סן נו ריקיו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יפןיפן זהו שם יפני; שם המשפחה הוא סן.
סן-נו-ריקיו

סן נו ריקיו (יפנית: 千利休; ‏15221591) היה נזיר, משורר ואמן תה ידוע אשר נולד בעיר סאקאי תחת השם סן סואקי (Sen Soaki) ועיצב מחדש את טקס התה היפני (Cha no Yu).[1] ריקיו צירף את כל שלמד ויצר טקס תה צנוע ופשוט בו שילב פילוסופיה ואסתטיקה על פיהן אף עיצב את מהלך טקס התה ואת כלי הכנת התה והגשתו.[2]

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ריקיו החל את לימודי טקס התה בגיל צעיר אצל אמן תה בשם Kitamuki Dōchin ובשנת 1540 החל ללמוד אצל Takeno Jō-ō, נזיר זן[3] ואמן תה ידוע, אשר לימד אותו טקס תה שונה מעט מהטקס ההמוני שהיה פופולרי באותה תקופה. הטקס החדש נקרא תה ואבי (Wabi Cha), והוא נשען על פילוסופיית הוואבי המדגישה פשטות, צניעות ומציאת יופי בדברים היומיומיים והלא מושלמים. ריקיו, אשר נהג לתרגל זן, הגיע להבנה כי תרגול הכנת התה על כל שלביו הוא הדרך הטובה ביותר לתרגול זן. הוא לימד את ארבעת העקרונות של התה, אלה הם הרמוניה, טהרה, שלוה והערכה. כמו כן הוא הדגיש שיש להימנע מהתפארות וממותרות. כך הפכה הכנת התה והגשתו לטקס אשר אפשר לאנשים להתרכז בהווה, ביופי הפשוט והרגיל, לרוקן את התודעה ואולי אף להגיע להארה.[4] עד 1560 אירח ריקיו אין ספור טקסי תה וביסס עצמו כאמן תה מוביל. בשנת 1570 פגש את הדאימיו[5] אודה נובונאגה (Oda Nobunaga) וארח אותו בטקס תה. מאותו הרגע הפך נובונאגה לפטרונו של ריקיו, וזה האחרון עזר לו וייעץ לו בעת אירוח טקסי תה. הטקס, שבאותה תקופה התבצע באולמות גדולים ומפוארים וכלל משתתפים רבים, אפשר למנהיגים ולאנשים בעלי ההשפעה להציג את עושרם ועצמתם בפומבי ונתן להם לגיטימציה לשליטה. בנוסף, בתקופה זו של מלחמות רבות בין דאימיו בעלי עצמה, היה ריקיו מארח סמוראים רבים בטקסי תה אשר סיפקו להם הפוגה ומנוחה מהלחימה והזדמנות לאגירת כוחות מחודשים. עם מותו של נובונאגה, הפך ריקיו לאמן התה של יורשו, טויוטומי הידיושי (Toyotomi Hideyoshi), השליט הצבאי שאיחד את יפן לאחר תקופת מלחמות ארוכה (1467-1573). הם אירחו יחד טקסי תה רבים ובהם טקסים מפוארים ביותר בארמון הקיסר. היה זה הזמן בו הקיסר העניק לסן סואקי את שמו סן נו ריקיו.[6] באותה תקופה החל ריקיו מתנגד לראוותנות והזוהר של טקס התה והחל מקדם את טקס הוובי הצנוע יותר. יש הטוענים כי התנגדות זו יצרה מחלוקת קשה בינו לבין הידיושי אשר ציווה עליו לבצע התאבדות (ספוקו[7]). התאבדותו של ריקיו התבצעה לאחר טקס תה ובנוכחות אורחים רבים.

השפעתו של ריקיו על טקס התה ומרכיביו הייתה רבה. בטקס שיצר הוא ביטל לחלוטין את המעמדות והתמקד בריקון התודעה והתרכזות ביופי הפשוט של חפצים יומיומיים. כדי ליישם זאת, הקטין סן נו ריקיו את חדר התה ובכך יצר מצב של אחווה, שיתוף וקרבה בין משתתפי הטקס ועיצב סביבה המשרה תחושת רוגע ושלווה טבעית.

ריקיו בנה אגן מים (Water Basin) בחצר חדר התה על מנת שהאורחים ישטפו מידיהם את האבק המזהם וייטהרו לפני כניסתם. האגן מוקם נמוך, קרוב לאדמה, על מנת לאלץ גם את האנשים המכובדים, החזקים והמשפיעים ביותר להתכופף, ובכך להזכיר להם כי הם שווים בין האורחים ושעליהם להיות צנועים. את העיקרון הזה הוא יישם גם בכניסה הנמוכה לחדר התה ובכך טשטש כל הבדל מעמדות. בנוסף לשינויים אלה יצר ריקיו את כלי הכנת התה והגשתו (Raku Ware) ברוח הוואבי. לשם כך הוא בחר חומרים פשוטים ויומיומיים המדגישים את ההיבט הרגיל והיומיומי שבתה. כלים אלה הם נראים גסים, פגומים ולא סימטריים, דבר המדגיש את יופיים הפשוט.

סן נו ריקיו, היה בין אמני התה הידועים והמובילים ביפן שעיצבו במהלך השנים את טקס התה שאנו מכירים כיום על פי תפיסת עולמו הצנועה ואסתטיקת הוואבי בה דגל אותה שאב ממוריו הידועים והמוערכים. טקס צנוע, פשוט המשרה אווירת שלווה ושוויון, שם דגש גם על הכנת והגשת התה, ועל תרגול הזן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שתיית תה הייתה נהוגה ביפן מ 1191 בקרב נזירים ובהשפעת הזן קיבלה אופי טקסי שנועד לעזור לבני אדם להגיע להתעלות נפשית. ב. שילוני, יפן המסורתית:תרבות והיסטוריה, (תל אביב:הוצאת שוקן, 2001),112-113.
  2. ^ S. Sen, Japanese way of tea:From Its Origin in China to Sen Rikyu Illustrated edition. (University of Hawaii Press, 1998).159-176.
  3. ^ זן- כת בודהיסטית אשר מתמקדת בהימצאות טבע הבודהה בכל יצור חי, בכל עץ, הר וגם בחפצים דוממים כמו ספל תה. בעזרת תרגול של מדיטציה ניתן להגיע להארה. השימוש בתה עזר לנזירי הזן להישאר ערים ומרוכזים בזמן המדיטציה. שילוני, יפן המסורתית:תרבות והיסטוריה, 109-110.
  4. ^ A.L.Sadler, Cha-No-Yu: Japanese Tea Ceremony Tuttle Publishing, 2001,101-103. Hayashiya, M. Nakamura, S. Hayashiya T. Japanese Arts and the Tea Ceremony. 1st ed.(Tokyo: Heibonsha, 1974) 29-30. M. Weston, Giants of japan: The Lives of Japan's Greatest Men and Women.First Thus. Kodansha, 2002) 85-93. G.Itasaka et al.,"Sen No Rikyu" vol.7 From Kodansha encyclopedia of japan, (kodansha LTD Tokyo, 1983) 67
  5. ^ שליט צבאי בעל נחלה
  6. ^ Weston,Giants of japan: The Lives of Japan's Greatest Men and Women, 85-93
  7. ^ ריטוש הבטן, הדרך המכובדת בה סמוראים היו מתאבדים כאשר בגדו באדונם או כאשר פשעו ובכך שמרו על כבודם ועל כבוד משפחתם. שילוני, יפן המסורתית:תרבות והיסטוריה), 100.