סטרוגנזה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סטרוַגנזה היא סדרת פנטזיה שכתבה הסופרת האנגלית מרי הופמן. היא בת שישה ספרים (מתוכם רק שלושת הראשונים יצאו לאור בעברית נכון ל-2019), כאשר לכל ספר גיבור אחר, שחי בלונדון במאה העשרים ואחת ומגלה שהוא סטרווגנזי - אדם שיכול לנסוע באמצעות קמע בין שני עולמות - העולם שלנו, ועולם מקביל בארץ טאליה (המקבילה של איטליה) במאה השש עשרה. הסדרה התחילה כטרילוגיה אך בעקבות פופולריותה הופמן כתבה עוד שלושה ספרים (שלא תורגמו לעברית).

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיעה בין עולמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הספר הראשון, הנסיעה בין העולמות ("סטרוגנזה") החלה כאשר הפתח בין שני העולמות נוצר (במקרה) במהלך ניסויי האלכימאי דוקטור ויליאם דתרידג', איש בן המאה השש-עשרה מלונדון שבעולמנו. לאחר מספר שנים בהן נסע דתרידג' בקביעות בין העולמות, הוצא נגדו כתב אישום בעולמו והוא היה אמור להיות מוצא להורג באשמת כישוף. כדי להנצל מגזר הדין הוא ברח לטאליה, ולאחר שגופו מת בעולמו המקורי, הוא 'הותק' (כלומר מת בעולמו ועבר לחיות בעולם האחר) לטאליה ומאז חי שם.

דתרידג' לימד בטאליה אנשים נוספים לנסוע בין העולמות - כל סטרוגנטי עובר את המסע בין שני העולמות כאשר הוא נרדם כשהוא חושב על העולם שאליו הוא רוצה להגיע, ומחזיק בידו את הקמע שלו - חפץ כלשהו מהעולם האחר. הלילות כאן מקבילים לימים שם ולהפך, כך שהוא מגיע לעולם האחר ביום אם יצא בלילה. למרות הגעתו לעולם האחר, סטרוגנטי בעולם אורח (יש גם סטרווגנטים המגיעים מטאליה לאנגליה) יהיה ללא צל ויעלם ברגע שיחזור לעולמו, בעוד שבעולמו הוא יישן בלי שיהיה אפשר להעירו כל עוד הוא מחוץ לעולמו.

השער בין העולמות מתערער כתוצאה מ"התקה" של אדם מעולם לעולם - כך, למשל, לאחר ההתקה של דתרידג' העולם שלנו נע בקצב מהיר בהרבה מהעולם השני, וכך נוצר הבדל של 400 שנה בין טאליה ללונדון לפני שהצליחו לייצב את השער.

טאליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טאליה, ארץ מקבילה לאיטליה של עולמנו, היא הארץ בעולם המקביל שאליה מגיעים כל גיבורי הסיפור. לעולם המקביל היסטוריה שונה מזו שלנו - בעולמנו, על פי המיתולוגיה בסכסוך בין רמוס ורומולוס (האחים אשר הקימו את רומא), רצח את רמוס את רומולוס, בעוד שבטאליה רמוס הביס - אך לא הרג - את רומולוס, ושניהם הקימו ערים שונות. כתוצאה מכך, יש מספר הבדלים: שמות הערים שונים, המתכת היקרה בעולם המקביל היא כסף ולא זהב, העולם המקביל מעט מפותח יותר משלנו, והדת מכילה שילוב של אמונות אליליות ואסטרולוגיות עם חלקים מהנצרות (למשל, העיר רמורה מחולקת לפי גלגל המזלות, אך גם יש בה כנסייה; הטאלים סוגדים לאלה - שהיא גם מתייחסת למזל בתולה (בטאליה מזל הגבירה) וגם לדמותה של מריה הקדושה).

עלילת הספרים מתרחשת בכמה ערי מדינה חשובות בטאליה:

בלצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלצה היא המקבילה הטליאנית לוונציה. שמה הנוסף הוא עיר המסכות, מכיוון שכל אישה לא נשואה מעל גיל שש-עשרה שחיה שם חייבת לחבוש מסכה. כמו ונציה גם בלצה מורכבת מתעלות ואיים.

