השומר החדש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
השומר החדש
Hashomer Logo.png
לוגו "השומר החדש"
פעילות שמירה בשטחי מרעה פתוחים, סיוע לחקלאים וחינוך לציונות וחקלאות.
מדינה ישראלישראל ישראל
מייסדים יואל זילברמן, און ריפמן, ארז אשל וחברים נוספים.
יושב ראש יוסי אקרמן[1]
מנכ"ל יואל זילברמן
תקופת הפעילות 2007–הווה (כ־16 שנים)
www.hashomer.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ארגון השומר החדש הוא עמותה ישראלית העוסקת בשמירה בשטחי מרעה פתוחים, סיוע לחקלאים וחינוך לציונות וחקלאות.

הקמת הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות פרשת שי דרומי בינואר 2007 און ריפמן הוביל מחאה ציבורית שהובילה לחקיקת שינוי בחוק העונשין המכונה "חוק דרומי". לאחר מספר חודשים החליט יואל זילברמן מציפורי לעבור להתגורר בשטח המרעה של משפחתו (נקודה הקרויה "מצפה סנדו"), על מנת לשמור על המרעה והשטח מפני ההתנכלויות[2]. בעקבות אירוע תקיפה אלים שחווה מידי עבריינים, התגבשה קבוצה גדולה של מכריו שהצטרפו לשמירה על השטח. פעולות השמירה הצליחו להוריד באופן משמעותי את מספר ההתנכלויות במקום. אירוע זה היה הגורם המניע ליסוד ארגון "השומר החדש" (השם מרמז לארגון השמירה "השומר" שפעל ביישוב העברי בארץ ישראל בשנים 19091920). בין התומכים בהתארגנות החדשה היו אישים וגופים רבים, כגון אברי גלעד שברך על הפעילות וקרא להצטרף אליה, וגם עמותת "אם תרצו"[3].

הארגון הוקם בשנת 2007 על ידי קבוצת פעילים לפי תפיסה לפיה אין שמירה יעילה ללא נוכחות פעילה בשטח. מטרת הארגון היא לסייע לחקלאים ובוקרים להתמודד עם איומים על ביטחונם, רכושם וזכויותיהם[3]. כמו כן מראשיתו עוסק הארגון גם בפעילות חינוכית על מנת לחבר צעירים לאדמה למען עתיד החקלאות והחברה.

בשנת 2019 לארגון הצטרפה התנועה החדשה כיחידה נפרדת, תנועת נוער שהוקמה על ידי חניכי הנוער העובד והלומד, מסניפי בני המושבים, שפרשו והקימו תנועה חדשה[4].

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סייע לחקלאים ובוקרים בשמירה בשעות היום והלילה ובעבודה חקלאית.
 • הפעלת גרעיני שנת שירות, שפעילים בתחומי סיוע אלו.
 • במסגרת הארגון משתתפים אנשי הארגון והמתנדבים בתוכניות חינוכיות בנושאים שונים.
 • הפעלת סמינריונים וימי התנדבות למוסדות חינוך על-יסודיים.
 • הפעלת מעל 1,200 מתנדבים השמירה בארגון מתבצעת ללא נשק מתוך עקרון.

בשנת 2020 היו בארגון 57,729 מתנדבים[5], והוא הארגון עם מספר המתנדבים הגדול בישראל[6].

תוכניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות מרכזיות של השומר החדש:

