תדיראן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. וכן הערך רחוק מלספר את סיפורו המלא של קונצרן "תדיראן".
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
תדיראן
תדיראן.jpg
הכנסות 776 מיליון ש"ח (2016)[1]
רווח תפעולי 89.4 מיליון ש"ח (2016)[1]
רווח 70.4 מיליון ש"ח (2016)[1]

חברת תדיראן הוקמה בשנת 1962, בבעלות משותפת של משרד הביטחון ותאגיד כור ההסתדרותי. לאורך השנים ייצרה תדיראן מוצרי חשמל שונים, בהם מקלטי רדיו לרכב, טלוויזיות, מקררים, סוללות, מזגנים ומערכות תקשורת.

בעקבות תהליך ההפרטה שעבר תאגיד כור בשנות ה-90' נמכרה החברה לגורמים פרטיים, והיא נמצאת כיום בבעלות משה ממרוד. תדיראן עוסקת בפיתוח, ייצור, שיווק ושירות למערכות מיזוג אוויר לשוק הביתי, המסחרי והתעשייתי, ומחזיקה במפעל ייצור בעפולה. מפעל המזגנים הוותיק של תדיראן נחשב למתקדם במזרח התיכון, ובין המובילים בתחומו בעולם בחדשנות טכנולוגית.

תדיראן מעסיקה כ-400 עובדים ופועלת בעיקר מול השוק המקצועי. כ-70% ממכירות החברה מתבצעות באמצעות מתקינים ומפיצים מקצועיים, המשמשים כשגרירי המותג.


הסביבה התחרותית

שוק מיזוג האוויר בישראל מפותח, בעל שיעורי חדירה, צמיחה וגודל יחסי לאוכלוסייה בין הגבוהים בעולם. השוק תחרותי מאוד ואטרקטיבי עבור שחקנים בינלאומיים (בעיקר מיפן, סין וקוריאה). תדיראן היא יצרנית מערכות מיזוג אוויר ישראלית ותיקה ואחת משני השחקנים המובילים, המחזיקים יחד בכ-75% מהשוק.  

תחום מיזוג האוויר נחשב למקצועי ועתיר שירות, הנסמך רבות על המתקינים והמפיצים המקצועיים כסוכני מכירה וייעוץ ללקוח. כיוון שמזגן דורש ייעוץ מקצועי והתאמה אישית, נדרש לספק מגוון רחב של פתרונות, תמיכה טכנית מקיפה ושירות יעיל ומהיר.

האתגר השיווקי

למרות שבתהליך הקנייה יש השפעה רבה של  איש מקצוע, הרי שבקרב הצרכנים יש חוסר הבנה, בלבול ובידול מטושטש בין המותגים. לכן, על מנת להתמודד בסביבה התחרותית מול המותגים הבינלאומיים והמקומיים, שלושת האתגרים המרכזיים של תדיראן הם לבדל את איכות ואמינות המוצר, לייצר חדשנות מוצרית המותאמת לשינויים באורח החיים העירוני, ולהפוך את השירות ליתרון תחרותי. האחרון נתפס כגורם משמעותי במיוחד בשוק הן בקרב אנשי המקצוע הזקוקים לתמיכה טכנית והן בקרב הצרכנים הדורשים זמינות גבוהה של המזגנים שלהם.  

הפתרונות היצירתיים

על מנת להתמודד עם האתגרים הצפויים, לייצר בידול ויתרון תחרותי, ולחזק את תפיסות האיכות והחדשנות, תדיראן משקיעה משאבים רבים בפיתוח מוצרים חדשים תוך הבלטת טכנולוגיות הייצור המתקדמות שלה, המתבססות על הרכיבים האמינים ביותר, שיחזיקו מעמד לאורך זמן (Everlasting). בשנה האחרונה הרחיבה תדיראן את קיבולת הייצור שלה במפעל בעפולה, רכשה מבדקים אוטומטיים ומעבדות משוכללות, בכדי להיערך טוב יותר למהפכות הטכנולוגיות העתידיות ולשינויים בשוק.

תדיראן Connect – כחלק מהמהפכה הטכנולוגית השוטפת את העולם והעידן בו הצרכן רוצה להיות מחובר כל הזמן ולשלוט מכל מקום, תדיראן נכנסה לתחום ה-IoT (Internet Of Things) ופיתחה פתרון לחיבור כל המזגנים הדירתיים שלה לענן. המערכת מאפשרת שליטה מרחוק על המזגן באמצעות אפליקציה, יודעת לתקשר באופן דו כיווני בין המזגן, הלקוח ומוקד השירות, ואף להתריע אוטומטית על תקלות. המערכת מאפשרת לשירות תדיראן לנטר את המזגן, לנסות לפתור את התקלה מרחוק או לשלוח במקרה הצורך טכנאי לבית הלקוח עם כל המידע הרלוונטי וחלקי החילוף הנחוצים.