בלצה היא אחת מערי המדינה החופשיות היחידות (כלומר שלא בשלטון משפחת די-צ'ימיצ'י, (הכימאים בטאלית) המקבילה לבית מדיצ'י האיטלקי - המשפחה מנסה שוב ושוב לשלוט גם בבלצה, אך ללא הצלחה), ושולטת בה דוכסית - בספר הראשון דוכסית בשם סילביה, אך בסוף הספר היא מביימת את מותה ופורשת מתפקידה, ובמקומה מושלת בתה אריאנה.

רמורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רמורה היא עיר המדינה המקבילה לסיינה. העיר מחולקת לשנים עשר חלקים ("שנימעשרונים"), שכל אחד מהם מייצג הן את גלגל המזלות (בשינויים קטנים: מזל טלה הופך לאיל, מזל בתולה לגבירה, ומזל אריה ללביאה), והן את אחת מערי המדינה של טאליה. שמה הנוסף של העיר הוא עיר הכוכבים, בגלל מרוץ הכוכבים הנערך בה מדי שנה במרכז העיר. במרוץ כל אחד מהשנימעשרונים שולח סוס ורוכב, אשר ייצגו אותו במרוץ. הזוכה יביא לשנימעשרון שלו (ולעיר אותה הוא מייצג) הרבה תהילה וגם פרס כספי.

העיר רמורה נמצאת תחת שליטת בית די-צ'ימיצ'י, והיא אחת הערים המרכזיות של המשפחה (השנייה בגודלה) ומקום משכנו של האפיפיור (שגם הוא מבית די-צ'ימיצ'י).

ג'יליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'יליה מוזכרת לראשונה בספר השני, אך מופיעה רק בספר השלישי. היא מקבילה לפירנצה, שמה השני הוא עיר הפרחים, ותרגום שמה הראשון בטאלית (שפת ארץ טאליה) הוא חבצלת. גם ג'יליה נמצאת תחת שלטון בית די-צ'ימיצ'י, וזו העיר המרכזית שלהם, שם הדוכס הגדול גר - אך יש בה משפחה חזקה נוספת, משפחת נוצ'י. העיר גדושה פרחים, כנובע משמה, והיא מפורסמת באמצעות בשמים, התרכובות וגם הרעלים שהיא מייצרת.

ערים נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערים אלו אינן משמעותיות במשך הספרים הראשונים, וחלקן אף לא מוזכרות:
מורטמורנטו- עיר המגדלים (מקבילה למורטג'יאני),

פאדביה- עיר הסודות (מקבילה לפדובה),

וולנה- עיר המוזיקה (מקבילה לפרארה),

בלונה- עיר החלומות (מקבילה לבולוניה),

פורטזה- עיר החרבות (מקבילה ללוקה),

כלאס- עיר האניות (מקבילה לרוונה),

מורסקו- עיר בנות הים (מקבילה לפיזה),

רומולה- עיר הדרקונים (מקבילה לרומא),

וקיטאנובה- עיר האש (המקבילה לנאפולי)

הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד כה יצאו לאור שישה ספרים. שלושת הראשונים יצאו לאור בעברית:

עיר המסכות (העלילה מתרחשת בבלצה - המבוססת על ונציה)

עיר הכוכבים ( המתרחש ברמורה - המבוססת על סיינה)

ועיר הפרחים (המתרחש בג'יליה - פירנצה), ואילו שלושת האחרונים עוד לא תורגמו -

עיר הסודות (פדאביה-פדובה)

עיר האניות (קלאס/קלאסה - רוונה)

ועיר החרבות (פורטזה-לוקה).

