לדלג לתוכן

סמואל סאנצ'ס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמואל סאנצ'ס
Samuel Sanchez
סאנצ'ס, טור דה פראנס 2015
סאנצ'ס, טור דה פראנס 2015
לידה 5 בפברואר 1978 (בן 46)
אוביידו, ספרד
כינוי סאמו, סמי
גובה 178 ס״מ עריכת הנתון בוויקינתונים
משקל 65 ק"ג עריכת הנתון בוויקינתונים
תחום כביש
התמחות רב גוני
קבוצות עבר אוסקלטל–אוסקדי (2000–2013)
BMC Racing Team (2014–2017)
הישגי שיא מדליית זהב באולימפיאדת בייג'ינג (2008)
קטגוריית ההרים בטור דה פראנס (2011)
וואלטה אל פאייס ואסקו (2012) ו-8 קטעים נוספים במרוץ (2006, 2007, 2010, 2012, 2011, 2016)
5 קטעים בוואלטה אספנייה (2005–2007)
וואלטה אה בורגוס (2010)
www.samusanchez.com
מאזן מדליות
מתחרה עבור ספרדספרד ספרד
אולימפיאדת בייג'ינג (2008)
זהבבייג'ינג 2008כביש
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סמואל "סמו" סאנצ'ס גונזאלסספרדית: Samuel Sánchez; נולד ב-5 בפברואר 1978) הוא לשעבר רוכב אופני כביש ספרדי. סאנצ'ס הוא האלוף האולימפי מאולימפיאדת בייג'ינג (2008). סאנצ'ס נודע בשל יכולות הפאנצ'ר שלו והתמחה בכך ובמרוצי קטעים. בנוסף, הוא צבר מוניטין כאחד מבכירי הדבוקה בתחום הרכיבה במורד. במהלך השנים, הוא ניצח שמונה קטעים בוואלטה אל פאייס ואסקו ואת מהדורת המרוץ ב-2012, בנוסף לכך ניצח את וואלטה אה בורגוס ב-2010. בתחום הגרנד טורים, הוא מנצח קטגוריית ההרים בשנת 2011 ומנצח קטע במרוץ באותה שנה, בנוסף לכך הוא סיים שני במהדורה של 2010. הוא ניצח 5 קטעים בוואלטה אספנייה בין השנים 2005 ל-2007 וסיים שלישי במהדורה של 2007 ושני במהדורה של 2010. סאנצ'ס היה פעיל בענף 18 שנים, כש-14 מתוכן (2000–2013) רכב בקבוצת אוסקלטל–אוסקדי ואת הארבע הנותרות העביר בקבוצת BMC Team Racing.

הצלחתו של סאנצ'ס הביאה לו אהדה רבה בעיר הולדתו, אוביידו, ונבנה לכבודו פסל בעיר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאנצ'ס נולד ב-5 בפברואר 1978 באוביידו.

אוסקלטל–אוסקדי (2000–2014)[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאנצ'ס הפך למקצוען ב-2000, עם הצטרפותו לקבוצת אוסקלטל–אוסקדי.

ב-2002, פתח סאנצ'ס בפורטוגל כשהתחרה בוואלטה או אלגארבה וסיים שני. בחודש מרץ, התחרה בפריז - ניס וסיים במקום ה-12 ובאפריל סיים במקום ה-10 בוואלטה אל פאייס ואסקו. ביולי, השתתף לראשונה בגרנד טור כאשר נבחר לטור דה פראנס, אך פרש מהמרוץ לפני הקטע ה-12.

את 2003, פתח עם מקום 12 בוואלטה אה אנדלוסיה. לאחר מכן סיים שני בטור דו האו ואר. במרץ סיים במקום התשיעי בפריז - ניס. בוואלטה אל פאייס ואסקו, סיים לראשונה על הפודיום כשסיים במקום השלישי, 23 שניות מאיבן מאיו המנצח. לאחר מכן התחרה במרוץ החד יומי "קלאסיקה פרימאוורה" וסיים שני. בהמשך אפריל התחרה לראשונה במונומנט, כשהתחרה בלייז'–בסטון–לייז' וסיים במקום השישי. לאחר מכן התחרה ב"סובידה אל נאראנקו" וסיים חמישי ביולי נבחר שנית לטור דה פראנס ופרש לפני הקטע השמיני.

