פרטנר תקשורת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חברת פרטנר תקשורת בע"מ
לוגו המותג אורנג'

012mobile-logo.png
סוג: חברה ציבורית
שנת הקמה: 1997
משרד ראשי: ראש העין
מייסדים: חברת "האצ'יסון ומפואה"
אלביט בע"מ, מת"ב בע"מ
אנשי מפתח: חיים סבן (בעל השליטה)
חיים רומנו, (מנכ"ל)
מוצרים עיקריים: שירותי תקשורת סלולרית
ספק שירותי אינטרנט
שירותי טלפוניה מקומית ובינלאומית (באמצעות 012 סמייל)
שווי שוק: 3.1 מיליארד ש"ח (ינואר 2013)
הכנסות: 5.5 מיליארד ש"ח (רבעון רביעי 2012)‏[1]
רווח: 478 מיליון ש"ח (רבעון רביעי 2012)
עובדים: 4100 (2012)
www.orange.co.il

חברת פרטנר תקשורת בע"מ היא חברת תקשורת המפעילה רשת סלולרית בישראל תחת המותגים "orange" ו-"012mobile" ומספקת שירותי טלפוניה מקומית ושירותי גישה לאינטרנט תחת המותג "orange". בנוסף, פרטנר מחזיקה בבעלות מלאה בחברת 012 סמייל טלקום בע"מ - המספקת במקביל לפרטנר, שירותי שיחות בינלאומיות, טלפוניה מקומית בטכנולוגיית VoB ושירותי גישה לאינטרנט תחת המותג "012smile".

חברת פרטנר החלה את פעילותה בישראל בשנת 1999 ונכנסה לשוק התקשורת הסלולרית בישראל שלישית, לאחר שפלאפון וסלקום כבר פעלו בו מספר שנים. היזם המקורי של החברה היה עדי בירן[2], ולאחר שנים שהייתה בבעלות תאגיד ההשקעות ההונג-קונגי האצ'יסון ומפואה נמכרה בשנת 2009 לחברת סקיילקס בע"מ (יבואנית מכשירי הסלולר של סמסונג) וכיום החברה נמצאת בשליטת איש העסקים חיים סבן.

נכון לרבעון השלישי של 2014, לפרטנר יש נתח שוק של 29% עם כ-2.89 מיליון מנויי סלולר (תחת המותגים Orange ו-012 מובייל) אשר מניבים לה הכנסה ממוצעת של 76 ש"ח לחודש לאדם, ולפיכך היא החברה השנייה מבחינת כמות המנויים לאחר סלקום. במהלך שנת 2012 איבדה פרטנר 200 אלף לקוחות, המספר הרב ביותר מבין חברות הסלולרי‏[3], מגמה שנמשכה גם ברבעון הראשון של 2013 בו איבדה פרטנר 44 אלף לקוחות‏[4] - מה שהוביל בין היתר לצמצום כוח האדם בחברה ופיטורי יותר מ-2,500 עובדים‏[5] .

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 1997 פרסם משרד התקשורת מכרז, פרטנר הוכרזה זוכה בפברואר 1998, והרישיון הוענק לה ב-6 באפריל 1998. היזם המקורי היה עדי בירן מהנדס אווירונוטי, איש מחשבים, ראש מערך הפיתוח של חיל האוויר ולימים מנכ"ל "אפרת טכנולוגיה עתידית" (קומברס ישראל). בעת שפורסם המכרז בו זכתה פרטנר נטען[דרושה הבהרה] כי בישראל אין מקום לרשת סלולרית נוספת. לכן, בשונה מהמכרז שבעקבותיו הוקמה סלקום, במכרז זה השתתפו רק שלוש קבוצות, שכללו מפעיל זר וגופים מקומיים: פרטנר, קבוצה בשם "תפוז", וקבוצת עורק וידיעות אחרונות. אחרי שפרטנר הוכרזה כזוכה הצטרפו להאצ'יסון, אלביט ודנקנר גם יורוקום ואריסון מ״תפוז״.

בינואר 1999 הושקה הרשת שהייתה הראשונה בישראל בטכנולוגיית GSM, ובכך איפשרה ללקוחות ישראליים להשתמש במכשיריהם גם במקומות בעולם בהם הייתה רשת דומה.