עיר המסכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיר המסכות הוא הספר הראשון בסדרה. הוא מתאר את סיפורו של לוסיאן מלהולנד, נער בן שש-עשרה חולה סרטן, אשר מקבל מחברת מאביו שמתגלה כקמע מעבר. לוסיאן נרדם עם המחברת בידו, ובלילה מגיע לביתו של רודולפו, אחד מגדולי הסטרוגנטים ורב-מג, אשר נמצא בבלצה- עיר המסכות. בעולם החדש לוסיאן מרגיש טוב, שערו המתולתל, אשר נשר בעקבות הטיפולים, צמח חזרה, ונדמה היה שלא חלה מעולם. לפי עצתו של רדולפו הוא משנה את שמו ללוצ'יאנו, והוא מכיר את אריאנה- נערה בגילו מהאיים. בהמשך הסיפור מתגלים פרטים שמשנים את התמונה: רינאלדו די-צ'ימיצ'י, שגריר המשפחה בבלצה, בעזרת אנריקו, המרגל בגלימה הכחולה, מנסה להרוג את הדוכסית, והוא מגלה שלוסיאן הוא סטרווגנטי מכשף, ומנסה לכלוא אותו. אריאנה מתגלה כילדה מאומצת, כאשר אמה המאמצת היא בעצם דודתה. אמה האמיתית היא סילביה הדוכסית, ואביה הוא עוצר הממלכה וחונכו של לוסיאן- רדולפו. רינאלדו חוטף את לוסיאן ולוקח ממנו את הקמע, ומביא למותו בעולם האמיתי, שם הוא נמצא בתרדמת ומחובר למכשירי הנשמה, משום שלבסוף הוריו מחליטים לנתק אותו מהמכשירים, ולוסיאן נפטר בעולמו ועובר לחיות בצורה ממשית בעולם של טאליה. בינתיים מנסה רינאלדו להרוג את הדוכסית באולם המראות. למזלה, הדוכסית, שקיבלה הודעה מוסווית מאימה, יודעת על כך שניסיון רצח עומד להתבצע, והיא משתמשת בכפילה, ג'וליאנה, שבגדה בה. ג'וליאנה נהרגה במקומה על ידי ארוסה אנריקו שלא ידע את זהותה, ומשום שהיא נעלמה הוא חשב שהיא ברחה עם מישהו אחר. הדוכסית החליטה שנמאס לה מתפקידה, וכך כולם חשבו שהיא באמת מתה. היא מורידה את המסכה, וחיה חיי שלווה יחד עם שומר ראש ובת לוויה. כדי שעצמאותה של בלצה לא תאבד למשפחת די-צ'ימיצ'י, אריאנה מתחרה על תפקיד הדוכסית מול פרנצ'סקה- נציגת משפחת די-צ'ימיצ'י אשר התחתנה עם אזרח בלצאני כדי לקבל זכות התמודדות על הדוכסות. אריאנה מנצחת לאחר שהיא חושפת את זהותה כבת הדוכסית ומתחילה את שלטונה כדוכסית החדשה של בלצה. לוצ'יאנו אומץ על ידי דוקטור דתרידג' ואשתו ונקרא עד סוף הסדרה לוצ'יאנו קרינאמורטה.

עיר הכוכבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיר הכוכבים, הספר השני בסדרה, מתאר את סיפורה של ג'ורג'יה או'גריידי- ילדה בת חמש-עשרה, אשר למדה באותו בית ספר עם לוסיאן (לוסיאן גדול לממנה בשנתיים, אבל הפער יצטמצם בעקבות ערעור השער מאז ההתקה שביצע לוסיאן). ג'ורג'יה היא ילדה בודדה, בעלת שיער קצוץ ולא מפותחת במיוחד. אביה עזב לאחר מות אחיה התינוק, ואמה התחתנה מחדש. חוץ מהאב החדש הצטרף למשפחה האח הגדול החדש ראסל, אשר מאמלל את חייה. ג'ורג'יה, בתור אוהדת סוסים מושבעת, רוצה לקנות פסלון סוס מכונף אטרוסקי. בתחילת הספר ג'ורג'יה אוספת מספיק כסף, והיא קונה את הסוס המכונף, אשר הופך לקמע שלה. באותו הזמן, בעיר רמורה בשניימעשרון של האייל, מולידים צ'זארה ואביו פאולו, ראש השניימעשרון, את מרלה- הסוסה המכונפת. סוסים מכונפים הם חיות נדירות מאוד, ונולדות רק פעם במאה שנים ומביאות לפי האמונה מזל טוב לשניימעשרון בו הם נולדים. פאולו וצ'זארה דואגים להעביר את הסוסה לסנטה פינה, כדי שלא יגנבו אותה לקראת מרוץ הכוכבים הקרב ובא, אך לא לפני שג'ורג'יה נרדמת כשהפסלון בידה, והיא מספיקה לראות את הסייחה שנולדה. באותו הזמן גם לוצ'יאנו (לוסיאן) מגיע גם הוא לרמורה יחד עם אביו המאמץ, כדי לארגן את הגעתה של ידידתו הדוכסית אריאנה מבלצה, לכבוד מרוץ הכוכבים. גם בני משפחת די-צ'ימיצ'י מגיעים בהמוניהם לעיר, כולל שתי דמויות חשובות- גייטאנו ואחיו הנכה פאלקו, אשר נפגע מתאונת רכיבה.