 1. תוכנית המנהיגות - תוכנית קדם צבאית, המיועדת לבוגרי י"ב במסגרת שנת שירות, אורכה כשנה וחודשיים. התוכנית מבקשת לתת מענה למציאות בשטח ולאתגרי התקופה, תוך בניית דור הפועל להגשמת הרעיון הציוני. במהלך התוכנית מקיימים החניכים שגרת חיים של עבודה, למידה ושמירה, תוך ליווי אישי והדרכה קבוצתית.
 2. מצפי השמירה - מצפים בשטחים חקלאיים אליהם מגיעים מתנדבים מכל רחבי ישראל. המתנדבים עוברים ימי הכשרה בסיסיים, כאשר כל מתנדב מתחייב ל־12 לילות שמירה בשטחים החקלאיים. מצפי השמירה מהווים בסיס להפעלת מתנדבים וכלי משמעותי ליצירת נוכחות ותחושת ביטחון. המתנדבים שומרים ללא נשק מתוך עיקרון.
 3. מגורי סטודנטים בחוות בודדים בנגב - חוות הבודדים הוקמו על מנת ליצור רצף התיישבותי חדש בנגב ולשמור על קרקעותיה של מדינת ישראל. נוכחותם של סטודנטים בחוות הבודדים נועדה לחזק את ידם של בעלי החוות. הסטודנטים גרים בחווה במהלך שנת לימודיהם ולוקחים חלק משמעותי בעבודות החקלאיות ובשמירות של חוות הבודדים.
 4. "מתחברים לאדמה" ו"לעבדה ולשמרה" - התגייסות של קבוצות מתנדבים - תלמידי בתי ספר ומכינות קדם צבאיות, חיילים, סטודנטים, פרויקט תגלית, בני נוער מחו"ל ועוד - כמענה להשחתות הרכוש והנזקים הרבים שסופגים החקלאים והבוקרים. קבוצות המתנדבים מגיעות בהתאם ליכולתן וזמנן, לימים או שבועות, ומסייעות בתיקון גדרות, שיקום והקמת טראסות, שיקום מבנים וכל עבודה חקלאית נדרשת. התוכניות משלבות עבודה חקלאית יחד עם העברת תוכני חינוך בנושאי ציונות, אהבת הארץ וערבות הדדית.
 5. תוכנית מאהל ומגדל - תוכנית שמיועדת לחיילים משוחררים שמשלבת עבודה מועדפת בחקלאות ושמירה עם לימוד.
 6. שומר היער עבודה בקק"ל בייעור וכו', מיועד לחיילים משוחררים בתור עבודה מועדפת.
 7. תוכנית אדם ואדמה - רשת תיכונים חקלאיים. הפועלים כתוכנית למנהיגות המשלבת עבודת אדמה ולימודי בגרות, בקומפלקס פנימייתי בערבה המיועדת לכיתות י'- י"ב. הרשת פועלת בארבע שלוחות ערבה, גולן, תבור, ניצנים.
 8. מכינה קדם צבאית- סניף מכינה קדם צבאית של השומר החדש הוקם בחוות רון במבואות העיר ערד. המחזור הראשון התחיל בשנת 2022 והחניכים עוסקים בחקלאות ובלימוד נושאים הקשורים בעבודת אדמה, לצד תכנית מכינה קדם צבאית שגרתית.

שיתופי פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון משתף פעולה במגוון תחומים, עם ארגונים רבים, בהם[7]:

מימון[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2017, הכנסות העמותה היו כ-41 מיליון ש"ח. מתוך הכנסותיה, 18.7 מיליון היו מתרומות, 14 מיליון ממשרדי הממשלה ו-3.8 מיליון ש"ח מקק"ל[13]. ב-2017 פורסם כי המינהלת לזהות יהודית במשרד לשירותי דת תשתף פעולה עם "ארגון השומר החדש", ותחלוק עימו באופן שווה תקציב של 37.5 מיליון שקלים לשנה[12].

באוקטובר 2019 טען העיתון "הארץ" כי "השומר החדש" קיבל עשרות מיליוני שקלים שלא כדין ממשרד החקלאות. לפי תקנות משרד החקלאות, גוף שמקבל כסף עבור מתנדבים בחקלאות לא יכול לקבל בנוסף גם מימון ממשרד החינוך עבור מתנדבים בשנת שירות. אולם, "השומר החדש" ביקש וקיבל כספים משני המשרדים. בתגובתו "השומר החדש" ציין שלא מדובר בכפל מימון, כיוון שהתמיכה מכל אחד מהמשרדים מיועדת לתוכניות שונות ונפרדות של הארגון[14].

