סיכון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף סכנה)
שלט המזהיר מפני כניסה לשטח של מבנה מסוכן

סיכון הוא הפוטנציאל לאיבוד של דבר מה בעל ערך. חשיפה של אדם, בעל חיים או עצם לפגיעה אפשרית יוצרת מצב של סיכון.

חשיבה והתנהגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיכון מחושב[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיכון מחושב הוא בחירה בתנאים של אי-ודאות, בתהליך של קבלת החלטות שכולל ניתוח סיכון-תועלת, שבו נבחן הסיכון הצפוי אל מול התועלת הצפויה מלקיחת הסיכון. נטילת סיכונים מחושבים היא חלק בלתי נמנע בחייו של האדם, ולעיתים קרובות הניתוח נעשה באופן לא מפורש. למעשה אפילו בחירה לחצות את הכביש פירושה סיכון מחושב. קיים סיכון נמוך אך קיים וידוע להפגע בחצייה ואף סיכון של מוות, אך אדם אינו יכול לנהל חיים ללא חציית כבישים. כצפוי מניתוח זה הפרט בוחר לקחת את הסיכון.

שנאת סיכון היא ההסתייגות של אדם לקבל עסקה שתוצאתה אינה ודאית, על פני עסקה שתוצאתה ודאית יותר, גם אם הרווח הצפוי בעסקה הוודאית נמוך יותר.

הימור[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולת ההימור כוללת סיכון של כסף או רכוש בהתאם לתוצאה אי ודאית של אירוע עתידי
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הימור

הימור הוא פעולה המערבת סיכון של כסף או רכוש על חיזוי תוצאה של אירוע שתוצאתו תלויה, באופן חלקי או מלא במזל. אף על פי שבעבור רבים מדובר בצורה של בילוי או אפילו פרנסה, הימורים יכולים להפוך להתנהגות התמכרותית ופוגעת.

המילה "הימור" יכולה להתייחס גם לכל פעילות שבה הסיכון גבוה וההחלטות שנעשות מתבססות על ידע לא שלם. לדוגמה, השקעת מניות בסיכון גבוה, מסעות מסוכנים, ואפילו מערכות יחסים.

חברה וכלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניהול סיכונים הוא תהליך הקשור בניהול שוטף ומטרתו לאתר סיכונים, לערכיך את עוצמת הנזק שהם עלולים לגרום, הגדרת השיפור הנדרש ובקרה על ביצועו.

סיכון מוסרי הוא מצב בו פרט או ארגון אשר איננו נושא באחריות לסיכון אליו הוא חשוף, עלול להגביר את מידת חשיפתו לאותו סיכון, במידה וכתוצאה מכך הוא נהנה מרווחה או תועלת גבוהים יותר. קיומו של סיכון מוסרי מביא לעיוות בהקצאת משאבים ולתימחור יתר של שירותים, כתוצאה ממידע א-סימטרי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סיכון בוויקישיתוף