SIGMA 155

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף סיגמא 155)
SIGMA 155
מידע כללי
סוג תותח מתנייע, הוביצר
מדינה מפתחת ישראלישראל ישראל
מדינה מייצרת ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
יצרן אלביט מערכות
שנת ייצור 2021
דגם קודם ATMOS
מידע טכני
אורך 11.5 מ' עריכת הנתון בוויקינתונים
רוחב 2.49 מ' עריכת הנתון בוויקינתונים
גובה 3.5 מ' עריכת הנתון בוויקינתונים
משקל 36 טונה עריכת הנתון בוויקינתונים
מהירות מהירות מקסימלית של המשאית: 90 קמ"ש
מרכב משאית אושקוש 10×10 בעלת עבירות גבוהה
צוות 3 (מפקד, תותחן ונהג)
מערכות נשק
חימוש עיקרי תותח הוביצר
קליבר 155 מ"מ
אורך קנה 52 קליברים (8.06 מטר)
קצב אש 8 פגזים לדקה
טווח מקסימלי 40 ק"מ (עם פגז סטנדרטי)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תומ"ת SIGMA 155 הוא תותח מתנייע מודרני ישראלי שפותח על ידי אלביט מערכות. הכלי מורכב מתותח הוביצר בקליבר 155 מ"מ (קליבר נאט"ו הסטנדרטי) הנישא על גבי משאית בעלת עבירות גבוהה. מערכת ארטילריה זו תוכננה כדי לענות על דרישות הצבא המודרני במאה העשרים ואחת: מערכת בקרת ירי מתקדמת, קצב אש גבוה, מערכת טעינה אוטומטית, טווח מקסימלי גדול, מגוון מערכות המאפשרות להשיג דיוק גבוה במגוון תנאים, ויכולות פריסה מהירה.

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1999 פיתחה סולתם מערכות את ה-ATMOS, תותח הוביצר בקליבר 155 מ"מ המותקן על גבי משאית 6×6. התותח נבחן על ידי צה"ל אך לא נרכש על ידו. לעומת זאת, מספר צבאות בעולם רכשו את ה-ATMOS. עם מכירת סולתם מערכות לאלביט מערכות, המשיך פיתוח התותח המתנייע בחברה החדשה.

ב-2017 החליט משרד הביטחון להצטייד בגרסה מתקדמת ומשופרת של ה-ATMOS, שכעת מיוצר על ידי אלביט מערכות, כתותח העתיד של צה"ל.[1] ב-2021 הוחלט כי התומ"ת SIGMA 155 ייכנס לשירות ב-2023 וייקרא בצה"ל "רועם".

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-SIGMA 155 הוא למעשה תותח הוביצר מודולרי, שמורכב על משאית בעלת הנעה של 10×10, בעלת עבירות גבוהה, שיכולה לנסוע במהירות של עד 90 קמ"ש בכביש. על המשאית מותקן כל הדרוש לתותח, כולל מערכת בקרת אש ומערכת ייצור חשמל הדרושה להפעלת מערכות העזר. התקנת התותח על משאית מספקת מגוון יתרונות: תחזוקה זולה יותר מתובה זחלית, מהירות גבוהה בכביש, חיסכון לוגיסטי במובילים כבדים, וגמישות מבצעית המאפשרת להעביר את התותח בקלות בין גזרות.

בעוד שמרכב משאית מספק יתרונות רבים, הוא טומן בחובו חסרונות לא מעטים, על פני מרכב זחלים ממוגן וכבד יותר: תותח הנע על זחלים, כמו M-109 מסוגל ללוות "שכם אל שכם" את הכוחות המתמרנים בעומק השטח, להתמקם בעמדת ירי ללא תלות בתוואי השטח, להגיע עד לקו ראשון, במידת הצורך יש לו אפשרות לירות בכינון ישיר, והוא ממוגן טוב יותר נגד אש נגד סוללות. מרכב משאית חסר את היכולות הללו, שנחוצים במלחמה מול צבאות סדירים, ומאפשרת תנועה לעומק שטח עוין.

מרכב משאית מוגבל לפעולה משטח ידידותי ומוגן, ואינו יכול לנוע באופן צמוד עם כוחות השריון והחי"ר הממוכן, בעומק שטח עוין.

מודול התותח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מודול התותח כולל הוביצר בקליבר 155 מ"מ ואורך 52 קליברים (8.06 מטר), אליו מחוברת מערכת טעינת פגזים אוטומטית ("טען אוטומטי"). מודול התותח עטוי בלוחות שריון על מנת להגן על המערכות מפני אש נק"ל, רסיסים ופגעי מזג האוויר (כגון אבק ולחות). הטען האוטומטי יכול לבחור בין מספר סוגי פגזים, כמות החנ"ה (חומר נפץ הודף) וכוונון מרעום הפגז. הטען האוטומטי מאפשר ירי מהיר ורציף לאורך זמן, תוך דרישת פחות אנשי צוות להפעלת התותח.

מערכות מתקדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-SIGMA 155 תוכנן להיות מערכת עצמאית בשטח, ללא תלות בכוחות אחרים. בהתאם לכך, למערכת יש מחשב טקטי, מערכת ניווט אינרציאלית (INS), כמו גם מערכת ניווט לוויינית (GPS) המורכבת בכל תותח בנפרד, מה שמאפשר לו יכולות ניוד ואש עצמאיות, ללא תלות בקרון הבקרה. למערכת יש גם מערכת ראייה ליום ולילה, לאיתור מטרות באופן עצמאי ואף מכ"ם לבדיקת מהירות הלוע של התותח. המערכות המתקדמות האלו נותנת יכולות רבות לתותח, לדוגמה, המערכות מאפשרות לחשב את הסטייה של הפגז הראשון שנורה, ולשפר את הדיוק מיד לאחר הירי.

משתמשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]