טכנולוגיות ושירותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לרשת ה-GSM וה-GPRS ("דור 2.5") שלה, לחברה רשת UMTS (דור 3) אשר שודרגה באוקטובר 2010 לטכנולוגיית +HSPA (דור 3.5), המציעה קצב הורדה של עד 42Mbps. מאוחר יותר, החברה חתמה עם חברת אריקסון על הסכם להקמת רשת בטכנולוגיית LTE ("דור 4"). במהלך שנת 2014 פרשה החברה לראשונה בישראל רשת דור רביעי בטכנולוגיית LTE, וזו הושקה ב-15 באפריל 2014. רשת הדור הרביעי שמפעילה פרטנר זמינה הן ללקוחות חברת פרטנר (Orange ו-012 מובייל) והן ללקוחות חברת הוט מובייל, המתארחים על רשת הסלולר של פרטנר.

הרשת הסלולרית של החברה עובדת בתדרים.‏[6][7] GSM 900/1800 MHz, וכן UMTS 2100 Mhz. החברה מתכננת לפרוס מחדש את תדרי ה-GSM 900 MHz, כך שיתמכו ב-UMTS 900 Mhz, מהלך שעשוי לשפר באופן משמעותי את טווח הקליטה והביצועים של רשת הדור ה-3 שלה‏[8]

עד 2011 הרשת עבדה עם תחנות רדיו בשירות טלמסר 054-400. עם הפחתת דמי הקישוריות השירות עבר לשיחות פרימיום 1900-54.

טלפוניה קווית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב־15 בינואר 2007 קיבלה החברה רישיון להפעלת שירות טלפוניה קווית פנים-ארצית בקידומת 074-7. באותה עת, השירות ניתן רק לחברות ותאגידים הנמצאים באזורים בהם יש לחברה תשתיות נייחות. ב-31 בדצמבר 2008, הפיצה פרטנר את השירותים הללו גם לציבור הרחב. עם זאת, המהלך נכשל, וב-2011 החברה הכריזה על סגירת שירותי הטלפוניה הקווית, והעברת המנויים הקיימים לחברת 012 סמייל, לאחר שהפסידה בפעילות זו כ-66 מיליון שקלים.‏[9]

שירותי תקשורת נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספטמבר 2008, הודיעה פרטנר על כוונותיה להרחיב את פעילותה ולהיכנס באופן מלא לשוק המדיה. ב-16 בדצמבר העלתה לאוויר את אתר התוכן החדש שלה orange time - המאפשר צפייה בסרטים ובסדרות באמצעות המחשב (בתשלום). ב-31 בדצמבר 2008 השיקה רשמית את שירותי הגישה לאינטרנט (ISP).

קידומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה החלה את דרכה בשוק הסלולר עם הקידומת 054, ועם השנים נוספו לה הקידומות 055, 067 ו-066. כשהוחלט לאחד את קידומות המפעילים הסלולריים, קיבלה את הקידומת המקורית 054 (כיום, בשל החלת החוק לניידות מספרים, לחברה מנויים בכל הקידומות הסלולריות).

שיווק ומסחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותג[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשת הושקה תחת המותג "orange", מותג בינלאומי שהיה אז בבעלות חברת האצ'יסון ומפואה מהונג קונג שהחזיקה גם בחלק ממניות פרטנר. ההשקה ובניית המותג נחשבים ממהלכי השיווק המוצלחים ביותר שבוצעו בישראל.[דרושה הבהרה]

בשנת 2001 מכרה האצ'יסון ומפואה את קבוצת orange העולמית (ללא פרטנר הישראלית) למפעיל הסלולרי ORANGE SA שבבעלות התאגיד הצרפתי פראנס טלקום. למרות שהמותג הבינלאומי "orange" עבר לבעלות התאגיד הצרפתי פראנס טלקום, שאינה קשורה עם בעלי חברת פרטנר, הוחלט לאשר לפרטנר להמשיך להשתמש במותג אורנג'.

בעלויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרטנר הייתה החברה הסלולרית הישראלית הראשונה שמניותיה הונפקו בבורסה. ההנפקה הייתה כבר בשנת 1999 שבה הושקה הרשת. עם השנים השתנתה מפת הבעלויות בחברה באופן דרמטי. השותפים הישראלים, מת"ב, אלביט מערכות, יורוקום ופולאר תקשורת ירדו באחזקותיהם עד שכיום יש לכל אחד מהם אחוזים בודדים. למשך תקופה ארוכה, בעלת המניות הגדולה ביותר (51.6%) הייתה חברת האצ'יסון ומפואה מהונג-קונג, שגם הייתה בעלת השליטה בקבוצת orange העולמית. בשנת 2001 מכרה האצ'יסון ומפואה את קבוצת orange העולמית (ללא פרטנר הישראלית) לחברת פראנס-טלקום, במטרה להקים קבוצת תקשורת חדשה של חברות סלולר המספקות שירותי דור שלישי תחת המותג "3". כיוון שפרטנר לא נכללה בעסקת המכירה של הקבוצה העולמית, היא נותרה בבעלות "האצ'יסון ומפואה" אך המשיכה להשתמש במותג orange ברישיון מיוחד, על אף השינויים שהתרחשו בבעלות הקבוצה העולמית וחברות הבת שלה. כתוצאה מהמצב, פרטנר "נותקה" מקבוצת orange העולמית (מבחינת בעלות) ולכן היא איננה נחשבת כחברה בקבוצה. באוגוסט 2009 מכרה האצ'יסון ומפואה את חלקה בחברה לקבוצת "סקיילקס" שבשליטת איש העסקים הישראלי אילן בן דב, שהפך להיות בעל השליטה בפרטנר והיו"ר שלה.

בשנת 2012, נקלעו החברות שבבעלות אילן בן דב לקשיים כלכליים. הסיבות העיקריות לכך היו המינוף הגבוה באמצעותו רכש בן דב את השליטה בפרטנר ומשיכת סכומי הדיבידנדים הגבוהים שרוקנו את קופת החברה. כמו כן, השינויים בשוק התקשורת שהוביל שר התקשורת משה כחלון הביאו לכניסתן לשוק של שחקניות חדשות שמתחרות בפרטנר, ושווי השוק של החברה ירד.

בינואר 2013 הושלמה מכירת השליטה בפרטנר (33% מהמניות) לחברת ס.ב. ישראל טלקום של איש העסקים חיים סבן.‏[10]

הסכמים מסחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-13 באוקטובר 2010 הודיעה פרטנר על כוונתה לרכוש את חברת 012 סמייל מידי קבוצת אמפל, בכפוף לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים ומשרד התקשורת. ב-13 במרץ 2011 הושלם תהליך הרכישה.‏[11] בשלב ראשון חברת 012 סמייל תישאר כמותג וחברה נפרדת, אך בהמשך תמוזג כחטיבה בחברת פרטנר.

בנובמבר 2013 חתמה פרטנר על הסכם שיתוף רשתות עם חברת הוט מובייל, במסגרתו צפויות החברות להקים ולהפעיל רשת אנטנות משותפת, כאשר כל חברה תמשיך להפעיל את ליבת הרשת שלה בנפרד ולשרת את לקוחותיה בנפרד. כשלב ביניים ועד ליישום המלא של ההסכם, פרטנר תספק להוט מובייל שירותי נדידה פנים-ארצית (במקום פלאפון), כך שלקוחות הוט מובייל יוכלו ליהנות מכיסוי כלל ארצי באמצעות רשת הסלולר הקיימת של פרטנר, באזורים שבהם טרם הוקמה אנטנה של הוט מובייל.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • עמיקם כהן, בגלל שההר שם - הסיפור מאחורי ההצלחה של ORANGE, הוצאת ידיעות ספרים, 2007.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


מניות מדד תל אביב 25

אבנר חיפושי נפטאופקו הלת'אלביט מערכותאסםבזקבינלאומיגזית גלובבנק דיסקונטדלקדלק קידוחיםהחברה לישראלטבעישראמקוכימיקלים לישראללאומימגדלמזרחינייססלקוםעזריאליבנק הפועליםפזפרטנרפריגושטראוס