לדלג לתוכן

נרקוס: מקסיקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נרקוס: מקסיקו
Narcos: Mexico
פתיח הסדרה
פתיח הסדרה
סוגה דרמת פשע, ביוגרפיה
יוצרים קרלו ברנרד, דאג מירו עריכת הנתון בוויקינתונים
כותבים
שחקנים
ארץ מקור ארצות הברית, מקסיקו עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עונות 3 עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר פרקים 30 עריכת הנתון בוויקינתונים
תוכנית מקור נרקוס
הפקה
מפיקים בפועל
חברת הפקה Gaumont International Television
הפצה נטפליקס עריכת הנתון בוויקינתונים
אתר צילומים
מוזיקה קווין קיינר עריכת הנתון בוויקינתונים
שידור
רשת שידור נטפליקס עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת שידור מקורית 16 בנובמבר 2018 – 5 בנובמבר 2021 עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
https://www.netflix.com/narcosmexico
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
סמליל הסדרה

נרקוס: מקסיקו היא סדרת טלוויזיה אמריקאית מבית היוצר של נטפליקס, שנוצרה והופקה על ידי קרלו ברנרד ודאג מירו. במקור הסדרה נועדה להיות העונה הרביעית של "נרקוס", אך לאחר מכן פותחה כסדרת בת שמגוללת את סיפור המקור של מלחמת הסמים במקסיקו ומורכבת משלוש עונות בנות 10 פרקים כל אחת.[1][2]

השם "נרקוס" הוא קיצור מספרדית של המילה לסוחר סמים - "Narcotraficante". הסדרה עלתה לשידור בנטפליקס ב-16 בנובמבר 2018.[3]

סקירת סדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונהפרקיםשודרה לראשונה (ארצות הברית)
הפרק הראשוןהפרק האחרון
11016 בנובמבר 201816 בנובמבר 2018
21013 בפברואר 202013 בפברואר 2020
3105 בנובמבר 20215 בנובמבר 2021

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה מגוללת את מקורות מלחמת הסמים המודרנית לתקופה שבה עולם הסחר במקסיקו היה קונפדרציה לא מאורגנת של סוחרים ומגדלים עצמאיים. הסדרה מתמקדת בעלייתו של קרטל גוודלחרה ושל מיגל אנחל פליקס גאיארדו, בשנות ה-80 של המאה ה-20 ובמאמציו לאגד את סוחרי הסמים ולבניית האימפריה שלו. כאשר סוכן המנהל האמריקאי לאכיפת הסמים קיקי קמארנה עובר עם משפחתו מקליפורניה לגוודלחרה כדי למלא תפקיד חדש הוא לומד מהר מאוד שמשימתו תהיה מאתגרת הרבה יותר ממה שהוא יכול היה לשער. כאשר קיקי אוסף מודיעין על פליקס, שרשרת אירועים טרגיים מתרחשת, שמשפיעה על הסחר בסמים ובמלחמה בו בשנים הבאות.

העונה מסתיימת באמצע שנות ה-80 עם מציאת גופתו של קמארנה, והמנהל לאכיפת הסמים מכריז על מלחמה בקרטלי הסמים ובראשם בפליקס ("מבצע ליינדה").

עונה 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה מתרכזת באירועים שהתרחשו במחצית השנייה של שנות ה-80. פליקס התחיל את התקופה כחזק יותר מאי פעם, ובמקביל קבוצה של סוכני ה-DEA עם מספר משתפי פעולה מקסיקנים בהובלת קצין ה-DEA וולט ברסלין (סקוט מק'ניירי) עשו הכל כדי להביאו למשפט. מבצע "ליינדה" החל להשיג תוצאות, אך הקשרים שיצר פליקס עם ה-CIA (כחלק ממערכת הקשרים המסועפת שהתנהלה במסגרת פרשת איראן-קונטראס) החלו לגרום ללחצים מצד מחלקת המדינה של ארצות הברית שגרמו לסיום המבצע בקול ענות חלושה. אבל פליקס לא ידע מעצורים ושאף להרחיב את עסקי ההברחות לרמה שהייתה למעלה מיכולתו של הקרטל. באותו הזמן הוא כשל מלהשליט סדר בין הפלאז'ות המסוכסכות, בעיקר בין קרטל סינלואה לקרטל טיחואנה. לבסוף ראשי הפלאז'ות חברו למרד נגדו ופירקו את הקרטל הארצי לקרטלים מקומיים כמו בתחילת העשור. פליקס נעצר בביתו בשנת 1988 בידי תת-אלוף גונזלס קלדרוני (חוליו סזאר קדילו), דמות שנויה במחלוקת בשתי העונות שלעיתים היה מסור למלחמה בברוני הסמים ולעיתים עבד עבורם. העונה מסתיימת עם הצבתו של ברסלין באל פאסו ובהצגת האתגרים שיעמדו בפני הקרטלים בעשור הבא אשר יתחיל עם יחסים מתוחים אך תקינים בין הקרטלים ויתפח למלחמות עקובות מדם.