במאי 2022 פורסם תחקיר נוסף בעיתון "הארץ" החושף כי בשנים הראשונות לפעילותו נסמך הארגון רבות על תרומותיו של ארווינג מוסקוביץ' וכי לאורך השנים הארגון ניזון גם מהקרן המרכזית לישראל. תורמים נוספים של הארגון שנחשפו בתחקיר הם שלו חוליו, המייסד ובעל השליטה בחברת NSO המכהן גם כחבר ועד העמותה, ואיש העסקים נעם לניר[15].

הוקרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמותה זכתה בפרס בגין לשנת תשע"ב (2011) "עבור פעילותה הציונית לשמירה על אדמות המדינה וביטחון אזרחיה ועל היותה מודל מוביל לערבות הדדית ולאומץ אזרחי בחברה הישראלית"[16].

הספר ה-54 בסדרת ספרי "מנהרת הזמן" נקרא "השומר החדש" ועוסק בארגון. בספר, דן ושרון, גיבורי הסדרה, מועברים לגליל ליישוב שמוגן על ידי השומר החדש. בניגוד לשאר הספרים, הם אינם חוזרים בזמן אלא שבסוף הספר "הזמן רץ לאחור" והם חוזרים לביתם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ליאת רון, ‏אלביט מערכות יוסי אקרמן: "הגיע הזמן שהמדינה תשקיע גם בצפון, ולא רק בדרום", באתר גלובס, 22 ביוני 2019
 2. ^ מיכל גרינברג, החוואי שי דרומי הואשם בהריגה, באתר הארץ, 23 בינואר 2007
 3. ^ 1 2 אלי אשכנזי, האם "השומר" יחזור להגן על אדמות הגליל?, באתר הארץ, 27 בדצמבר 2007
 4. ^ גיל גרטל, התנועה החדשה שמטלטלת את עולם תנועות הנוער, באתר "שיחה מקומית", 29 בספטמבר 2019
 5. ^ דוח העמותות והאלכ"רים של גיידסטאר
 6. ^ ארגון השומר החדש באתר גיידסטאר
 7. ^ דניאל דה מלאך, מעמיק הרומן בין תנועת השומר החדש ל"התיישבות העובדת", באתר "העוקץ", 25 באוקטובר 2019
 8. ^ חדשות ערוץ 2
 9. ^ מירב ארלוזורוב, מה בדיוק עושים בקק"ל רנית קירשנבאום וחתנה של פאינה קירשנבאום?, באתר TheMarker‏, 1 בינואר 2015
 10. ^ נועם אמיר, ‏קמפיין חירום לגיוס מתנדבים ליחידה משותפת של מג"ב והשומר החדש, באתר מעריב אונליין, 13 באוקטובר 2015
 11. ^ דורה אריאל שתדלן, "השומר החדש": דרוזי, לא ציוני, פטריוט, באתר "המקום הכי חם בגיהנום", 18 באפריל 2017
 12. ^ 1 2 אתר למנויים בלבד אור קשתי, מדוע משרד הדתות מממן ארגון שמירה חקלאי במיליוני שקלים?, באתר הארץ, 17 במרץ 2017
 13. ^ אתר למנויים בלבד חיים לוינסון, כך ניסו כחלון וארגון השומר החדש להשתלט על תנועת נוער לפני הבחירות, באתר הארץ, 17 ביולי 2019
 14. ^ בניגוד לתקנות, עמותת השומר החדש מקבלת מיליונים משני משרדי ממשלה במקביל, באתר הארץ
 15. ^ הילו גלזר, התנועה הזאת הפכה למיליציה הגדולה בישראל. וזו היתה רק ההתחלה, באתר הארץ, ‏12.5.2022
 16. ^ טקס הענקת פרס בגין, אתר מרכז מורשת מנחם בגין