לדלג לתוכן

ספין אוף (תקשורת ובידור)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף סדרת בת)

ספין-אוףאנגלית: Spin-off), או "יצירת בת"[1], היא כל יצירת סיפורת, כגון סרט קולנוע, תוכנית טלוויזיה (סרט או סדרה, הנקראת גם "סדרת בת"[2][3]), תוכנית רדיו, משחק מחשב או משחק וידאו, שנגזרת מיצירה קודמת. הלשונאי רוביק רוזנטל הגדיר את המושג "ספין אוף" כ”מוצר נלווה למוצר נפוץ ומצליח, בדרך כלל סדרת טלוויזיה או סרט”[4].

יצירת ספין-אוף מתמקדת בפיתוח מרכיבים מהיצירה המקורית: דמויות, פרטים, נושאי עיסוק או אירועים שהיו משניים ביצירה המקורית, עומדים במרכז עלילת היצירה החדשה (כגון: דמות משנה מקורית שהופכת לדמות ראשית). על אף הקשר ליצירה קיימת, ספין-אוף מתקיימת כיצירה העומדת בפני עצמה, במובן שהקהל יכול להבינה בלי להכיר את עלילת היצירה הקיימת. הספין-אוף אף יכול לערב מעבר ממדיה אחת לשנייה. סדרת טלוויזיה כלשהי המהווה ספין-אוף ליצירה קיימת נקראת סדרה בת.

ספין-אוף של תוכנית טלוויזיה מתוך סרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטי טלוויזיה וסדרות טלוויזיה שנגזרים מסרטי קולנוע, לרוב סרטים שהצליחו במיוחד, והעיבוד הטלוויזיוני שואף להיבנות מהצלחתם. ייתכן שדמויות משנה מהסרט המקורי יהפכו לראשיות בתוכנית הטלוויזיה, אך יתרה מכך, סדרת טלוויזיה מאפשרת להעמיד בכל פעם דמות אחרת במרכז ולפתח אותה, וליצור אירועים חדשים באותו יקום בדיוני.

דוגמה מובהקת לסדרת ספין-אוף כזו היא הסדרה "תהילה" שנגזרה מסרט קולנוע באותו שם משנת 1980, ושודרה בין השנים 1982–1987. הסרט והסדרה התרחשו באותו יקום בדיוני: קורותיהם של תלמידים ומורים בבית ספר תיכון לאמנויות הבמה בניו יורק. כמה משחקני הסרט אף גילמו את דמויותיהם בסדרה.

דוגמאות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שני סרטי טלוויזיה שצולמו באמצע שנות ה-80 הוקדשו לניצולים אנושיים שונים שהגיעו לפלנטה של האִיווֹקים ממלחמת הכוכבים - פרק 6: שובו של הג'דיי (1983). סרט הטלוויזיה השני שבהם היווה בעצמו מקור לספין-אוף – סדרה מצוירת על האִיווֹקים בינם לבין עצמם (1985).
 • סדרת האנימציה "הפינגוונים ממדגסקר", מהווה ספין-אוף לסרט "מדגסקר" (2005). הסדרה מגוללת את עלילות ארבעת הפינגווינים מהסרט לאחר שהגיעו לגן החיות בניו יורק.

ספין-אוף של סרט מתוך תוכנית טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוצרי תוכניות טלוויזיה שצוברות פופולריות לעיתים מעוניינים להביא אותן גם אל המסך הגדול כדי לתת להם "חותמת קולנועית". הסרט אמור להוות מעין פרק חד פעמי וחשוב במיוחד שמתמקד בצדדים בעלילה שלא נחשפו קודם לכן. סרט כזה מוגדר "ספין-אוף" רק מעצם המעבר ממדיה אחת לשנייה, גם אם למעשה מדובר באותן דמויות ובאותה עלילה.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספין-אוף של סרט מתוך סרט אחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמאות בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספין-אוף של תוכנית בטלוויזיה מתוך תוכנית טלוויזיה אחרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטלוויזיה, יצירת סדרות-בנות אופיינית לקומדיות מצבים, אך דוגמאות לסדרות כאלו מצויות גם ב"אופרות סבון" דרמות, סדרות ילדים וסדרות מתח.

רוב הסדרות-הבנות נוצרות על בסיס אימוץ דמות משנה בסדרה קיימת או מעבר של דמות מרכזית בתוכנית קיימת לתוכנית נפרדת, בה הן תופשות את המקום המרכזי. לעיתים קרובות, ממשיכה הסדרה המקורית לרוץ בלעדי הדמויות, כאשר לעיתים קרובות יש "הצלבה" של דמויות, כאשר דמויות מהתוכנית האחת מתארחות בתוכנית השנייה. כאשר סדרה-בת נוצרת במקביל לסדרה קיימת, נפוץ גם המנהג של שילוב הדמויות שתופענה בסדרה-הבת באפיזודה אחת או שתיים בסדרה-האם, כדי לערוך לצופים היכרות עמן.