ב-2004, פתח את העונה שוב בוואלטה אה אנדלוסיה והפעם סיים במקום השלישי, 19 שניות אחרי חואן קרלוס דומינגז. הוא סיים במקום השמיני בוואלטה אל פאייס ואסקו ובמקום הרביעי במונומנט לייז'–בסטון–לייז' ובסובידה אל נאראנקו. בספטמבר, השתתף לראשונה בוואלטה אספנייה וסיים במקום ה-15 הכללי. באוקטובר ניצח את מרוץ אסקלדה אה מונז'ואיק, כשהוא מנצח שני קטעים במרוץ.

ב-2005, ערך סאנצ'ס את הופעת הבכורה שלו בג'ירו ד'איטליה כשסיים במקום ה-17. לאחר מכן סיים שני בוואלטה אסטוריאס ובמקום ה-11 בוואלטה אה בורגוס. באוגוסט הוא סיים תשיעי בקלאסיקה סן סבסטיאן ולאחר מכן השתתף שוב בוואלטה אספנייה, הוא ניצח את הקטע ה-15 לאחר בריחת יחיד. את המרוץ הכללי סיים במקום ה-11, 20:12 דקות אחרי רוברטו הראס. באוקטובר, סיים חמישי בצירי–מצטגה וניצח בפעם השנייה את אסקלדה אה מונז'ואיק, כשגם ניצח את הקטע הראשון במרוץ.

ב-2006, סיים רביעי בפריז - ניס וניצח את קטגוריית הנקודות במרוץ. בוואלטה אל פאייס ואסקו, הוא ניצח את הקטע השני והשלישי וסיים במקום השישי הכללי. באפריל, סיים שני בלה פלש ואלון, אחרי אלחנדרו ולוורדה. ביוני, ניצח את הקטע השני בוואלטה אסטוריאס. באוגוסט, התחרה בפעם השלישית ברצף בוואלטה אספנייה ואף ניצח את הקטע ה-13 במרוץ. סאנצ'ס גם סיים שני בקטע 20 (נגד השעון), אחרי אלכסנדר וינוקורוב. בדירוג הכללי, רשם את התוצאה הטובה ביותר שלו עד כה במירוץ, 8:26 דקות אחרי אותו וינוקורוב. סאנצ'ס המשיך בכושר הטוב גם בספטמבר, כאשר סיים רביעי באליפות העולם, אחרי פאולו בטיני המנצח, אריק צאבל ואלחנדרו ולוורדה. באוקטובר, ניצח את מרוץ צירי–מצטגה. בג'ירו די לומברדיה, סיים סאנצ'ס שני, אחרי פאולו בטיני.

ב-2007, רשם סאנצ'ס עוד עונה טובה. היא התחילה כשסיים תשיעי בפריז - ניס ולאחר מכן שלישי בוואלטה אל פאייס ואסקו, כשהוא מנצח בקטע השישי. הוא ניצח גם בקטע השביעי בוולטה אה קטלוניה. בוואלטה אספנייה, סאנצ'ס ניצח את קטעים 15, 19 ו-20 (נגד השעון). בעקבות כך סיים את המרוץ במקום השלישי, התוצאה הכללית הטובה ביותר שלו עד כה, במרחק של 3:46 דקות מדניס מנצ'וב המנצח. באליפות העולם, סיים במקום השביעי. הוא סיים שוב על הפודיום בג'ירו די לומברדיה אך הפעם ירד למקום השלישי, 10 שניות אחרי דמיאנו קונגו וריקרדו ריקו. לאחר מכן, סיים שני באסקלדה אה מונז'ואיק.

מדליית זהב במשחקים האולימפיים 2008[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2008, הניצחון הראשון שלו בעונה הגיע בקטע השלישי בוואלטה אסטוריאס, שהיה נגד השעון. ביולי נבחר לטור דה פראנס אחרי חמש שנים של היעדרות מהמרוץ, התוצאה הטובה ביותר שלו הייתה מקום 2 בקטע ה-17 שהסתיים באלפ' דואז', 2:03 דקות אחרי קרלוס סאסטרה המנצח. סאנצ'ס סיים את הטור במקום השישי, 6:25 דקות אחרי אותו סאסטרה[1]. באוגוסט, סיים שביעי בקלאסיקה סן סבסטיאן. הוא נכלל בסגל ספרד לאולימפיאדת בייג'ינג. המרוץ התפתח באולימפיאדה ככה שסאנצ'ס, פביאן קנצ'לרה, אנדי שלק, דווידה רבלין, אלכסנדר קולובנב ומייקל רוג'רס הובילו בקדמת המרוץ כשנשארו 20 קילומטרים לסיום, הקבוצה שרדה עד הסיום ובספרינט הסיום סאנצ'ס גבר על רבלין וזכה במדליית הזהב, כשקנצ'לרה זוכה בארד[2]. סאנצ'ס השתתף גם במקצה נגד השעון באולימפיאדה וסיים שישי.