עונה 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה מתחילה עם מעצרו הקצר של אמדו (חוסה מריה יאספיק) בידי גנרל רבויו. ברסלין מצליח להשתחל לארגון פשיעה באל-פאסו וכמעט עולה על נתיב הכספים של קרטל חוארס, אך ברגע האחרון כל המבצע שתכנן נכשל. הסיבה לכך היא המהפך שעבר אמדו בכלא שהביאו לשנות את שיטות הפעולה של הקרטל, עבור בחיסול רפאל אגילר שותפו להנהגה, ויצירת ארגון מסועף וממודר שהפך אותו למספר שנים לסוחר הסמים הגדול ביותר בעולם. בעוד העונה מתמקדת בנסיקתו של אמדו ובמאבק של ברסלין וה-DEA נגדו - העונה גם מתמקדת בעוד שתי דמויות משניות שמנהלות מאבק עצמאי בפשע ובשחיתות במקסיקו:

א. העיתונאית אנדראה נונייס (לואיסה רובינו) שמתמקדת בחשיפת הקשרים בין קרלוס האנק גונסלס (פקיד אפרורי אך רב עצמה במפלגת השלטון המפלגה המוסדית המהפכנית שהחל כמורה והתקדם בסולם הדרגות מראש עיריית מקסיקו סיטי, דרך מושל המחוז ועד מזכיר הממשלה) לבין קרטלי הסמים, אך לבסוף חושפת שדווקא גנרל רבויו, מי שנחשב לגדול ולאמין ביותר במקסיקו במלחמה בקרטלים, הוא זה ששוחד על ידי אמדו. מאבקה של נונייס מוכתר ככישלון בסוף העונה כאשר גורמים רבי השפעה במקסיקו ובארצות הברית חברו כדי להפסיק את החקירות נגד גונסלס והוא נפטר בלי שנחקר או שילם על פשעיו הרבים בשנת 2001.

ב. ויקטור טאפיה (לואיס ג'רארדו מנדס) הוא שוטר עני במשטרת חוארס שבמקביל עושה כסף מהצד גם אצל ארגוני הפשיעה והקרטלים באזור, ובשיא הוא עובד קרוב לאחיו של אמדו. אבל במקביל תלונות של שכנתו על היעלמותה של בתה הנערה, דוחפת אותו לביצוע מחקר עצמאי אחר חטיפתה ורציחתה וכן רצח מאות נערות באותו עשור[4]. במהלך מחקרו העצמאי הוא נאלץ בחוסר רצון לשתף פעולה עם ה-DEA מה שמניב מספר הישגים מודיעיניים, אך טאפיה לבסוף נחשף ומחוסל בסוף העונה. כמו נונייס, גם טאפיה נכשל במאבקו ורצח הנשים באזור חוארס נמשך עד היום.

העונה מסתיימת עם הפנמתו של ברסלין שגם הוא נכשל במאבקו ומעדיף לחזור להתמקד בהשתחלות לארגוני סחר בסמים בארצות הברית. מצד הקרטלים, חלק ניכר מהדמויות הראשיות מתו, חוסלו או ירדו מהבמה: אמדו מת על שולחן הניתוחים, אזול חוסל בידי קרטל טיחואנה, רמון אריאנו פליקס (מנואל מסלבה) חוסל בידי עמנואל "אל מאיו" זמבדה (אלברטו גרה) בשעה שהיה בדרכו לחסל אותו. אל-מאיו התחיל את העונה כסוחר הקנאי לעצמאותו אך נגרר למלחמת הקרטלים וכעת הפך לשותף של אל צ'אפו בהנהגת קרטל סינלואה, בזמן שהאחרון הדיח את שותפיו הוותיקים דון-נטו והקטור פאלמה, ומתכנן להשתלט על חוארס שנותרה חסרת הנהגה אחרי מותו של אמדו.