ג'ורג'יה מגלה שהיא סטרווגנטית, כמו לוצ'יאנו ופאולו. בהמשך הספר, מרלה נחטפת בידי אנריקו המרגל. גייטאנו ופאלקו נפגשים עם צ'זארה, ג'ורג'יה ולוצ'יאנו, מגלים את זהותם, ומוקסמים מסיפוריהם של ג'ורג'יה ולוצ'יאנו על הרפואה המתקדמת בזמן שלהם. הם מבקשים שפאלקו יבצע התקה ויוכל להבריא ולחזור ללכת. בינתיים גייטאנו נשלח ללוות את הדוכסית לרמורה, ולהציע לה נישואים בניגוד לרצונו. צ'זארה, אשר היה אמור להשתתף במרוץ הכוכבים, נחטף גם הוא בידי אנריקו כמה ימים לפני המרוץ. לוצ'יאנו הולך לשחררו, ובדרך מציל גם את מרלה, אך מאוחר מדי וצ'זארה כבר לא יכול להשתתף במרוץ הכוכבים. מי שמחליפה אותו, היא ג'ורג'יה, הידועה בטאליה בכלל כבן (בשל שערה הקצר) ששמו ג'ורג'יו גרדי. בזמן המרוץ, צ'זארה חוזר לעיר על גבי הסוסה המעופפת. כל הפרשים הנדהמים עוצרים את סוסיהם ונושאים מבט אל הסוסה, רק גורג'יה, שמאלצת את עצמה לא להסתכל לשמים ממשיכה בתחרות ומנצחת בזכות הסחת הדעת שיצרה מרלה המופלאה.

הספר נגמר בהתקתו של פאלקו (שבעולמו החדש נקרא ניקולס דיוק), ואימוצו לבית מלהולנד (משפחתו של לוסיאן). עוברת שנה עד הפעם הבאה שג'ורג'יה מבקרת ברמורה, אך בגלל התקתו של ניקולס נוצר הפרש בין העולמות, ושם עבר רק חודש. לניקולס נקבע תור לניתוח ברגל, אשר יכול להבריא אותו מנכותו. גייטאנו מבקש את ידה של אריאנה, אך היא מורה לו להציע נישואים לאהובת ליבו- בת דודתו פרנצ'סקה הנאה, אשר התגרשה מבעלה שנכפה עליה בבלצה ושבה לרמורה. גייטאנו מבקש את יד פרנצ'סקה, והיא נענת בחיוב. הדוכס נותן להם את ברכתו ומתכנן עוד כמה חתונות של קרובי משפחתו. ניקולס מופיע עוד פעם אחת בטאליה בעזרת נוצה שהביאה לו ג'ורג'יה מכנפה של מרלה במהלך מרוץ הסוסים שעשו לכבודו. כולם חושבים שהוא רוח רפאים, והדוכס מתעלף.