תדיראן Box VRF - בשנה החולפת השיקה תדיראן מערכת חדשנית למיזוג הדירתי; יחידה חיצונית אחת רבת עוצמה המתחברת לעד 10 יחידות פנימיות, ומסוגלת למזג כל חדר באופן עצמאי ובטמפרטורה נפרדת. באמצעות טכנולוגיית אינוורטר המערכת מתאימה את התפוקה שלה לפי מספר היחידות העובדות בפועל וחוסכת בצריכת האנרגיה.

תדיראן Aqua - תדיראן שמה דגש מיוחד על חדשנות מוצרית, הנשענת בעיקר על פיתוחים טכנולוגיים כחול-לבן. אחד מהם הוא תדיראן Aqua - מערכת היברידית ראשונה מסוגה, אשר ממזגת את האוויר בבית (קירור/חימום) ובו זמנית גם מחממת מים לסניטציה. שימוש במערכת זו מאפשר חיסכון רב בצריכת החשמל, כאשר המזגן המופעל בקירור מחמם גם את המים לשימוש הביתי.

המענה האורבני החכם - תדיראן מפתחת פתרונות ייחודיים וחדשניים, המתאימים לסגנון החיים העירוני החדש במגדלי דירות; בין אם מדובר בתדיראן Aqua, המתאים במיוחד לבניינים גבוהים בהם אין די שטח גג לדודי שמש, או תדיראן Ducted – מהפכת המעבה הנסתר. זוהי טכנולוגיה פורצת דרך ברמה עולמית ופטנט בלעדי לתדיראן, המאפשר לשמור על חזותו האסתטית של הבניין באמצעות מערכת שקטה במיוחד, ידידותית לסביבה וחסכונית בחשמל. מדובר ביחידה חיצונית קומפקטית במיוחד, הניתנת להתקנה בחללים קטנים, מרפסות שירות, פיר בדופן המעטפת, חניונים או קומות טכניות, ונותנת מענה אדריכלי למגדלי דירות גבוהים ולבנייה הרוויה החדשה בכלל.

תדיראן Force - כבר מספר שנים שתדיראן רואה בשירות יתרון תחרותי ומבדל, ועל כן מערך השירות הוא בבעלותה המלאה של החברה. תדיראן משקיעה רבות בהדרכה מקצועית והעשרה למפיצים ולמתקינים אשר משווקים את מוצריה, מתוך הכרה בכך שהם נציגיה בשטח ונקודת המגע עם הצרכן הסופי. בנוסף, הקימה החברה בשנה האחרונה את תדיראן Force – מוקד טכני ייעודי למתקינים, על מנת לשפר את המקצוענות בענף ולסייע להם בכל תהליך הייעוץ, ההתקנה והתחזוקה.    

בשנים האחרונות הכניסה תדיראן יותר ויותר טכנולוגיות לשירות, על מנת לייעל ולהנגיש אותו לעידן הרב ערוצי. כיום מאפשרת תדיראן פנייה לשירות באמצעות אפליקציה, פייסבוק, SMS, ווטסאפ ועוד, ושואפת לתת שירות במינימום זמן המתנה ובכל אמצעי תקשורת שנוח לפונה. בנוסף, הטכנולוגיה מאפשרת לתדיראן לתת מענה טכני אנושי איכותי, על מנת לפתור תקלות מרחוק ללא צורך בביקור טכנאי.

מהלכים שיווקיים - בשנת 2017 השיקה תדיראן אסטרטגיה חדשה תחת הסלוגן "בית של טכנולוגיה". בהיותם המוצרים המתקדמים ביותר מבחינה טכנולוגית, המשלבים מערכות שקטות וידידותיות לסביבה, השפה התקשורתית שמה דגש על התועלות לצרכן. הקמפיין מתרכז בפנייה לצעירים ולמשפחות, ומופנה ברובו לערוצי הדיגיטל באמצעות תוכני וידאו וטקסט. במסגרת הקמפיין הוקם יועץ דיגיטלי לבחירת מזגן, סרטוני How to לשימוש במערכות מתקדמות ופורטל תוכן עשיר. 

