עדי בירן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית

עדי בירן (נולד ב-28 באפריל 1943[1]) הוא מהנדס אווירונאוטיקה ישראלי, יזם הקמתה של חברת פרטנר תקשורת בע"מ, ולשעבר ראש מערך הפיתוח של חיל האוויר בדרגת אלוף-משנה ומנכ"ל אפרת טכנולוגיה עתידית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיים בהצטיינות תואר ראשון בהנדסה אווירונאוטית בטכניון.

שירת בחיל האוויר, יזם הקמה ושירת כמפקדה הראשון של יחידת ממד"ס (מערכות מבצעיות הנדסיות, לימים ״אופק״) בשנים 1975 - 1976, ובתפקידו האחרון בשנים 1981–1985, היה רמ"ח פיתוח בדרגת אלוף-משנה. הוביל פרויקטים רחבי היקף בתחומי כלי טיס, תקשורת, חימוש, מערכות אלקטרוניות, לוגיסטיקה ותוכנה.

בשנת 1986 השתחרר מצה"ל ומונה למנכ"ל חברת אפרת טכנולוגיה עתידית (לימים קומברס נטוורקס), תפקיד בו כיהן עד 1990. בשנת 1992 גייס את חברת אלביט מערכות וחבר אליה במטרה להקים קבוצה שתתמודד על קבלת רישיון למפעיל סלולרי נוסף בישראל. ניהל מטעם אלביט, יחד עם דני רוזן ועמי גלעד מתדיראן, קבוצה שהתמודדה במכרז למפעיל סלולרי שני בישראל, ובו זכתה קבוצה אחרת, שהקימה את חברת סלקום. באוקטובר 1997 גייס את הציסון מהונג קונג, אלביט וקבוצת שמואל דנקנר להקמת פרטנר תקשורת, והוביל את הקבוצה ב-1998 לזכייה במכרז למפעיל סלולרי שלישי בישראל.[2] באפריל 1998 מונה לסמנכ"ל פיתוח עסקי, רגולציה וקשרי הממשל בחברה החדשה. בתפקידו זה ייצג את פרטנר מול משרד התקשורת ומשרדי ממשלה אחרים בעשרות נושאים, ביניהם הרחבת רישיון פרטנר לעולם האינטרנט, קישוריות עם רשתות אחרות וכן בנושאים רבים הנוגעים לצרכני פרטנר[3] .[4] בשנת 2007 פרש מפרטנר.[5]

שימש דירקטור בחברות קומברס, בחברות בנות של אלביט ובזק, בפרטנר וב-Buy2 Networks (בעבר נטקס).[6]

נשוי למדענית ד"ר תלמה איזק-בירן[7] ולהם בן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]