עיר הפרחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיבור הספר השלישי הוא סקאי מדואוז, תלמיד כיתה י"א בעל אם חד הורית אשר חולה במחלה קשה המקשה עליה לתפקד, ולזמר פופ מפורסם בשם ריינבואו, אשר לפי ידיעתו של סקאי מעולם לא יצר איתם קשר. קמעו של סקאי הוא בקבוק בושם מקושט שנמצא בפתח ביתו ולוקח אותו לכנסייה בג'יליה, עיר הפרחים. הסטרווגנטי החונך של סקאי (כמו פאולו של ג'ורג'יה או רדולפו של לוסיאן) הוא סוליין, הנזיר הממונה על המעבדה בכנסיית סנטה מריה שבלב הכרמים. הוא מראה לו את המבוך השחור-לבן שבו עוברים הנזירים בשביל להירגע. סקאי מתחפש לפרח נזירים בשם האח סלסטינו פאסקולי. הוא מכיר שם את סנדרו, נער יתום צעיר העובד בתור מרגל אצל אנריקו, שהפך להיות רב מרגלים במשפחת די-צ'ימיצ'י. בינתיים בבלצה, לוצ'יאנו מקבל תואר אצילות על סיכול ניסיון רצח של הדוכסית הקודמת.

בינתיים בג'יליה ההכנות לחתונות מתחילות. שלושה זוגות עומדים להינשא ביום שלישי שלאחר חג הפסחא, וביאטריס, הבת הצעירה של הדוכס מתכננת אותן. חוץ מההכנות לחתונות, נוצר איום מצד משפחת נוצ'י, המשפחה שגודלה הכי מתקרב לגודלה של משפחת די-צ'ימיצ'י. קמילו נוצ'י, מנסה להרוג את הדוכס בעזרת פטריות רעל, אך סוליין וסקאי מצילים אותו. קרלו די-צ'ימיצ'י משיב מלחמה ורוצח את האח הצעיר ביותר, דויד, בעת שיצא בפעם הראשונה לטייל לבדו ברגל.

ג'ודיטה מיילה, היא פסלת ג'יליאנית מפורסמת, וגם סטרווגנטית, שמתבקשת לפסל את דמותה של אריאנה. למרות דרישתו של הדוכס ניקולו, לפסל את דמותה עם האמנה (שמכריזה שבלצה הופכת לאחת מערי המדינה של משפחת די-צ'ימיצ'י), היא מפסלת אותה מחזיקה בקצה מנדולה. ניקולו רוצה להציע נישואים לאריאנה, וכך העיר עליה היא מולכת תצטרף לערי המדינה שלו. בינתיים הוא שולח לה שמלה בידיעה שכאשר תגיע לעירו יספר לה רדולפו את החלטתו, ואם היא תלבש את השמלה זה יודיע לו שהיא מסכימה.

במקביל בעולמנו. סקאי מכיר את ג'ורג'יה (שהפחידה אותו בהתחלה) ואת ניקולס בתור הסטרווגנטים. הוא ניגש אליהם וברגע שחברתם אליס הולכת לרגע, הוא קורא לניקולס "פאלקו" וכך מאשר את זהותו. הוא גם מתאהב באליס, והם מתחילים לצאת. אמא שלו, רוזלינד, מתחילה לחבב את פול, אביה הגרוש של אליס. הסטרווגנטים מבינים שאין מספיק מהם בעיר כדי להגן על אריאנה ובני די-צ'ימיצ'י מפני אויבים פוטנציאליים. ביום החתונות. הם רוצים להביא גם את ניקולס וג'ורג'יה לג'יליה. סוליין וג'ודטה מגיעים לעולמנו ומנסים לשכנע את ג'ורג'יה וניקולס לקבל קמע חדש. ניקולס קל לשכנוע, כי ג'יליה היא העיר שלו מאז ומתמיד. ג'ורג'יה מסרבת לקבל קמע חדש בגלל שתצטרך להיפטר מהסוסון המכונף שלה וממשפחתו של פאולו. לאחר שהסטרווגנזים המבוגרים עוזבים, לוצ'יאנו מגיע בקושי ובסיכון רב ומציע לג'ורג'יה לרכוב על מרלה המהירה מרמורה לג'יליה ובחזרה כל יום.