שני בוואלטה אספנייה ובטור דה פראנס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2009, ניצח את גראן פרמיו אוידו. הוא סיים שלישי בוואלטה אל פאייס ואסקו, רביעי בלה פלש ואלון ועשירי בלייז'–בסטון–לייז' ובוואלטה אסטוריאס. לאחר מכן, סיים רביעי בסובידה אל נאראנקו ותשיעי בוולטה אה קטלוניה. בוואלטה אספנייה, רשם סאנצ'ס מרוץ דומיננטי, כשסיים 3 בקטע ה-14, 2 בקטע ה-20 ו-4 בקטע ה-19. ובעקבות כך סיים את המרוץ במקום השני, 55 שניות אחרי אלחנדרו ולוורדה המנצח. לאחר מכן סיים רביעי באליפות העולם, 30 שניות אחרי קאדל אוונס. לקראת סוף אוקטובר, סיים שני במונומנט ג'ירו די לומברדיה, לאחר שהפסיד לפיליפ ז'ילבר בספרינט הסיום.

את 2010, פתח שוב סאנצ'ס בוולטה או אלגארבה, כשסיים במקום החמישי. הוא החליט להתמקד בעונה זו בטור דה פראנס ולוותר על הוואלטה אספנייה. שניים ממרוצי הכנה שלו לטור היו פריז - ניס וקריטריום אינטרנשיונל, כשבשניהם סיים רביעי. בוואלטה אל פאייס ואסקו, ניצח סאנצ'ס את הקטע הרביעי וסיים שביעי. לאחר מכן ניצח את קלאסיקה פרימאוורה. בטור דה פראנס, סיים במקום השני בקטע ה-8 וה-14 וסיים את המרוץ במקום השני הכללי, אחרי אנדי שלק[3]. לאחר הטור סיים סאנצ'ס תשיעי בקלאסיקה סן סבסטיאן וניצח את וואלטה אה בורגוס, כשהוא גם מנצח את הקטע השני והחמישי במרוץ. לקראת סיום העונה, סיים שישי בגרנד פרי מונטריאול ובג'ירו די לומברדיה.

מלך ההרים בטור דה פראנס[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאנצ'ס, לבוש בחולצה המנוקדת של המטפס המצטיין, טור דה פראנס 2011

את 2011 פתח סאנצ'ס בספרד, כשסיים תשיעי בוואלטה אה אנדלוסיה. לאחר מכן הוא סיים חמישי בפריז - ניס וניצח את גראן פרמיו מיגל אינדוראין. סאנצ'ס ניצח את הקטע הרביעי בוואלטה אל פאייס ואסקו וסיים שישי את המרוץ. באפריל, סיים סאנצ'ס שלישי בלה פלש ואלון, אחרי פיליפ ז'ילבר המנצח ויואקים רודריגז. לאחר מכן סיים עשירי בלייז'–בסטון–לייז'. בטור דה פראנס, הוא ניצח את הקטע ה-12 לאחר בריחת יחיד. סאנצ'ס סיים את המרוץ במקום החמישי הכללי, 4:55 דקות לאחר קאדל אוונס[4]. אך סאנצ'ס ניצח את קטגוריית ההרים במרוץ, עם 108 כאלו. לאחר מכן סיים שלישי ב"Welser Innenstadtkriterium" ושביעי בקלאסיקה סן סבסטיאן. הוא ניצח את הקטע הראשון בוואלטה אה בורגוס וסיים רביעי כללי.