דברים שלא ידעת על תדיראן

 •  תדיראן Aqua היא מערכת היברידית ראשונה מסוגה, המשלבת מיזוג אוויר ביתי עם חימום מים לסניטציה.
 • המזגנים הראשונים של תדיראן הותקנו במכון ויצמן למדע ובתעשייה האווירית והצבאית.
 • מדי שנה מקיימת תדיראן הדרכות מקצועיות לכ-3,000 מתקיני מזגנים.
 • כל מזגן של תדיראן נבדק באופן אוטומטי במפעל הייצור טרם שליחתו ללקוח.
 • מניית תדיראן השיגה בחמש השנים האחרונות תשואה מצטברת של 1,727%.
 •  תדיראן היא נותנת החסות הראשית למועדון הכדורגל "הפועל תדיראן באר-שבע".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תדיראן קמה ב-1962[2], עם מיזוגם של שני מפעלים - מפעל האלקטרוניקה "תדיר" שהוקם בשנת 1951 על ידי גרשון פרסקי (אחיו של שמעון פרס שהיה אז מנכ"ל משרד הביטחון), ומפעל הסוללות "ראן" שהוקם בשנת 1933. החברה הייתה בבעלות משותפת, בחלקים שווים, של משרד הביטחון וקונצרן כור ההסתדרותי. בשנת 1969 מכר משרד הביטחון 35% מהבעלות לחברת ג'נרל טלפון האמריקאית.[3]

במהלך השנים התפתחו בחברה חטיבות שונות, שעסקו בייצור מוצרי צריכה (מקלטי רדיו למכוניות, מכשירי טלוויזיה, מזגנים, מקררים); סוללות (לצרכן ולצורכי התעשייה), מערכות תקשורת, מערכות רפואיות ומערכות צבאיות. החברה נחשבה למובילה במספר תחומים.

בשנות ה-60 הקימה תדיראן מפעל לייצור מקררים בעפולה. המקררים התחרו ביצרן המקררים הגדול יותר אז בישראל - אמקור. סדרות הייצור הראשונות של תדיראן היו באיכות נמוכה מזו של אמקור וסבלו מבעיות בידוד. עם הזמן השתפרה איכות המקררים והם הגיעו לנתח שוק של קרוב לשליש משוק המקררים בישראל.

בשנת 1976 הוקמה חטיבת התקשורת - תדיראן קשר.

בשנת 1979 הוקם בית תדיראן בגבעת שמואל.

בשנת 1981 – תדיראן עוברת למפעל ייצור חדש בעפולה.

בשנת 1984 הקימה תדיראן עם החברה הגרמנית Accumulatorenfabrik Sonnenschein את Sonnenschein Lithium GmbH כיוזמה משותפת (Joint Venture). החברה פיתחה וייצרה סוללות ליתיום לשימוש תעשייתי.

בשנת 1986 הקימה תדיראן בשיתוף עם חברת מוטורולה את החברה הסלולרית הראשונה בישראל - חברת פלאפון תקשורת.

כחלק מתהליך ההבראה שהנהיג בני גאון ב"כור" במהלך שנות ה-90, נמכרו חברות תדיראן לגופים שונים. בעוד ששם המותג "תדיראן" נשמר על ידי החטיבות השונות, תאגיד תדיראן אינו קיים יותר והחברות השונות הנושאות בשם "תדיראן" נמצאות בבעלות גורמים שונים.

2002 – תדיראן נרכשת על ידי חברת מיזוג האוויר העולמית Carrier ומתחילה בפעילות ייצוא.

2010 – משה ממרוד רוכש את השליטה בחברת תדיראן.

2014 – תדיראן זוכה במכרז משרד הבריאות להתייעלות אנרגטית בבתי החולים הממשלתיים ("שמיים כחולים").

2017 – תדיראן נכנסת למדד 125 החברות הגדולות של בורסת תל אביב.

חברות שנושאות או שנשאו בשם "תדיראן"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין החברות שנושאות או שנשאו בשם "תדיראן":