שחקנים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מייקל פנייה
דייגו לונה
השחקנים מייקל פנייה (מימין) ודייגו לונה מגלמים את התפקידים הראשיים

דמויות משניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-6 בספטמבר 2016, כמה ימים לאחר שידור העונה השנייה של "נרקוס", הסדרה חודשה על ידי נטפליקס לשתי עונות נוספות.[5] הפקת העונה הרביעית החלה במקסיקו בסוף 2017, לאחר שידור העונה השלישית. ב-18 ביולי 2018 נודע שהעונה הרביעית תופק כסדרה נפרדת עם צוות שחקנים חדש ותיקרא "נרקוס: מקסיקו".[6]

ליהוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2017 מייקל פנייה ודייגו לונה הוכרזו ככוכבי הסדרה.[7] ומספר ימים לאחר מכן מאט לטצ'ר לוהק אף הוא לתפקיד בסדרה[8] ובהמשך הוכרז על צירופם של אריק ניומן כמפיק, עם טנוץ' הוארטה מחיה, חואקין קוסיו, תרזה רואיס, אליסה דיאז וחוסה מאריה יאזפיק שיגלמו תפקידים משניים.[9]

לצוות הצטרפו גם הבמאים המקסיקנים אמאט אסקלאנטה ואלונסו רואיספלאציוס כבמאים לכמה פרקים, עם אנדי באיס הקולומביאני שביים אף הוא כמה פרקים בסדרה.

רצח מנהל הלוקיישנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-15 בספטמבר 2017 דווח כי נמצאה גופתו של אחד ממנהלי הלוקיישנים של הסדרה, קרלוס מוניוז פורטל, כשהוא ירוי ברכבו במרכז מקסיקו, סמוך לטמסקאלפה.[10][11][12][13] דובר התובע הכללי המקסיקני הודיע כי אין עדים וכי הרשויות ימשיכו לחקור.[14] הועלתה האפשרות לפיה הוא נרצח על ידי סוחרי סמים מקסיקנים[15] אך תעלומת מותו נותרה בלתי פתורה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נרקוס: מקסיקו בוויקישיתוף

ביקורות

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "נרקוס" חוזרת השנה לעונה רביעית, באתר ‏מאקו‏, 19 ביולי 2018
 2. ^ Russell, Scott (6 בספטמבר 2018). "A New Empire Rises in First Teaser for Narcos: Mexico, Coming to Netflix in November". Paste. נבדק ב-6 בספטמבר 2018. {{cite web}}: (עזרה)
 3. ^ קדימון הסדרה
 4. ^ 11 שנים, עיר אחת, 370 נשים שנאנסו ונרצחו, באתר הארץ, 17 באוגוסט 2003
 5. ^ Narcos Renewed for Two More Seasons, Entertainment Weekly
 6. ^ Netflix Releases First Look at Reset 'Narcos: Mexico', The Hollywood Reporter
 7. ^ 'Narcos' Season 4 to Star Michael Peña, Diego Luna, Variety
 8. ^ 'Narcos': Matt Letscher Joins Netflix Drama As Series Regular For Season 4, Deadline Hollywood
 9. ^ 'Narcos' Showrunner Reveals Key Cast Members Joining Season 4 (EXCLUSIVE), Variety
 10. ^ אתר למנויים בלבד מנהל הלוקיישנים של "נרקוס" נורה למוות במקסיקו, באתר הארץ, 17 בספטמבר 2017
 11. ^ חבר צוות ב"נרקוס" נרצח במקסיקו
 12. ^ La violencia en México supera a la ficción, דיווח (בספרדית)
 13. ^ אתר למנויים בלבד Our Foreign Staff, ‏'Narcos' filmmaker shot dead scouting for locations in rural Mexico, The Telegraph, 17 September 2017
 14. ^ Netflix scout for Narcos TV show found shot dead in Mexico
 15. ^ Narcos location scout shot dead in Mexico, www.bbc.co.uk