השומר החדש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

השומר החדש הוא ארגון מתנדבים ישראלי ציוני שייעודו "שמירה על אדמות המדינה במעשה ולימוד". הארגון עוסק בשמירה בשטחי מרעה פתוחים, סיוע לחקלאים וחינוך לציונות וחקלאות. שם התנועה לקוח מארגון "השומר" שפעל בארץ ישראל בתחילת המאה ה-20.

רקע להקמת הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

"השומר" המקורי היה ארגון שמירה ביישוב היהודי בארץ ישראל בשנים 19091920. הארגון הוקם על ידי אנשי העלייה השנייה, ומטרתו המוצהרת הייתה "כיבוש השמירה" ו"כיבוש העבודה", כלומר, לימודן והעברתן לידיים יהודיות בכפר ובעיר בארץ ישראל. בשיא פעילותו, בשנת 1913, מנה הארגון כ-120 חברים וריכז את השמירה ב-13 מושבות בארץ ישראל. הוא פורק בשנת 1920 ורבים מחבריו שולבו בארגון "ההגנה".

הפשיעה החקלאית בישראל התגברה מאוד החל משנות ה־90 של המאה ה־20 ועד 2006.[דרוש מקור] בעקבות התנכלויות של עבריינים שגרמו נזק כספי משמעותי והטרדות בלתי פוסקות, החלה תופעה של נטישת שטחי מרעה בבעלות מינהל מקרקעי ישראל (בפועל, נטישת השטח משמעותה הימנעות מחידוש חוזה החכירה השנתי על שטח המרעה מול מינהל מקרקעי ישראל),[דרוש מקור] ומנגד, החלה השתלטות בלתי חוקית של עבריינים על קרקעות אלו[דרוש מקור].

בעקבות פרשת שי דרומי בינואר 2007 הייתה מחאה ציבורית שהוביל אחד ממייסדי הארגון. מחאה זו הובילה לחקיקת שינוי בחוק העונשין המכונה "חוק דרומי". מספר חודשים לאחר החליט יואל זילברמן מציפורי לעבור להתגורר בדרך קבע בשטח המרעה של משפחתו (נקודה הקרואה בשם "מצפה סנדו"), על מנת לשמור על המרעה והשטח מפני ההתנכלויות. בעקבות אירוע תקיפה אלים שחווה מידי עבריינים, התגבשה קבוצה גדולה של מכרים (יוצאי היחידה הצבאית בה שירת ותושבי היישוב הושעיה הסמוך לשטח המרעה) שהצטרפו לשמירה על השטח. פעולות השמירה הצליחו להוריד באופן משמעותי את מספר ההתנכלויות העברייניות במקום. אירוע זה היה הגורם המניע ליסוד ארגון השומר החדש.

הקמת הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון הוקם בשנת 2007 על ידי קבוצת פעילים צעירים תושבי הנגב והגליל בראשות יואל זילברמן ואון ריפמן[1] על פי תפיסה לפיה אין שמירה יעילה ללא נוכחות פעילה בשטח. מטרת הארגון היא לסייע לחקלאים ובוקרים להתמודד עם איומים על ביטחונם, רכושם וזכויותיהם. ובמילותיו של מייסד הארגון: "להשיב את האומץ לחקלאים לבוקרים ולכל אדם שאינו חש ביטחון במדינת ישראל".

אחדים מראשי "השומר החדש" (יפה שי חדד, ארז אשל, און ריפמן, יובל כאהן) היו פעילים גם במכינה קדם-צבאית בני ציון, שנסגרה בעקבות אסון נחל צפית[2]. עם חברי ועד "השומר החדש" נמנה גם חבר הכנסת רם בן ברק.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הארגון מסייע לחקלאים ובוקרים בשמירה בשעות היום והלילה, בעבודה חקלאית הכוללת שתילה ועבודה בכרמים, ובהחזקת השטחים הפתוחים בגליל ובנגב באמצעות רעיית צאן ובקר.
 • הארגון מפעיל מספר גרעיני ש"ש (שנת שירות), שפעילים בתחומי סיוע אלו.
 • במסגרת הארגון משתתפים אנשי הארגון והמתנדבים בתוכניות חינוכיות בנושאים שונים.
 • הארגון מפעיל סמינריונים וימי התנדבות למוסדות חינוך על-יסודיים.
 • הארגון מפעיל מעל 1,200 מתנדבים[3]. התורמים כל אחד עד עשרים ימים בשנה למען מטרות הארגון[4]. השמירה בארגון מתבצעת ללא נשק מתוך עקרון.