 • תדיראן טלקום שרותי תקשורת בישראל ש.מ. - ראשיתה של החברה בחברת "טלקו" שנרכשה על ידי תדיראן בסוף שנות ה-60[4] ובהמשך הפכה לחטיבה בתדיראן תקשורת בע"מ. היא פעילה בתחום התקשורת, ומשווקת ומתחזקת מרכזיות ארגוניות, פתרונות למוקדי שרות, מערכות הקלטה ועוד. משרדה הראשי של החברה נמצא בקרית אריה שבפתח תקווה. בבעלות חברת אפקון תעשיות, שהיא חלק מקבוצת שלמה.
 • תדיראן מוצרי צריכה וטכנולוגיה בע"מ - יצרנית, יבואנית ומשווקת מזגנים. מיצרני המזגנים והמקררים הבולטים בישראל. החברה ייצאה לעשרות מדינות ממפעלה ששכן בעפולה. בעקבות העברת קו הייצור לסין, נסגר מפעל המזגנים בסוף שנת 2009 וכ-250 מעובדיו פוטרו.[2] בסוף 2009 נמכרה החברה לקבוצת קריסטל.[5]
 • תדיראן אמפא שיווק ושירות בע"מ - יצרנית מקררים. הוקמה בשנת 2001 לאחר שאמפא (אמקור) סגרה את מפעל המקררים שלה ופיטרה את רוב עובדיה והמיזוג עם תדיראן אושר בסוף שנת 2000.[6] החברה הייתה בבעלות קבוצת אמפא של שלומי פוגל וג'ו נקש וחברת נחושתן של לוי קושניר. בתחילת 2007 רכשה את חטיבת השירות של חברת קריסטל. תדיראן אמפא התחייבה לספק שירות הכולל תיקונים, הדרכה ואחריות למוצרי קריסטל. בעקבות הרכישה התדרדר מצבה הכלכלי של החברה, היא נקלעה לחובות ובסוף שנת 2008 מונה לה כונס נכסים, שאישר את מכירת פעילותה לקבוצת פל.[7]
 • תדיראן קשר בע"מ (Tadiran Communications) - הוקמה ב-1994 ועסקה בפיתוח, ייצור ושיווק ציוד ומערכות קשר ותקשורת לשוק הצבאי והאזרחי. בשנים 1992–1996 שימש חזי חרמוני כמנכ"ל החטיבה. בדצמבר 1998 הקימה החברה מפעל לייצור והרכבת ציוד קשר בקריית שמונה וב-1999 הוקמה שלוחת מחקר ופיתוח במכללת תל-חי. באותה שנה נמכרה לקבוצת פימי-שמרוק ובשנת 2001 הונפקה בבורסה בת"א ובכך הפכה לחברה ציבורית. בשנת 2000 הוקמה חברת-הבת תדליס (Tadlys Ltd.) העוסקת בפיתוח וייצור חומרה לתקשורת אלחוטית וכן מספקת פתרונות תקשורת אלחוטיים. בשנת 2003 העסיקה מעל 1,000 עובדים. ב-2004 רכשה כור את השליטה בחברה. חזי חרמוני שימש כמנכ"ל החברה בשנים 2000–2007. במרץ 2007 מונה עמוס ויצמן כמנכ"ל החברה עד למיזוגה לחלק מחברת אלביט מערכות בסוף יוני 2008. החברה שוכנת בפתח תקווה.
 • תדיראן מערכות אלקטרוניות בע"מ - (.TADIRAN Electronic Systems Ltd) - מפתחת ומייצרת מערכות פיקוד, תקשורת, בקרה ומודיעין, בעיקר למגזר הצבאי ומעסיקה כ-350 עובדים בסניף החברה הישראלי בחולון. בבעלות קבוצת אלישרא.
 • תדיראן ספקטרלינק בע"מ (.Tadiran Spectralink Ltd) - עוסקת בפיתוח וייצור מערכות תקשורת אלחוטית למגזרים הצבאי והאזרחי וממוקמת בחולון. הפכה לחברה בע"מ ב-1996. מחזור מכירותיה הוא כ-60 מיליון דולר בשנה והיא מעסיקה למעלה מ-150 עובדים. בבעלות אלביט מערכות יבשה ותקשוב. (לפני כן בבעלות קבוצת אלישרא בשנים 2000–2017, ולפני כן בבעלות קונצרן כור בשנים 1996–2000).
 • תדיראן סוללות בע"מ (Tadiran Batteries GmbH) - היוזמה המשותפת משנת 1984 שינתה את שמה בשנת 2006. מפתחת ומייצרת בגרמניה. מפעל קטן להרכבת סוללות שכן בקריית שמונה והעסיק כ-20 עובדים, כיום המפעל שוכן בקריית עקרון.
 • תדיראן LifeCare - עסקה בתחום אבחון וטיפול רפואי באמצעות טלה-רפואה (Telemedicine) כחלק מחברת תדיראן ספקטרלינק. בינואר 2007 הושלמה רכישת החברה על ידי אירוטל מערכות רפואיות (Aerotel Medical Systems).
 • תדיראן מערכות מידע - היום חברה יבמ גלובל סרוויסס ישראל (IGSI)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]