סוסון-ים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף סוסון ים)
קריאת טבלת מיוןסוסון-ים
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: מקריני סנפיר
מחלקה: גרמיים
סדרה: אבובונאים
משפחה: אבובוניים
תת־משפחה: סוסוני ים
סוג: סוסון ים
שם מדעי
Hippocampus
רפינסק, 1810
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
סוסון ים דורבני במצרים
סוסון ים בהריון
זוג סוסוני ים שוחים
מהקטנים שבסוסוני הים - סוסון הים הננסי.

סוסון-ים[1] (שם מדעי: Hippocampus) הוא סוג של בעל חיים ימי הנמנה עם משפחת האבובוניים (משפחה בה חברים גם סוסון עשב וסוסון האצה) ומתת-משפחת סוסוני ים. סביבתם הטבעית של סוסוני הים היא אזורי צמחייה ימית. סוסוני ים נפוצים ליד חופים ובשוניות אלמוגים שבהם שורר אקלים טרופי או סובטרופי. הם נפוצים באוקיינוס השקט, באוקיינוס האטלנטי ובאוקיינוס ההודי ובשלוחותיו, כולל מפרץ אילת.

אורך גופו יכול לנוע בין 13 מ"מ במין סוסון ים דניס (Hippocampus denise) ל-35 סנטימטר. סוסוני הים נודעים כבעלי החיים בהם זכרים מסוגלים להתעבר. שמו של סוסון הים ניתן לו בשל דמיון פניו לפני הסוס.

גופם מכוסה בלוחיות קשות וזנבם חסר סנפיר ומשמש לאחיזה ולא לשחייה - שכן סוסון הים נחשב כדג בעל כישורי שחיה נמוכים ביותר, ומרבית הזמן הוא אוחז באמצעות זנבו צמחי מים על מנת שלא להיסחף. הם ניזונים מסרטנים קטנים, תולעים וזחלי רכיכות שאותם הם צדים במים או שואבים מעל אצות.

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לאבוביים קרוביהם, סוסוני הים הזכרים נכנסים למעין הריון. (בניגוד ליונקים, בהם הנקבות נכנסות להריון).

בעת עונת הרבייה לופתים הזכר והנקבה זה את זה בזנבם. הזכר מנפח כיס עור (אין לו רחם), הנמצא מתחת לבטנו ורוקד ריקודים לנקבה במשך שעות.

הפריית סוסון הים היא הפריה פנימית. בסוסון הים קיימת הזדווגות, הנקבה מטילה את ביציה לכיס הדגירה הנמצא על בטנו של הזכר. בזמן העברת הביצים אל הכיס, הזכר מפרה אותן. עם תום ההטלה נשמרות הביצים בכיס הדגירה אצל הזכר. מספר הביצים בכיס יכול להגיע לכ1500 ביצים.

הדגיגים מתפתחים בכיס שמתחת לבטנו של הזכר. בכיס מופיעות בלוטות עור המספקות מזון לביצים. העוברים מתפתחים בכיס הדגירה במשך כארבעה שבועות. ככל שהם גדלים הכיס הולך ותופח. כאשר הושלמה התפתחות העוברים נפתח כיס הדגירה וסוסוני הים הזעירים יוצאים לים.

מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוסוני ים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל קיימים חמישה מינים של סוסוני ים:[2]

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]