והרכבה" - קורס מתודי למורים למחול",[3] המעניק כלים מתודיים לבניית מערך שיעור ומערך שנתי מבסס הבנה במתן וביישום תיקונים, מעודד העמקה בתכנים מוזיקליים, מרחיב ידע על מנגנוני תנועה (משקל הגוף, כוח המשיכה) ומדגיש אפיונים אמנותיים של ניהול חזרות.

בשנת 2019 מונתה פרלוב על ידי ועדת האיתור של מרכז סוזן דלל לכהן כמנהלת האמנותית של המרכז. היא תחלוק את המשרה עם ענת פישר לבנטון, פרסומאית, לשעבר סמנכ"ל לקוחות באדלר חומסקי, שתמונה למנכ"לית שותפה ותטפל בצדדים הניהוליים־כלכליים של המרכז.

נעמי פרלוב תכהן בתפקידה כמנהלת האמנותית של מרכז סוזן דלל באופן רשמי ובמשרה מלאה בחל מספטמבר 2020. [4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P culture.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אמנות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.