לדלג לתוכן

עזרה:תקציר עריכה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תיבת פרסום הדף, כולל שדה תקציר העריכה בעורך החזותי
שדה תקציר העריכה וכפתור הפרסום בעורך קוד הוויקי

תקציר עריכה הוא הסבר קצר המתלווה לעריכה בערך בויקיפדיה. התקציר מסייע לעורכים אחרים להבין את הסיבה לעריכה, מקצר את הזמן בפתיחת הערך לבדוק במה מדובר ומספק מידע על השינוי שגם מופיע בהיסטוריית השינויים של הדף.

שדה התקציר מופיע בעריכת דף דף בוויקיפדיה ליד כפתור הפרסום. המלל שבו, עד 500 תווים, יופיע בדפים שונים העוקבים אחרי היסטוריית העריכה, כמו "תרומות המשתמש" (או "התרומות שלי"), דף "גרסאות קודמות" של הדף שערכתם, דף "שינויים אחרונים", וכן ברשימת המעקב של העורכים שעוקבים אחרי הדף.

בעריכה חזותית השדה הזה מופיע בתיבה לאחר לחיצה על הכפתור "פרסום השינויים…".

בעריכת קוד ויקי, השדה הזה מופיע מתחת לשדה עריכת הדף ומעל כפתור "פרסום השינויים".

חלקי התקציר

שדה התקציר צריך להסביר את השינוי. להסבר כמה חלקים, אם כי לא בכל עריכה כל החלקים רלוונטיים:

  • סוג העריכה. למשל "שחזור", "הגהה", "הוספת קישור", "ויקיזציה" וכדומה. מקובל (אך לא חובה) להשתמש בקיצורים בחלק הזה.
  • תוכן העריכה. למשל אם עדכנתם את שנת הלידה, ניתן לכתב "שנת לידה". אם הוספתם תמונה של נשוא הערך עם משפחתה אפשר לכתוב "תמונה משפחתית" וכדומה.
  • ההצדקה לעריכה: מספר מצומצם של מילים שמסבירות מדוע העריכה מוצדקת, ולמה הערך לאחר העריכה טוב יותר מאשר לפניה. למשל "לא אנציקלופדי" כהצדקה להסרת מידע שלדעתכם לא מתאים לאנציקלופדיה. אם תיקנתם פרט שגוי בערך, ניתן לכתוב את המקור לנתון הנכון, למשל "לפי אתר הכנסת".

התקציר, על כל חלקיו, צריך להסביר את השינוי שביצעתם בערך. אם מהות השינוי או סיבתו לא תהיה ברורה, יש סיכוי גדול יותר שהוא יבוטל, במיוחד אם הוא כלל מחיקת מלל.

חלונית התקציר לא מגבילה את אורכו, אך החלק שמעבר לאורך המירבי לא יישמר ולמעשה יאבד. כדי לתת הסבר ארוך יותר, השתמשו בדף השיחה וכתבו בשדה התקציר "ר' בדף שיחה".

לא ניתן לערוך את התקציר אחרי שמירת הדף, אז השתדלו להימנע משגיאות בתקציר.

אם בטעות לחצתם "פרסום השינויים" לפני שרשמתם בתקציר כל מה שרציתם, ניתן לבצע "עריכת סרק" (למשל הוספת רווח נוסף בסוף הערך), ולרשום את התקציר המלא שהתכוונתם להוסיף בעריכה המקורית. במקרה כזה רצוי להוסיף (תקציר) לפני תוכן התקציר, כדי שמי שעובר על "שינויים אחרונים" או על היסטוריית הדף יבין שהעריכה בוצעה כדי לרשום את התקציר.

רשימה של קיצורים מקובלים בכתיבת תקצירים נמצאת בדף ויקיפדיה:מקרא תקצירי עריכה.

מלאו תמיד את שדה התקציר

מלאו תמיד את שדה התקציר הוא אחד הקווים המנחים של ויקיפדיה - אפילו תקציר קצר עדיף על לא כלום. כתיבת תקציר חשובה עוד יותר אם אתם מוחקים מלל, אחרת אנשים עלולים לחשוב שאתם משחיתים. כמו כן, אזכור שינוי אחד והשמטת אחר יכולה להטעות מישהו שהשינוי האחר חשוב לו יותר. אם עריכה אחת מכילה מספר שינויים והתקציר מתאר רק את חלקם, הוסיפו בסוף התקציר את המילה "ועוד".

בנוסף להבחנה בין שינוי ראשי למשני (ראו עזרה:עריכת דף), תקצירים מדויקים עוזרים לאנשים להחליט אם לבדוק את השינוי. לעיתים קרובות תקצירים מגרים את עניינם של ויקיפדים בעלי התמחות בנושא.

במקרה של השמטות או שגיאות בתקציר העריכה, יש לבצע "עריכת סרק" כדי להוסיף את התקציר הנכון.