אליס חושדת שסקאי בוגד בה עם ג'ורג'יה, בגלל שהוא מבלה המון זמן בחברתה ובחברת ניקולס. הם נאלצים לספר לה על טאליה, אך היא לא מאמינה. כדי להוכיח לה הם מבקשים מהסטרווגנזים הבוגרים רשות להביא לה קמע, כדי שתוכל לבקש פעם אחת בג'יליה. ג'ודיטה מיילה מתנדבת להביא לה קמע, והיא מביאה לה רישום של ג'ורג'יה. אליס מגיעה פעם אחת לבית המלאכה של ג'ודיטה, ומחליטה לא לחזור בייחוד לאור הסכנות הצפויות ביום החתונות אך מבינה את המצב בו נמצא סקאי. ריינבואו מחליט לבקר בפעם הראשונה את בנו סקאי, והוא מגיע יחד עם אשתו הרביעית לורטה, כדי לפגוש אחרי שבע עשרה שנה את רוזלינד.

אנריקו וסנדרו רואים את ניקולס וסקאי יוצאים מפגישת הסטרווגנזים ונדהמים לגלות שאין להם צל. אנריקו מתחיל לחשוד בנאמנותם של סוליין וסקאי למשפחת די-צ'ימיצ'י למרות הצלת חיי הדוכס. סנדרו שואל את סוליין לגבי הצל, וסוליין מספר לו על הסטרווגנזים. הגיעה השעה, והחתונות מתחילות. בהתחלה הכל טוב, וכולם מאושרים. אריאנה לא יודעת האם ללבוש את השמלה שניקולו הביא, התסמן את הסכמתה להינשא לו, ולכן מלבישה את המלווה שלה בשמלה ומתחפשת למלווה בעצמה, כך שהיא תלבש את השמלה ולא תבזה את משפחת די צ'ימיצ'י,אך גם לא תאשר את הצעת הנישואין של הדוכס כי לא היא זו שתלבש אותה. אבל אז מתחילה סופת גשמים, והאורחים האצילים נחבאים מהגשם. משפחת נוצ'י (הגברים) שולפים סכינים ופותחים בקרב נורא. קמילו די צ'ימיצ'י נוקם בקרלו על רצח את אחיו, ורוצח אותו בעזרת סכין. בעקבות הקרב נהרג קמילו נוצ'י,וגייטאנו, פאבריציו ופיליפו נפצעים אנושות. בת לוויתה של אריאנה נדקרת בחזה, מפני שהתוקף חשב אותה לדוכסית, אריאנה. לאחר הקרב הנורא מובלים כל הפצועים מופנים לבית היתומים הקרוב, כשהמים נערמים לגובה של יותר משני מטרים בחוץ. סקאי, לוצ'יאנו וסנדרו נשלחים להביא תרופות לפצועים, ומגלים שבלתי אפשרי להיכנס. סנדרו קטן הקומה משתחל מבעד לחלון לחדר של הנזיר סוליין וכמעט טובע לאור העובדה שהחדר מוצף מים והוא לא יודע לשחות. לבסוף הם מצליחים להוציא את התרופות הנחוצות וחוזרים ספוגי מים. לאחר שהגשמים מפסיקים ומפלס המים יורד, מגלה הדוכס ניקולו את בני משפחת נוצ'י מהעיר לנצח. הוא הולך לאריאנה כדי לדבר איתה על החתונה, והיא מסבירה לו מה עשתה ומסרבת. ניקולו מבין שהיא סרבה משום שהיא מאוהבת בלוצ'יאנו, ומזמין אותו לדו-קרב מתוך תאוות נקמה. לוצ'יאנו נענה להצעה לאחר התחבטויות רבות.

הדו-קרב מתחיל., והדוכס פוצע את לוצ'יאנו קלות. הם לוקחים הפסקה, ואנריקו, משרתו של ניקולו, מנצל את ההזדמנות כדי למרוח רעל בחרבו של אדונו, כך שניצחונו יהיה מובטח. אך הוא מביט הצידה אל אישה שרצה אל לוצ'יאנו, ומבין שזוהי הדוכסית הקודמת, וכי היא לא נהרגה כפי שחשב. אנריקו נזכר שג'וליאנה אהובתו שנעלמה, סיפרה לו שהדוכסית השתמשה בה ככפילה. הוא מחבר את המידע ומגלה את האמת, ומתוך תאוות נקם הוא מחליף בין החרב המורעלת לבין חרבו של לוצ'יאנו. בעקבות כך, הפציעה הקלה שפצע לוצ'יאנו את הדוכס מביאה למותו של ניקולו. בשניות האחרונות לחייו של הדוכס, פאלקו, בנו שברח וביצע התקה לעולם האמיתי, מתוודה לפניו וזוכה למחילה, אך עדיין מלא רגשות אשם משום שבכך שהביט עליו אביו, הוא יצר הסחה ואפשר ללוצ'יאנו לפצוע את אביו.

