עודד גולן (אספן עתיקות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף עודד גולן)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

עודד גולן (נולד בשנת 1951 בתל אביב) הוא מהנדס ישראלי ואספן עתיקות ששמו מעורב בפרשיות גילויי עתיקות תנכי"ות ופרשיות זיוף עתיקות. במרץ 2012 זוכה מחמת הספק מאשמת זיוף עתיקות, אף כי הורשע בסחר בהן ללא היתר ובהחזקת עתיקות החשודות כגנובות‏[1].

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גולן למד בתיכון חדש בתל אביב ושירת בצה"ל כקצין מודיעין. למד הנדסת מכונות בטכניון בחיפה. לאחר הלימודים הוא עבד במשרות רבות שעסקו בטכנולוגיות עתירות ידע לפני שעבר לעסוק בתיירות. לאחר מכן הוא עבר לעסוק בנדל"ן. עוד בצעירותו גילה גולן עניין רב בארכאולוגיה ואיסוף עתיקות. כשהיה בן 12 לקח חלק בחפירות מצדה.

איסוף עתיקות והטענות לגבי זיופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גולן ושותפיו היו אחראים לגילויים מרעישים של חפצי עתיקות מתקופת התנ"ך והברית החדשה. בין הממצאים: כתובת יהואש, המפרטת לכאורה תיקונים שנעשו בבית המקדש הראשון בתקופת שלטונו של יהואש מלך יהודה, שנתגלתה ב-2002; "גלוסקמת יעקב אחי ישו", ממצא שאם יתברר כאמיתי יתמוך בעובדת קיומו ההיסטורי של ישו; מנורת אבן בעלת שבע פיות, בעלת עיטורים של מנורת המקדש ושבעת המינים, ואשר היו שייחסו אותה לכהן הגדול בבית המקדש השני; וחותם אבן במסגרת זהב המיוחס למלך מנשה בן חזקיהו מלך יהודה‏[2].,

בעקבות הגעת שני הממצאים הראשונים, כתובת יהואש וגלוסקמת יעקב אחי ישו, לשוק העתיקות ומאמרים שנכתבו על שניהם, המאשרים ושוללים במקביל את מקוריותם. החליטה רשות העתיקות לבדוק את הנושא. הוקמו שתי ועדות חקירה:

  1. "ועדת הכתב" - תפקידה היה לבדוק האם הכתב ותוכנו מתאימים לעברית והארמית שהיו נהוגות בתקופה אליה מתייחסות כתובות.
  2. "ועדת החומר" - תפקידה היה לבדוק את החומר ממנו עשויים הממצאים, את הפטינה וכל חומר נוסף שנמצא על גבי הממצאים.

מסקנות הוועדות הוגשו ב-15 ביוני 2003. המסקנות של שתי הוועדות היו שהכתובות מזויפות. וועדת החומר הגיעה למסקנה שהפטינה על גבי אותיות הכתב אינה זהה לפטינה שעל גבי הגלוסקמה ולוח האבן עליהן נכתבו שתי הכתובות. ומכאן שהן לא נוצרו באותה תקופה‏[3].

מעצר ומשפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

גולן נעצר בחודש יולי 2003, ובביתו נמצא בית מלאכה ובו ציוד עדין המשמש בדרך כלל להכנת תכשיטים, באמצעותו, לפי החשד, בוצעו הזיופים. בכתב האישום מצוין כי שיטת הזיוף התאפיינה בכך שבמרבית המקרים נלקחו עתיקות מקוריות, ולהן הוספו כתובות או עיטורים, אשר הפכו אותן לבעלות ערך רב, לאחר שזוייפו מרבית הפריטים המתוארים לעיל ואחרים, צופו הפריטים בפטינה (ציפוי הנוצר באופן טבעי על עתיקה במהלך השנים) מזויפת, שיוצרה במומחיות רבה, עד כי הונתה מומחים רבים לחשוב כי העתיקות הן אכן מקוריות.

בשנת 2004 הוגש נגד גולן כתב אישום חמור על זיוף עתיקות. בכתב האישום נטען כי גולן יחד עם סוחר עתיקות מיפו רוברט דויטש, סוחר העתיקות שלמה כהן ממודיעין ופאיז אל-עמלה מבית אולא ניהלו במשך עשרות שנים רשת זיוף עתיקות שבמסגרתה הם מכרו פרטי עתיקות רבים למוזאונים ואספנים פרטיים בארץ ובחו"ל.

אך הוויכוח נמשך. מומחים בינלאומיים ובהם פרופסור וולפגנג קרומביין, מומחה לביו-כימיה ופטינה עתיקה טענו לאחר בדיקות מעבדה מעמיקות כי הכתובת על גלוסקמת "יעקב אחי ישוע" אינה מזויפת.

טענת התביעה לא הייתה כי כל הגלוסקמא מזויפת אלא כי רק המילים "אחוי ד'ישוע" מזויפות. בבית המשפט נחשף כי אכן נמצאה פטינה אותנטית באותיות ע ו-ש (ד'ישוע) בכתובת הגלוסקמא. העד הראשי של התביעה ד"ר יובל גורן ציין במהלך המשפט כי נמצאה פטינה מקורית במילה זו.

במרץ 2012 זיכה בית המשפט מחמת הספק את גולן ושותפיו, מאשמת זיוף העתיקות, הרשיע אותו בסחר בעתיקות ללא היתר ובהחזקת עתיקות הנחשדות כגנובות ודן אותו ל-30 ימי מאסר וכן מאסר על תנאי וקנס‏[4].

המדינה לא ערערה על מרבית סעיפי הזיכוי, למעט אחד - הקביעה של בית המשפט המחוזי כי לא הוכח ש"לוח יהואש" הינו זיוף. כלומר, המדינה קיבלה את הקביעה העיקרית של בית המשפט המחוזי, שלא הוכח שגלוסקמת יעקב אחי ישו, מזויפת. ב-29 בספטמבר 2013 אישר בית המשפט העליון את הזיכוי גם לגבי לוח יהואש‏[5], אף כי במקביל גם דחה את ערעורו של גולן על הרשעתו, באותם סעיפים בהם כן הורשע וכן דחה את ערעורו על העונש שנגזר עליו‏[6].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]