מומלץ להפעיל בדף העדפות, תחת החלק "עריכה" את האפשרות "הצגת אזהרה בעת ניסיון לפרסם עריכה עם תקציר ריק (או עם תקציר ברירת המחדל של פעולת ביטול)". כשהאפשרות הזאת מופעלת, המערכת תזכיר כאשר לא הוכנס תקציר עריכה.

יש להקפיד על תקצירים מדויקים ואין לגרום להטעיה מכוונת על ידי תקציר שגוי (לדוגמה - לכתוב "תקלדה", כאשר למעשה מוסיפים פסקה לערך).

כשמעלים קובץ יש לספק תקציר העלאה מפני שהוא משמש גם כתקציר עריכה וגם כתיאור הקובץ.

כותרת פרק כתקציר עריכה אוטומטי

כשמשתמשים באפשרות לערוך פרק בודד, כותרת הפרק מוכנסת אוטומטית כגרסה ראשונית בתחילתה תקציר העריכה, כשהיא מופיעה בצורה הבאה" "/* כותרת הפרק */". יש להוסיף פירוט נוסף לאחר החלק הזה.

כשאתם מוסיפים פרק חדש באמצעות עריכת הפרק הקודם לו, החליפו את התקציר האוטומטי כדי למנוע בלבול.

הסימון "/* כותרת הפרק */" ייצור קישור אוטומטי לפרק הזה מתקציר העריכה. ניתן להכניס כמה קישורים כאלה או לשים אותם שלא בתחילת התקציר, אולם יש לשמור על קשר בין הקישור לבין שם הפרק בפועל.

כשאתם פותחים נושא חדש בדף שיחה, השתמשו ב"הוספת נושא" מהתפריט העליון, וכך תקציר העריכה יכיל את שם הנושא שיצרתם (הכותרת שהזנתם), יחד עם קישור לפסקה והמלל "פסקה חדשה".

מקומות שתקציר העריכה מופיע בהם

רשימות שינויים שהמערכת יכולה להפיק:

רשימות דפים ששונו, מתוך אוסף דפים:

  • מתוך רשימת המעקב של משתמש, החל מלפני משך זמן נתון (למשתמשים רשומים בלבד)
  • מהדפים הקשורים לדף נתון, החל מלפני משך זמן נתון או מספר שינויים אחרונים: שינויים בדפים קשורים

חיפוש

מנוע החיפוש של ויקיפדיה לא יכול לחפש בתקצירי עריכה, והם אינם מאוחזרים על ידי מנוע החיפוש של גוגל.

מה ניתן לכתוב בתקציר עריכה

נוסף על הקישורים המפורטים בפסקה כותרת פרק כתקציר עריכה אוטומטי, ביכולתכם להוסיף לתקצירי העריכה קישורים. הקישורים יכולים להיות קישורים פנימיים בלבד, כגון קישורים לערכים, לקטגוריות או לאחד מהמיזמים האחרים של ויקימדיה. אין אפשרות להוסיף לתקצירי העריכה קישורים לאתרים חיצוניים או להכליל בהם תבניות.

תקצירי עריכה כפופים לכללים של "מה ויקיפדיה איננה" ו"כללי התנהגות בין חברי הקהילה" בהתאמות המתחייבות מקוצרם, אולם אינם כפופים לויקיפדיה:נקודת מבט נייטרלית. הפרה של כללי "מה ויקיפדיה איננה" או "כללי התנהגות בין חברי הקהילה" עשויה להביא למחיקת השינוי גם אם השינוי כשלעצמו עומד בכללי ויקיפדיה. בדומה, השמטת תקציר עריכה יכולה לגרום לביטול השינוי, בייחוד אם העריכה שינתה פרט בדף או מחקה תוכן.

כיווניות של תקציר עריכה

קשה להגדיר את הכיווניות של תקציר העריכה, כלומר האם הוא כתוב מימין לשמאל (עברית, ערבית) או משמאל לימין (אנגלית, רוסית). אי־אפשר להחיל על התקציר עיצוב שאפשר להחיל על ערכים, כגון {{כ}} ו{{משמאל לימין}}. לעיתים תופיע מילה אנגלית בתקציר בעברית ותשבש את הכיווניות של חלקים אחרים בו.

בדפדפנים מודרניים נעשה ניסיון לקבוע את הכיוון באופן אוטומטי. דבר ששימושי לזכור בעת כתיבת תקציר עריכה הוא שהכיווניות שלו נקבעת לפני האות הראשונה שלו. כלומר, אם הוא יתחיל באות מאלפבית לטיני או יווני, שאר התקציר ייחשב כאילו כתוב מימין לשמאל, למשל:

  • התקציר "I deleted vandalism." יוגדר אוטומטית כתקציר משמאל לימין, כי הוא מתחיל באות הלטינית I, והנקודה תופיע בקצה הימני של המשפט.
  • התקציר "מחקתי השחתה." יוגדר אוטומטית כתקציר מימין לשמאל, כי הוא מתחיל באות העברית מ, והנקודה תופיע בקצה השמאלי של המשפט.

הנ"ל נכון גם לגבי אתרים אחרים שמשתמשים באותה תוכנה, כגון ויקישיתוף.

ראו גם

הערות שוליים