כמה ימים לאחר הדו-קרב נערכת חתונתם הנוספת של סילביה ורודולפו. בחתונה הקטנה משתתפים רק יודעי סודם, אך לתושבי בלצה הם מספרים את סיפור הכיסוי של סילביה, כדי שלא יגלו שזאת הדוכסית. לוצ'יאנו מגלה שפאבריציו הוציא את הצו הראשון שלו בתור דוכס: הוא מבקש במות לוצ'יאנו. לוצ'יאנו בורח מהעיר לבלצה, שם מחכה לו אריאנה. הוא מבין שהוא אוהב אותה ומציע לה להינשא לו, אריאנה נענית בחיוב.

עיר הסודות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הרביעי בסדרה מספר על מאט, סטרווגנטי דיסלקטי אשר הקמע שלו הוא ספר. הסיפור מתקיים בעיר פאדביה (פדובה בעולמנו), באוניברסיטה שבה לוצ'יאנו מתחיל ללמוד.

הסיפור עוקב אחרי לוצ'יאנו ואריאנה (אשר מבקרת אותו באוניברסיטה, מחופשת לבן) ואחרי מאט, הסטרווגנטי החדש, כאשר באותו הזמן משפחת די צ'ימיצ'י קרובים לפריצת דרך מסוכנת אל העולם המודרני.

עיר הספינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר החמישי בסדרה מספר על איזבל (בקיצור "בל") בעלת אח תאום הגדול ממנה ב10 דקות אשר מוכשר, נחמד ומוצלח ממנה בכל דבר. בשל כך היא מנסה שלא למשוך תשומת לב ומתמקדת באהבה לאומנות. היא מגיעה אל קלאס (classe, רוונהבעולמנו) עם הקמע שלה, שבר פסיפס. בקלאס היא נהפכת לחלק חשוב בהגנה על העיר, אשר מלאה בפיראטים, פסיפסים, סוחרים וכו', וסוף סוף איזבל מבינה את נקודות החוזק שלה לעומת אחיה התאום צ'ארלי.

עיר החרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר השישי והאחרון בסדרה מספר על לורה, אשר נוטה לפגוע בעצמה בסתר. הקמע שלה, פגיון כסף קטן, מביא אותה אל פורטזה (העיר לוקה בעולמנו) ושם היא פוגשת את לודו, המקסים והמושך, ומתאהבת בו. האהבה שלהם נעמדת למבחן כשלודו מנסה להפוך למלך של פורטזה ולורה מוצאת את עצמה נלחמת עם הסטרווגנטים נגדו.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדמויות כפי שמופיעות בסוף הספר עיר הפרחים.

סטרווגנטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוקטור ויליאם דתרידג' אלכימאי אליזבתני אשר גילה את הסטרווגנזה (המסע בין שני העולמות). מוכר בטאליה בשם גולילמו קרינאמורטה. מופיע לראשונה בספר הראשון.
רודולפו רוסי עוצר בלציה,בעלה של סילביה ואביה של אריאנה.
לוצ'יאנו קרינאמורטה (לשעבר לוסיאן מלהולנד בנם המאומץ של דתרידג' ולאונרה. שולייתו ועוזרו של רודולפו.)
האח סוליין פאבריאנו נזיר ורוקח בכנסיית סנטה מריה שבלב הכרמים. .
ג'ודיטה מיילה פסלת מפורסמת בג'יליה.
סקאי מדואוז (הידוע בטאליה בתור האח סלסטינו פאסקולי או האח טינו תלמיד כיתה י"ב.
ג'ורג'יה או'גריידי תלמידת כיתה י"ב.
ניקולס דיוק (לשעבר פאלקו די-צ'ימיצ'י) תלמיד כיתה י.