מימון[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2017, הכנסות העמותה היו כ-41 מיליון שקלים במזומן. מתוך הכנסותיו, 18.7 מיליון היו מתרומות, 14 מיליון ממשרדי הממשלה ו-3.8 מיליון ש"ח מקק"ל. בין התורמים הגדולים של הארגון הקרן המרכזית לישראל[5], והמיליארדר בעל חברת ההימורים המקוונת PokerStars, יגאל שיינברג. ב-2017 פורסם כי המינהלת לזהות יהודית במשרד לשירותי דת תשתף פעולה עם "ארגון השומר החדש", ותחלוק עימו באופן שווה תקציב של 37.5 מיליון שקלים לשנה[6].

באוקטובר 2019 נחשף ב"הארץ" כי "השומר החדש" קיבל עשרות מיליוני שקלים שלא כדין ממשרד החקלאות, זאת כיוון שבתקנת המתנדבים בחקלאות שממנה ניתמך השומר החדש כתוב במפורש שלא יכול להיתמך ממנה גוף הנתמך גם מתקנת מתנדבי שנת השירות שגם ממנה ניתמך השומר החדש. בתגובתו השומר החדש לא הגיב לעניין איסור התמיכה של אותה עמותה משתי התקנות אלא רק ציין שלא מדובר בכפל תמיכות כיוון שהתמיכות השונות הופנו לפעולות שונות[7].

הוקרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמותה זכתה בפרס בגין לשנת תשע"ב (2011) "עבור פעילותה הציונית לשמירה על אדמות המדינה וביטחון אזרחיה ועל היותה מודל מוביל לערבות הדדית ולאומץ אזרחי בחברה הישראלית"[8].

הספר ה-54 בסדרת ספרי "מנהרת הזמן" נקרא "השומר החדש" ועוסק בארגון. בספר, דן ושרון, גיבורי הסדרה, מועברים לגליל ליישוב שמוגן על ידי השומר החדש. בניגוד לשאר הספרים, הם אינם חוזרים בזמן אלא שבסוף הספר "הזמן רץ לאחור" והם חוזרים לביתם.

תוכניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות מרכזיות של השומר החדש:

 1. תוכנית המנהיגות - תוכנית קדם צבאית, המיועדת לבוגרי י"ב במסגרת שנת שירות, אורכה כשנה וחודשיים. התוכנית מבקשת לתת מענה למציאות בשטח ולאתגרי התקופה, תוך בניית דור הפועל להגשמת הרעיון הציוני. במהלך התוכנית מקיימים החניכים שגרת חיים של עבודה, למידה ושמירה, תוך ליווי אישי והדרכה קבוצתית.
 2. מצפי השמירה - מצפים בשטחים חקלאיים אליהם מגיעים מתנדבים מכל רחבי הארץ. המתנדבים עוברים ימי הכשרה בסיסיים, כאשר כל מתנדב מתחייב ל־12 לילות שמירה בשטחים החקלאיים. מצפי השמירה מהווים בסיס להפעלת מתנדבים וכלי משמעותי ליצירת נוכחות ותחושת ביטחון. המתנדבים שומרים ללא נשק מתוך עיקרון.
 3. מגורי סטודנטים בחוות בודדים בנגב - חוות הבודדים הוקמו על מנת ליצור רצף התיישבותי חדש בנגב ולשמור על קרקעותיה של מדינת ישראל. נוכחותם של סטודנטים בחוות הבודדים נועדה לחזק את ידם של בעלי החוות. הסטודנטים גרים בחווה במהלך שנת לימודיהם ולוקחים חלק משמעותי בעבודות החקלאיות ובשמירות של חוות הבודדים.
 4. "מתחברים לאדמה" ו"לעבדה ולשמרה" - התגייסות של קבוצות מתנדבים - תלמידי בתי ספר ומכינות קדם צבאיות, חיילים, סטודנטים, תוכניות תגלית, בני נוער מחו"ל ועוד - כמענה להשחתות הרכוש והנזקים הרבים שסופגים החקלאים והבוקרים. קבוצות המתנדבים מגיעות בהתאם ליכולתן וזמנן, לימים או שבועות, ומסייעות בתיקון גדרות, שיקום והקמת טראסות, שיקום מבנים וכל עבודה חקלאית נדרשת. התוכניות משלבות עבודה חקלאית יחד עם העברת תוכני חינוך בנושאי ציונות, אהבת הארץ וערבות הדדית.
 5. תוכנית מאהל ומגדל - תוכנית שמיועדת לחיילים משוחררים שמשלבת עבודה מועדפת בחקלאות ושמירה עם לימוד.
 6. שומר היער עבודה בקק"ל בייעור וכו', מיועד לחיילים משוחררים בתור עבודה מועדפת.
 7. תוכנית אדם ואדמה- תוכנית למנהיגות המשלבת עבודת אדמה ולימודי בגרות, בקומפלקס פנימייתי בערבה המיועדת לכיתות י'- יב.

שיתופי פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון משתף פעולה במגוון תחומים, עם ארגונים רבים, בהם:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]