סאנצ'ס במהלך טור דה פראנס 2012

ב-2012, ניצח את הקטע השישי בוולטה אה קטלוניה וסיים שני את המרוץ, 1:30 אחרי מייקל אלבזיני. באפריל ניצח לראשונה את וואלטה אל פאייס ואסקו, וגם ניצח את הקטע השלישי במרוץ. הוא סיים שביעי גם במרוץ אמסטל גולד וגם בלייז'–בסטון–לייז'. הוא התחרה בטור דה פראנס אך פרש מהמרוץ במהלך הקטע השמיני. ב-29 בספטמבר, סיים בפעם השלישית במקום השני בג'ירו די לומברדיה, 9 שניות אחרי ז'ואקים רודריגז.

ב-2013, התחרה בפעם השנייה בג'ירו ד'איטליה. התוצאה הטובה ביותר שלו במרוץ הייתה מקום 2 בקטע ה-18, 58 שניות אחרי וינצ'נצו ניבאלי בקטע שהיה נגד השעון. הוא סיים את המרוץ במקום ה-11[5]. לאחר מכן התחרה בדופינה ליברה וניצח את הקטע השביעי במרוץ, כשהוא מסיים תשיעי כללי. הוא סיים שמיני בוואלטה אה בורגוס. סאנצ'ס סיים שמיני גם בוואלטה אספנייה, כשהתוצאה הטובה ביותר שלו הייתה מקום 4 בקטע ה-17. בדירוג הכללי, סיים בפער של 9:51 מכריס הורנר המנצח.

BMC Team Racing (2014–2017)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2014, הצטרף סאנצ'ס ל-BMC Team Racing לאחר 13 שנים במדי אוסקלטל–אוסקדי. הוא השתתף בפעם השנייה ברציפות והשלישית בסך הכל בג'ירו ד'איטליה, וסייע לקאדל אוונס לסיים שמיני. בהמשך העונה התחרה גם בוואלטה אספנייה ושימש כמוביל קבוצתו, הוא סיים את המרוץ במקום ה-6, 9:30 אחרי אלברטו קונטדור המנצח. לאחר המרוץ, סיים חמישי בג'ירו די לומברדיה, שנייה אחת אחרי דן מרטין המנצח.

ב-2015, סיים סאנצ'ס שני בטור דה יורקשייר. הוא התחרה בטור דה פראנס וניצח ביחד עם קבוצתו את נגד השעון הקבוצתי בטור, שהיה הקטע ה-9. סאנצ'ס סיים את המרוץ בקטע ה-12, שהיה הראשון מתוך בני קבוצתו. לאחר מכן התחרה גם בוואלטה אספנייה וניצח ביחד עם קבוצתו את הקטע הראשון, שהיה נגד השעון הקבוצתי, אך פרש מהמרוץ במהלך הקטע ה-14.

ב-2016, סאנצ'ס השיג את הניצחון השמיני שלו בקטע בוואלטה אל פאייס ואסקו כאשר ניצח את הקטע הרביעי וסיים במקום השישי הכללי. סאנצ'ס סיים שישי גם בלה פלש ואלון וסיים רביעי במונומנט לייז'–בסטון–לייז', 4 שניות אחרי ווט פולס המנצח. לאחר מכן סיים שישי בטור של קליפורניה. הוא התחרה בוואלטה אספנייה בפעם התשיעית אך פרש מהמרוץ לפני הקטע ה-20.

ב-2017, הוא תוכנן להתחרות בפעם העשירית בוואלטה אספנייה אך בשל בדיקת הסמים שלו, שחזרה חיובית, לא הורשה להתחרות.

פרשיות סמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאנצ'ס הושעה לשנתיים החל מאוגוסט 2017 על ידי ה-UCI לאחר שבדיקת הסמים שלו חזרה חיובית לתוסף כלשהו, הוא היה יכול לחזור באוגוסט 2019 אך בשל גילו המבוגר, בחר לפרוש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סמואל סאנצ'ס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ במקור סיים סאנצ'ס שביעי, אך אחרי פסילתו של ברנרד קוהל האוסטרי הועלה למקום השישי
  2. ^ Olympic Games 2008, procyclingstats.com
  3. ^ במקור אלברטו קונטדור ניצח ודניס מנצ'וב סיים שלישי, אך תוצאות אלו נשללו משניהם בהמשך לאחר פרשיות אימרוץ שונות
  4. ^ במקור קונטדור סיים חמישי, אך תוצאה זו נשללה ממנו בהמשך
  5. ^ במקור סיים במקום ה-12, אך לאחר שתוצאותיו של מאורו סאנטאמבורג'יו שסיים במקום התשיעי נשללו ממנו, סאנצ'ס הועלה למקום ה-11