עין המסייעת 7020

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עין המסייעת 7020
עין המסייעת 7020 - הבריכה
עין המסייעת 7020 - הבריכה
שם נוסף המעיין המסתובב
מיקום המעיין
מדינה ישראל
מחוז מחוז ירושלים
אזור הרי ירושלים
גובה 635
נתוני המעיין
סוג זרימה איתן
סוג נביעה שכבה
אגן ניקוז נחל שורק
גישה למעיין
נגישות לציבור פתוח
דרך גישה דרך מושב בית נקופה

עין המסייעת 7020 הוא מעיין שכבה בנחל כסלון שבהרי ירושלים, כחצי קילומטר מזרחית למושב בית נקופה.

במקום בריכת בטון קטנה ורבועה הממוקמת בתוך חציבה בגודל 10X9 מטרים, שהיוותה ככל הנראה את הבריכה בימי קדם. הבריכה מקבלת את מימיה דרך ניקבה באורך של כ-25 מטרים המובילה אליה את מי הנביעה מכמה כיוונים. על פי רשות העתיקות, תיארוך הנקבה והבריכה הוא מן התקופה הרומית בארץ ישראל והיא שמשה בעיקר את הלגיון העשירי שחנה במקום וצר על ירושלים בימי בית שני. מלבד טרסות הרוסות ששמשו לחקלאות, לא ידוע על כפר מסוים ששכן בקרבת המקום. במקום ישנה תעלת מים היוצאת מהבריכה לכיוון דרום, שנראה ששמשה להשקיית שדות בשיטת חקלאות שלחין.

למעיין מספר שמות על בסיס גרסאות שונות. ותיקי מושב בית נקופה שחלקם לקחו חלק בהקמת המושב בשנת 1949, מיד לאחר תום מלחמת העצמאות, מכנים אותו בשם "המעיין המסתובב" על שם הנקבה המתפצלת החצובה בתוך ההר המובילה את מי הנביעה לתוך הבריכה ממספר מקומות והיא באורך כללי של כ-80 מטרים.

שמות אחרים הנזכרים במקומות שונים הם: "עין ארז", "עין נקעה", "עין דילאב", "המערה המסתובבת" ועוד.

המקום היה מוזנח במשך שנים רבות לאחר שהבריכה נסתמה במכוון על ידי גורמים שונים בעקבות עבודות שנעשו באזור. הטבע השתלט על המעיין, טרסות קרסו והעתיקות במקום כוסו באדמה. לאחר עשרות שנים של הזנחה, המתחם כולו שופץ ושוקם על ידי לוחמים בעבר ובהווה של פלוגת המסייעת של גדוד המילואים 7020, לוחמים נוספים מחטיבה 5 של המילואים, תושבי בית נקופה, מתנדבי השומר החדש וחברים מהסביבה. המעיין הוכרז כאתר הנצחה לזכרם של 13 לוחמי הפלוגה שנהרגו ב-9 באפריל 2002 בקרב בג'נין, במהלך מבצע חומת מגן.

עין המסייעת 7020 נחל כסלון

בשנת 2012 נערכה חפירת הצלה במקום כחלק מהרחבת כביש מספר 1 (כביש תל אביב - ירושלים). החפירה נוהלה על ידי רשות העתיקות במימון חברת "נתיבי ישראל - החברה הלאומית לתשתיות תחבורה" בע"מ. בחפירה זו נחשפה מערכת המים במקום ששמשה את הלגיון הרומי שחנה בארץ.

בצמוד לבריכת המים ישנם כמה מתקני מים קדומים ששימושם אינו ברור. כמו כן, קיימת נביעה נוספת הזורמת לתוך הבריכה. לאחר תחילתן של עבודות השיקום, החלו המים להאגר בתוך בריכת האיגום, הן מהנקבה והן ממתקני המים הקדומים.

המקום ידוע היום בשם "עין המסייעת 7020".

המקום מתוחזק על ידי מתנדבים ועל ידי "עמותת הפלוגה המסייעת 7020 (ע"ר)".

הרקע לפרויקט הנצחת חללי הפלוגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עין המסייעת 7020 - הנקבה

בסוף מרץ 2002 יצא צה"ל למבצע חומת מגן. גדוד נחשון (7020) של חטיבה 5, המורכב מחיילי מילואים, נקרא בתחילת אפריל יחד עם כל החטיבה לכבוש את מחנה הפליטים בג'נין.

ב-9 באפריל 2002 במהלך הקרב במחנה הפליטים ג'נין, נקלעה הפלוגה המסייעת של הגדוד למארב, ובקרב פנים מול פנים בשטח צפוף, נהרגו 13 לוחמים ונפצעו רבים. לאחר הקרב, הוענק לפלוגה צל"ש אלוף הפיקוד על גילוי מעשי גבורה בניסיון לחלץ את הנפגעים תחת אש. בנוסף הוענק צל"ש אישי לשני לוחמים שנהרגו, וצל"ש נוסף ללוחם שחילץ נפגעים תחת אש.

המעיין כאתר הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתמיכתה של המועצה האזורית מטה יהודה ובמספר ימים מרוכזים של עבודה מאומצת, פעלו הלוחמים של הפלוגה בעבר ובהווה ביחד עם תושבי מושב בית נקופה והחלו לשקם את הנביעה וסביבתה שהייתה מוזנחת במשך שנים רבות ונקראה בפי ותיק המושב "המעיין המסתובב", בשל ניקבת המים החצובה בסלע המסתעפת בתוך ההר.

בסמוך לנביעה נמצאו ממצאים ארכאולוגיים אשר טופלו לפני מספר שנים על ידי רשות העתיקות. לטענת חלק מאנשי הרשות, לפני כ-2,000 שנה חנה הלגיון העשירי פרטנסיס שצר על ירושלים בימי המרד הגדול, בסמוך למעיין.[דרוש מקור][מפני ש...]

האגודה השיתופית של מושב בית נקופה, תושבי המושב ואנשי הפלוגה, ממשיכים לפתח ולטפל במתחם באופן קבוע לשימוש כלל ציבור המטיילים באזור. אנשי רשות העתיקות תרמו רבות לשיקום המקום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]