עמל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו (סמליל) רשת עמל 1

"קבוצת עמל" היא רשת חינוך ארצית שנוסדה בשנת 1928 כרשת חינוך טכנולוגי על ידי ההסתדרות הכללית.

היסטוריה והווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמליל לציון מלאת 80 שנה לעמל

קבוצת עמל מפעילה 128 מוסדות חינוך, מתוכם 41 תיכונים, 29 חטיבות ביניים, 13 מכללות לטכנאים והנדסאים (י"ג, י"ד), 22 בתי ספר טכנולוגיים (בפיקוח משרד הכלכלה), 8 מרכזי חינוך טכנולוגיים (מח"ט - בפיקוח משרד החינוך), 15 מכללות ללימודי מבוגרים - עמל הישגים. בשנת 2009 עברה רשת עמל תהליך מיתוג, שבו הפכו בתי הספר המקיפים שלה לבתי ספר רב תחומיים, תחת המותג "בית הספר הרב תחומי". הקמת רשת בתי הספר מומנה באמצעות תרומות שגייסה הפילנטרופית ליידי דיוויס בקנדה ובמדינות נוספות. חלק מבתי הספר של הרשת (למשל בצפון תל אביב ובקריית יובל שבירושלים) נקראים על שמה. בית הספר הראשון של הרשת קרוי מכללת מקס פיין.

בשנת 2006 הפכה רשת עמל לחברה לתועלת הציבור, ומונה דירקטוריון לחברה.

בבעלות רשת עמל מחלקה להוצאה לאור, העוסקת בפיתוח כתיבה והפקה של ספרי לימוד, תוכניות לימוד בתחומי דעת שונים, חוברות עבודה ופרסומים. פרסומי המידע המופקים משמשים בין היתר כלי חשוב לעדכון הידע המקצועי של מורים.

שיתוף פעולה עם צה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמונה מבתי הספר של רשת עמל ממוקמים בתוך בסיסים צבאיים. מלבד זאת, הרשת מקיימת שיתוף פעולה עם בית הספר למקצועות המחשב בצה"ל, שבמסגרתו ניתנת אפשרות לתלמידי הנדסת תוכנה להתקבל כמועמדים לקורס תכנות ללא מגבלת פרופיל רפואי, כך שיוכלו להשתבץ אחר כך בשירותם הצבאי ביחידות המחשב של הצבא.

רשת עמל והתעשייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמל עובדת בשיתוף פעולה הדוק עם התעשייה בישראל. בתי-הספר ברשת אומצו על ידי קונצרנים תעשייתיים גדולים, כגון מיקרוסופט, סאן מיקרוסיסטמס, סיסקו, אינטל ישראל וטבע. לתלמידים מצטיינים ובעלי מוטיבציה מוענקות מלגות, וכן ניתנת הנחייה צמודה על ידי מומחים מהתעשייה בבניית פרויקטים לימודיים. שיתוף הפעולה בא לידי ביטוי גם בפיתוח תוכניות לימודים חדשות בתחומי הטכנולוגיה וסיוע בהטמעתן בבתיה"ס.

בחלק מבתיה"ס פועל בשיתוף עם התעשייה פרויקט טו"ב – טכנאים ובגרות. זהו פרויקט חדשני המאפשר להשיג גם תעודת בגרות וגם תעודת טכנאי כבר בסיום כיתה י"ב. שיתוף הפעולה עם התעשייה בתחום זה כולל הנחיית פרויקטים בכיתות י"א – י"ב, סיורים והרצאות, והענקת מלגות לתלמידים מצטיינים במסלול ייחודי זה.

עמלנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

"עמלנט", אתר האינטרנט של רשת עמל, הוא מחלוצי הפיתוח וההטמעה של סביבות חינוכיות מבוססות אינטרנט בישראל. מעבר להיותו מקור מידע חשוב ויעיל על הרשת ובתי הספר, משמש האתר כמערכת תקשוב תומכת למידה, ומטרותיו: פיתוח סביבות לימוד חדשניות, המממשות תפיסות פדגוגיות עדכניות בהוראה; פיתוח והטמעת מרחבים וירטואלים לתקשורת ושיתוף תכנים בין מחנכים, תלמידים והורים; צמצום הפער הדיגיטלי בין המרכז לפריפריה; קידום החינוך המדעי-טכנולוגי בישראל בדגש רב-תחומי.

עמל הישגים ומרכז השתלמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמל מפעילה את מכללות "עמל הישגים" למבוגרים, המקיימות קורסים ומסלולי הסמכה מקצועית בקשת רחבה של נושאים ומקצועות, כולל לימודים לקבלת דיפלומת הנדסאים.

מכון לבון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מכון לבון

מכון לבון הוא הארכיון והספרייה הגדולים והמגוונים ביותר של תנועת העבודה היהודית בארץ ובגולה, מאמצע המאה ה-19 ועד היום. המכון מכיל מסמכים מקוריים, כתבי עת ועיתונות תקופתית, ספרים נדירים בלשונות רבות, אוצר תמונות וסרטים וכן אוסף כרזות מרשים. המכון משמש גם כארכיון הרשמי וכספריית ההפקדה של ההסתדרות בכל תחומיה ובכל שנותיה. מתפקידיו לשמר את החומר לצמיתות, ולאפשר שימוש בו לצורכי מחקר ועיון של המתעניינים בנושאים אלה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "עמל" אדם וטכנולוגיה, חוברת במלאת 60 שנה לרשת עמל, 1989.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]