סוסון ים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgסוסון ים
Hippocampus.jpg
סוסון ים
מיון מדעיעריכה
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: גרמיים
סדרה: אבובנאים
משפחה: אבובוניים
תת־משפחה: Hippocampinae
סוג: סוסון ים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Hippocampus
רפינסק, 1810
סוסון ים בהריון
זוג סוסוני ים שוחים

סוסון ים (שם מדעי: Hippocampus) הוא דג הנמנה עם משפחת האבובוניים (משפחה בה חברים גם סוסון העשב וסוסון האצה). סביבתם הטבעית של סוסוני הים היא אזורי צמחייה ימית. סוסוני ים נפוצים ליד חופים ובשוניות אלמוגים שבהם שורר אקלים טרופי או סובטרופי. הם נפוצים באוקיינוס השקט, באוקיינוס האטלנטי ובאוקיינוס ההודי ובשלוחותיו, כולל מפרץ אילת.

אורך גופו יכול לנוע בין 13 מ"מ במין סוסון ים דניס (Hippocampus denise) ל-35 סנטימטר. סוסוני הים נודעים כבעלי החיים בהם זכרים מסוגלים להתעבר. שמו של סוסון הים ניתן לו בשל דמיון פניו לפני הסוס.

גופם מכוסה בלוחיות קשות וזנבם חסר סנפיר ומשמש לאחיזה ולא לשחייה - שכן סוסון הים נחשב כדג בעל כישורי שחיה נמוכים ביותר, ומרבית הזמן הוא אוחז באמצעות זנבו צמחי מים על מנת שלא להיסחף. הם ניזונים מסרטנים קטנים, תולעים וזחלי רכיכות שאותם הם צדים במים או שואבים מעל אצות.

לסוסון ים אין קיבה לכן המזון עובר בגופו מהר מאוד.

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת עונת הרבייה לופתים הזכר והנקבה זה את זה בזנבם. הזכר מנפח כיס עור הנמצא מתחת לבטנו ורוקד ריקודים לנקבה במשך שעות.

הפריית סוסון הים היא הפריה פנימית. בסוסון הים קיימת הזדווגות, הנקבה מטילה את ביציה לכיס הדגירה הנמצא על בטנו של הזכר. בזמן העברת הביצים אל הכיס, הזכר מפרה אותן. עם תום ההטלה נשמרות הביצים בכיס הדגירה אצל הזכר. מספר הביצים בכיס יכול לנוע בין 10–300 ביצים.

הדגיגים מתפתחים בכיס שמתחת לבטנו של הזכר. בכיס מופיעות בלוטות עור המספקות מזון לביצים. העוברים מתפתחים בכיס הדגירה במשך כארבעה שבועות. ככל שהם גדלים הכיס הולך ותופח. כאשר הושלמה התפתחות העוברים נפתח כיס הדגירה וסוסוני הים הזעירים יוצאים לים. פרט לסוסון הים, גם האבובון הוא בעל החיים אצלו הזכר הוא אשר נכנס להריון ונושא את העובר עד להתפתחותו.

מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]