משפחת די-צ'ימיצ'י[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניקולו דוכס ג'יליה. נהרג בסוף הספר השלישי.
פאבריציו בנו הבכור והדוכס אחריו.
קרלו בנו השני. נהרג על ידי קמילו נוצ'י.
גייטאנו בנו השלישי.
ביאטריס בתו.
פרדיננדו האפיפיור לנינט השישי ונסיך רמורה.
רינאלדו עוזרו של האפיפיור ואחיינו, לשעבר שגריר רמורה בבלצה.
אלפונסו דוכס וולנה, אחיו הבכור של רינאלדו.
קתרינה מוולנה אחותו הצעירה של רינאלדו, מאורסת לנסיך פאבריציו.
איזבלה אלמנתו של דוכס וולנה.
ז'אקופו נסיך פורטצה.
הנסיכה קרולינה אשתו.
לוצ'יה בתם הבכורה, נישאה לנסיך קרלו והתאלמנה ביום חתונתה.
ביאנקה בתם הצעירה, מאורסת לדוכס אלפונסו מוולנה.
פרנצ'סקה מבלונה נישאה לנסיך גייטאנו.

משפחת נוצ'י[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתיאו נוצ'י סוחר צמר עשיר.
גרציאלה אשתו.
קמילו בנם הבכור. נהרג בקרב בסוף הספר השלישי
פליפו בנם השני.
דויד בן הזקונים.
אנה ולידיה בנותיהם

דמויות נוספות בטאליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סילביה בליני לשעבר דוכסית בלצה. לאחר ניסיון התנקשות לא מוצלח היא מעמידה פנים שנהרגה,וסיפור הכיסוי שלה הוא שהיא אלמנה אמידה מפאדאביה.
גווידו פארולה המשרת ושומר הראש שלה, הספר הראשון ניסה לרצוח אותה לבקשת רינאלדו די צ'ימיצ'י שניצל את מצבו הכספי העלוב ושיחד אותו,אך הוא מתחרט ומוכן לקבל עונש מוות,שלא קיבל.
סוזנה בת לוויתה שבאה בסודה לאחר שהוכיחה את נאמנותה.
אריאנה רוסי דוכסית בלצה, בתם של סילביה ורודלופו.
ברברה בת לוויתה
פאולה בליני סבתא של אריאנה, טוות תחרה מהאי בורלסקה בבלצה
אנריקו פוג'י רב המרגלים של הדוכס ניקולו.
סנדרו יתום העובד עבור אנריקו.
פרנקו השוליה הראשי של ג'ודיטה מיילה.
האח טוליו הנזיר הממונה על המטבח בסנטה מריה שבלב הכרמים.
גבאסי האדריכל של הנסיך ניקולו.
אאורליו ויווידה נגן נבל, בן שבט המנוש.
רפאלה ויווידה בת לוויתו, בת שבט המנוש.
פרטלו כלב תערובת שאומץ בידי סנדרו.

ג'וליאנה הייתה כפילה של סילביה בתקופת כהונתה,גילתה את סודה ונהרגה בניסיון ההתנקשות השני על ידי ארוסה,שלא ידע את זהותה אלא חשב שהיא הדוכסית.

דמויות נוספות באנגליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוזלינד מדואוז אמו של סקאי, ארומתרפיסטית
ריינבואו וורייר (לשעבר קולין פק) "לוחם הקשת בענן" או ריינבואו בקיצור, אביו של סקאי.
גאס רובינסון סוכנו.
לורטה אשתו הרביעית.
גלוריה פק אמו של ריינבואו.
ג'ויס מדואוז אמה של רוזלינד.
רמדי החתולה של סקאי.
אליס גריבס החברה הכי טובה של ג'ורג'יה. מאוהבת בסקאי והחברה שלו.
פול גריבס אביה.
ג'יין סקוט אמה, גרושתו של פול.
לורה החברה הכי טובה של רוזלינד, עוזרת פלמנטרית.
ויקי מלהולנד אמו המאמצת של ניקולס, אמו של לוסיאן ומורה לכינור. חושבת שלוסיאן נפטר ממחלת סרטן,אבל זכתה לראותו בהבזקים בפעמים בהם היה מוכן נפשית לבקר שוב במולדתו.