במקרים אחרים, דמויות קבועות בסדרה כלשהי ממשיכות לסדרה משלהן אחרי תום הסדרה הקיימת. ברוב המקרים, הסדרה החדשה מתבססת על האופי המוכר של הדמויות, ובמקרים אחרים נחשפים צדדים אחרים שלהן. ברוב המקרים, מתנהלת הסדרה החדשה באתר ובסביבה שונים מאלו של הסדרה הקודמת.

מקרה שלישי, נפוץ אף הוא, הוא של סדרה-בת המתבססת על הסביבה והרעיון הבסיסי של סדרה קיימת, אך כוללת דמויות שונות לחלוטין. דוגמה טיפוסית לכך היא סדרות כמו "מסע בין כוכבים" או "חוק וסדר". גם חלק ניכר מתוכניות המציאות מבוססות על דגם דומה.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות שיש להן סדרות בת רבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמאות מישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספין-אוף בו-זמני (סימולטני; "סיידקוול")[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת ספין-אוף בו-זמנית, או סיידקוול[8], היא המשכון שמתרחש ביקום משותף ובמסגרת זמן כרונולוגית משותפת עם יצירה קיימת, אך העלילות נפרדות והדמויות שונות ומתפתחות בפני עצמן. המונח האנגלי: Sidequell, הוא הלחם בסיסים של המילים Side (בעברית: צד, כחלק מהביטוי "צד בצד") ו-Sequel (המשכון)[9]. עם זאת, ייתכן שדמויות מהעלילות המקבילות ייפגשו מאוחר יותר, על אף שכל אחת מתפתחת באופן עצמאי[8].

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דייוויד פיפלס שהשתתף בכתיבת התסריט של "בלייד ראנר" (1982), וכתב את חייל קטלני (אנ') משנת 1998, הסביר ש"חייל קטלני" הוא סיידקוול ל"בלייד ראנר", משום ששתי העלילות מתרחשות באותו יקום בדיוני, ואלמנטים מקדמי עלילה מ"בלייד ראנר" יושמו ב"חייל קטלני". עם זאת, "חייל קטלני" לא נחשב להמשכון רשמי משום שהוא לא הוכר על ידי מחזיקי זכויות היוצרים של היקום של "בלייד ראנר"[10].
 • "זהות גנובה" שיצא בשנת 2012 כספין-אוף של "זהות אבודה" (2007) נחשב לסיידקוול, משום שאירועים משני הסרטים מתרחשים סימולטנית בתוך אותה מסגרת כרונולוגית[11].
 • משחק המחשב "Infamous First Light" "(אנ')" הוא סיידקוול של "Infamous Second Son" (אנ')[12], ובו דמותה של אביגיל "פץ'" ווקר, ששימשה דמות משנה במשחק הקודם, היא אוואטר של השחקן, ומספרת את סיפורה מפרספקטיבה של צד שלישי. עלילות שני המשחקים מתרחשות בשנת 2016, שבע שנים אחרי אירועי "Infamous 2" (אנ').

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הגדרה באתר מילוג
 2. ^ סדרת בת ל"האנטומיה של גריי", באתר ynet, 22 בפברואר 2007
 3. ^ שגיא בן נון‏, לאור הצלחת "אבירם כץ", בכאן 11 מתכננים סדרת בת שתתמקד בדמויות המשנה, באתר וואלה‏, 14 בפברואר 2023
 4. ^ רוביק רוזנטל, מילון הסלנג המקיף, ישראל, כתר, פברואר 2018, עמ' 267
 5. ^ רועי אבן, ‏הכישוף שאינו נגמר, באתר ‏מאקו‏, 23 בינואר 2020
 6. ^ משה אבוטבול, לראשונה בישראל: סרט טלוויזיה באורך מלא לסדרה מצליחה, באתר פרוגי, ‏24 בנובמבר 2016
 7. ^ גנחה – פלישת הזומבים: הסרט המלא, סרטון בערוץ "ניקלודיאון", באתר יוטיוב, 29 בדצמבר 2016
 8. ^ 1 2 Simultaneous Arcs aka: Sidequel. TV Tropes
 9. ^ Barrett, Grant.sidequel. A Way of Words, December 4, 2006
 10. ^ Ackroyd, Tony. FILMS: Blade Runner. BoardGameGeek, June 15, 2007
 11. ^ Anders, Charlie Jane. 6 Types Of Movies We Never Want To See Again. Gizmodo, october 20, 2014
 12. ^ Potter, Aaron. Five Standalone 'Sidequels' That Are Better Than The Main Series. Kotaku, January 19, 2018